بررسی فناوری چاپ بدون نیاز به جوهر

آموزش تعمیرات پرینتر-در جهانی که استفاده از کاغذ بشدت رو به کاهش است، شاید بتوان منسوخ شدن چاپ را پیش‌بینی کرد. اما این اتفاق شاید هرگز نیفتد، زیرا خواندن از روی صفحه نمایش رایانه موجب خستگی چشم می‌شود و مردم ترجیح می‌دهند به جای این کار، کتاب یا روزنامه در دست بگیرند که این موضوع باعث ماندگاری و بقای فناوری چاپ می‌شود. از طرف دیگر ما می‌توانیم این کار را بدون جوهر انجام دهیم.
بگذارید با این واقعیت روبه‌رو شویم که جوهر کثیف، گران و هزینه بر است. آیا بهتر نیست آن را حذف کنیم؟ بعضی از فناوری‌های قدیمی و جدید فرصتی برای این کار فراهم کرده‌اند. البته این که آیا این روند واقعا بدون جوهر است یا نه، بستگی به تعریف شما از جوهر دارد.

جوهر واقعی از یک رنگ (dye) یا رنگدانه (pigment) تشکیل شده است که می‌تواند آلی یا غیرآلی باشد. یک رنگ (dye) ماده رنگی است که در یک حلال مایع حل می‌شود، در حالی که یک رنگدانه (pigment) از مواد بسیار لطیف و گاهی اوقات از مواد پودری تشکیل می‌شود. ذرات رنگی حل نمی‌شوند و بیشتر در مایع معلق هستند. حلال و مایع که رنگ یا رنگدانه را نگه می‌دارد می‌تواند آب باشد یا حتی روغن‌ یا الکل‌

بسیاری از روش‌ها از شیوه های سنتی و قدیمی گرفته تا گونه های جدید و مدرن به ما اجازه حذف جوهر را می‌دهد. روش های قدیمی چاپ از قبیل حکاکی به چیزی مانند جوهر نیاز ندارد. برای حکاکی از ابزاری جهت ایجاد نقش یا کندن کلمات یا تصاویر روی یک سطح سخت استفاده می‌شود. بنابراین، آنقدر که این ابزار برای ساخت یک لوح مناسب است مطمئنا برای کاغذهای رایج امروزی مناسب نخواهد بود؛ در نتیجه، این فرآیندی غیر عملی، سخت و گران است. فناوری دیگری که نیاز به جوهر ندارد، چاپ روی ورق فلزی داغ است. از ورقه فلزی به عنوان سطحی استفاده می‌کنند که با حرارت و فشار روی آن عمل چاپ انجام می‌شود. با این که این نوع چاپ بسیار جذاب است، اما برای تولید انبوه روشی مناسب نیست.

اما فناوری جدید به ما اجازه چاپی راحت و ارزان بدون نیاز به یک قطره جوهر را می‌دهد. این متد پیشرفته و جدید که نیازی به جوهر ندارد چیست؟ به خواندن این مطلب ادامه دهید تا جواب این سوال را پیدا کنید.