ديتاپروژکتور چیست؟

ديتاپروژکتور دستگاهي است که قادر است از طريق ورودي‌هاي خود تصاوير و اطلاعات کامپيوتري و يا ويدئويي را از کامپيوتر، VCD ، DVD ، دوربين فيلم‌برداري، دوربين ديجيتال ، تلويزيون،‌ ويژوالايزر و ... دريافت و پردازش کرده و با بزرگنمايي بر روي صفحه به نمايش در ‌آورد.آموزش تعمیر ماشینهای اداری

موارد موثر در انتخاب دیتا پروژكتور عبارتند از‌:

تكنولوژي:
تکنولوژي LCD
پروژكتورهاي LCD ، داراي سه صفحۀ شيشه اي LCD مجزا مي باشند كه هر‌يك به سيگنال هاي يكي از رنگ هاي قرمز، سبز و آبي تصوير كه به پروژكتور منتقل مي شوند، اختصاص دارند. با عبور نور از صفحات LCD، هر كدام از پيكسل ها مي‌توانند براي عبور نور، باز و يا براي جلوگيري از عبور نور بسته شوند و بدينوسيله بسامد نور را تغيير داده و تصوير منعكس شده بر روي صفحه را مجدداً بازسازي كنند. ویژگی اصلی تکنولوژی 3LCD استفاده از سه چیپ مستقل برای تولید رنگ‌های سه‌گانه اصلی است.

تکنولوژي DLP
تکنولوژي DLP با استفاده از انحراف آينه هاي ميکروسکوپي کار مي‌کند . DMD يا دستگاه ميکروآينه‌اي ديجيتالي، از تعداد بسيار زيادي آينه ميکروسکوپي تشکيل شده است که هر يک به تنهايي تا 5000 بار در ثانيه مي‌توانند به جلو و عقب حرکت داده شوند. ( خاموش و روشن ) . شدت این فرکانس بسيار بالاست و توسط چشم انسان قابل رويت نمي باشد. رنگ ها توسط چرخه رنگي که متشکل از سه رنگ اصلي ( قرمز- سبز- آبي ) است ايجاد مي گردند و بدينوسيله با بهره گيري از پردازش ديجيتالي ، تصاوير حاصل مي‌گردد.

مزایای DLP
1- چون درDLP پيكسل ها به هم نزديكتر هستند ،پديده "Screen Door" كمتر به چشم مي خورد و در نتيجه تصاوير ويدئويي صاف تري ارائه مي‌دهد.
2- کنتراست در دستگاههاي DLP به مراتب بالاتر است.
3- به دليل اينكه پروژكتورهاي DLP از اجزاي كمتري تشكيل شده اند، حجم و وزن كمتري دارند.
4- طول عمر پروژكتورهاي DLP از پروژكتورهاي LCD بيشتر است .

مزایای LCD
1- پروژكتورهاي LCD نور بهتري نسبت به DLP دارند. يعني با وجود داشتن لامپ‌هایي با ميزان برق مصرفي (وات) يكسان، LCD تصوير روشن تري توليد مي‌كنند.
2- رنگ هاي توليد‌شده توسط LCD پررنگ تر هستند و اين سبب مي‌شود حتي اگرميزان روشني رنگ سفيد در پروژكتورهاي DLP بيشترباشد، رنگ هاي LCD به چشم بيننده تصوير روشن تر بنظر بيايد.
3- تصاوير توليد شده توسط LCD، واضح‌تر و دقيق‌تر هستند.

رزولوشن
رزولوشن به عبارت ساده ، به تعداد پيكسل‌هايي گفته مي شود كه دیتا پروژکتور براي خلق تصوير استفاده مي‌كند . هرچه پيكسل‌هاي بيشتري استفاده شوند، رزولوشن بالاتر است . هنگام صحبت از رزولوشن دیتا پروژکتور، معمولا رزولوشن اصلي بيان مي‌شود. اگر رزولوشن اصلي يك دیتاپروژکتور1024 در 768 پيكسل باشد، به اين معني است كه مقدار واقعي پيكسل‌هاي فيزيكي در صفحه 1024 پيكسل افقي و 768 پيكسل عمودي است. گاهي اوقات مقداري تحت عنوان حداكثر رزولوشن هم بيان مي‌شود كه منظور از آن،‌ بيشترين رزلوشن قابل نمايش توسط پروژكتور است. بهترين وضعيت نمايشي، زماني است كه رزولوشن پروژكتور همان رزولوشن کامپیوتري كه با آن كار مي‌كند باشد.

شدت روشنایی
ميزان نور خروجي پروژكتورها با واحد Ansi Lumens (انسی لومنس) سنجيده مي‌شود. هر چه اين ميزان بيشتر باشد، نور بيشتر است .

كنتراست
كنتراست نسبتي است بين تاريك‌ترين و روشن‌ترين قسمت تصوير

وزن
برای پروژکتورهای پرتابل وزن پارامتر مهمی است اما اگر قراراست پروژکتور ثابت باشد وزن آن اهمیت زیادی ندارد.