دی وی آر فول دی وان واقعی یا مجازی چیست

از مهمترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت دستگاه DVR دی وان ( D1 ) یا سی آی اف ( CIF ) بودن هریک از کانال های ورودی تصویر دستگاه دی وی آر میباشد.
این دو اصطلاح که از ظرفیت آی سی (IC) به کار رفته در ساخت ، برای هریک از کانال های ورودی تصویر معرفی میشود ، مستقیما روی کیفیت نمایش تصویر دوربین مداربسته و کیفیت تصویر ضبط شده از آن تاثیر میگذارد.
هر کانال تصویر با کیفیت D1 تصویری به مراتب بزرگتر ، واضحتر و دارای تعداد قاب بیشتر نسبت به کیفیت CIF نمایش داده و ذخیره سازی میکند.
اصطلاحاتی همانند D1 برای مانیتورینگ (یا نمایش) و CIF برای ضبط تصویر از جمله اصطلاحاتیست که هیچگونه پایه و اساس علمی و فنی ندارد و صرفا فروش کالا را برای فروشنده دستگاه DVR راحتتر میکند و هر کانال ورودی تصویر دستگاه دی وی آر یا D1 است یا CIF.
حال یک دستگاه دی وی آر زمانی Full D1 میباشد که تمامی کانال های ورودی تصویر دستگاه دارای کیفیت ضبط D1 باشند و طبعا زمانی half D1 (هاف دی وان ) میباشد که نصف کانالهای ورودی تصویر دستگاه کیفیت ضبط D1 و نصف دیگر CIF باشند.
راههای شناسایی اینکه یک کانال ورودی تصویر دستگاه DVR واقعا D1 میباشد یا خیر عبارتند از :
1. مقایسه کانال ورودی تصویر مورد نظر با کانال ورودی تصویر CIF یک دستگاه دیگر ( با دوربین مشابه) .
2. مشاهده عدد درج شده روی IC برد الکترونیکی دستگاه دی وی آر و مقایسه آن با اعداد استاندارد D1 و CIF .
بنابراین حتی نوشته های درج شده روی جعبه دستگاه و یا منوی دستگاه نیز لزوما معتبر نمیباشند. این مطلب نکاتی در مورد آموزش تعمیرات دی وی آر ارائه می‌دهد و می‌تواند کمک به آموزش تعمیرات آن بکند.