جايگزين كردن حرفهای ي و ك با ی و ک صحیح در خط فارسی

آموزش تعمیر کامپیوتر- یکی از مشکلاتی که کاربران فارسی زبان در اوایل شروع استفاده از کامپیوترهای PC داشتند نبود فونت فارسی روی سیستم ها و به طور کلی قابل استفاده نبودن خط فارسی بود. اولین بار بعضی ها اقدام به فارسی سازی با استفاده از فونت های عربی نمودند و به همین دلیل اکثر قریب به اتفاق سیستم ها و برنامه ها برگردان از عربی بود.
یکی از تفاوت های خط عربی با فارسی نداشتن چهار حرف( گ چ پ ژ ) در عربی است و همه این چهار حرف هم در آن موقع به خط فارسی اضافه شد ولی کسانی که این کار را انجام می دادند گاهی اوقات فراموش می کردند که خط عربی دو تفاوت دیگر هم با خط فارسی دارد و آن در حروف ( ی و ک ) است. ی و ک عربی به این صورت است: ي و ك

البته الان سالهاست از این موضوع سپری شده و خوشبختانه مایکروسافت در ویندوز اصلی خود خط فارسی را به صورت ذاتی در نظر گرفته ولی در بعضی از نسخه ها بر روی کی برد به جای ی و ک فارسی حروف حرفهای ي و ك عربی نقش بسته و جالب است که خیلی از متخصصین کامپیوتر و مقاله نویسان و مجلات و سایت های معتبر کامپیوتری هم یا این موضوع را نمی دانند یا به آن توجهی ندارند. خوشبختانه تعداد کاربرانی که در سایت میکرورایانه این دو را از هم تفکیک نکرده اند معدود هستند. به هرحال لازم است این دو را از هم تفکیک کنیم و کاربران ایرانی از خط فارسی به صورت کامل استفاده کنند.
منبع: میکرو رایانه