رابط ویدویی DVI چیست ؟

آموزش تعميرات کامپيوتر-DVI يا (Digital Video Interface) يک رابط است که از سيگنالهاي ديجيتال براي انتقال اطلاعات ويدئويي استفاده ميکند. بر خلاف کارتهاي گرافيکي معمول که هميشه از سيگنال آنالوگ براي خروجي خود استفاده مي کنند ، DVI از سيگنالهاي ديجيتال استفاده ميکند.
فن آوري DVI تصاوير ويدئويي بسيار پايدار و با کيفيت را به همراه مي آورد و به مونيتورهاي LCD امکان نمايش تصاوير بسيار خوب را مي دهد. به همين دليل کانکتور DVI در کارتهاي گرافيکي بسيار رده بالا نيز استفاده ميشود به مانند کارتهاي Geforce4 MX440 ، سرس Geforce4 Ti و يا ATI Radeon 7500,8500 .
دو مدل مادربوردهاي Iwill mP4GL و Xsonic XP845GL داراي يک درگاه DVI ميباشند ، در صورتي که اين دو مادربورد از Chipset هاي جديد اينتل i845GL استفاده مي کنند که خود اينها داراي کارت گرافيک Intel Extreme ميباشند که از خروجي آنالوگ مونيتور استفاده مي کنند.
درگاه DVI آنها کارايي ديگري هم دارد که به کاربر امکان اين را ميدهد که از طريق اين درگاه از کارتهايي براي بهبود عمليات کارت گرافيک بر روي Chipset استفاده کند ، که يکي از اين کارتها ، کارتي است که بر روي اين درگاه نشسته و امکان ايجاد خروجي ديجيتال را از کارت DVI به مادربوردهاي خود ميدهد.
در ضمن بر روي مادربوردهاي ذيل امکان استفاده از کارتهاي DVI وجود دارد :
Iwill : mP4G , mP4GL
Xsonic : XP845G , XP845GL
مشخصات فني DVI :
?ـ سازگاري با استانداردهاي P & D and DFP Compatible
?ـ پروتکل انتقال اطلاعات TMDS
?ـ حداکثر تفکيک / کيفيت HDTV 1920x1080
?ـ کانکتور ديجيتال DVI-V 24Pin و DVI-I 24+4 Pin براي خروجي آنالوگ و ديجيتال بصورت همزمان
?ـ حداکثر عمق رنگ 24Bit Per Pixel 

منبع: ميکرو رايانه

 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ