اندروید

«اندروید» سیستم‌عامل شرکت گوگل برای ابزارهای قابل‌حمل مانند تبلت و گوشی است. در حالی که شرکت اپل iOS را به خود و محصولاتش محدود کرده، اندروید سیستم‌عاملی «متن‌باز» و رایگان بوده و این به‌آن معناست که هر تولیدکننده‌ای می‌تواند آن را به‌دلخواه تغییر داده، روی محصولات خود نصب‌کرده و به فروش برساند. البته گوگل مبلغی را به‌عنوان حق استفاده برای برخی برنامه‌های همراه اندروید همچون گوگل مپ و گوگل پلی استور از سازندگان دریافت می‌کند. اندروید به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود و روال گوگل بر این است که هر بار نام یک خوراکی خوشمزه را بر آپدیت جدید و عمده خود قرار دهد! اندروید کیت‌کت (نسخه 4.4 و آخرین اندروید تا به امروز)، اندروید آب‌نبات ژله‌ای (نسخه 4.1 تا 4.3) یا بستنی حصیری (نسخه 4.0) تعدادی از این موارد هستند که این اواخر با آن روبه‌رو بوده‌ایم. نکته آزاردهنده‌ای که در مورد این به‌روزرسانی‌ها وجود دارد تا‌خیر زیاد شرکت‌های سازنده در عرضه آنها برای محصولات خود است. این مساله تا آنجا پیش می‌رود که گاهی هیچ آپدیتی برای آنها ارائه نمی‌شود! نتیجه اینکه تبلت‌ها ( یا گوشی‌های) بسیاری در بازار وجود دارند که نسخه‌های قدیمی اندروید تنها انتخاب آنهاست. البته در این بین سری ویژه‌ای به‌نام «نکسوس» وجود دارد که توسط گوگل طراحی می‌شود و در کنار ویرایش‌های ویژه‌ای از محصولات پرطرفدار سازندگان گوشی و تبلت (ویرایش پلی استور)، به کاربران امکان بهره‌مندی از نسخه خالص و دست‌کاری نشده اندروید را می‌دهند. به‌این‌ترتیب کاربران می‌تواند همزمان با ارائه به‌روزرسانی جدید، آن را روی دستگاه خود نصب کرده و از امکانات اضافه‌شده لذت ببرد.

ویندوز RT
مایکروسافت ویندوز RT را در سال 2011 و به‌منظور پشتیبانی از پردازنده‌های شرکت ARM که بر بازار ابزارهای قابل‌حمل حاکم بودند (و البته هنوز هم هستند!) عرضه کرد. در حالی که یکی از قابلیت‌های برجسته ویندوز RT عرضه نسخه‌ای از مایکروسافت آفیس به همراه آن است، این نقطه قوت نرم‌افزاری نقطه‌ضعف آن هم محسوب می‌شود. داستان چیزی شبیه حکایت مرغ و تخم‌مرغ است. بسیاری از کاربران به سمت ویندوز RT نمی‌روند چون بسیاری از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های خود را برای آن عرضه نمی‌کنند. در جهت عکس، بسیاری از توسعه‌دهندگان از تولید اپلیکیشن برای ویندوز طفره می‌روند چون کاربران کمی به سمت آن می‌روند! در رابطه با تبلت‌ها، مایکروسافت مدتی است راهکار خود را تا حد زیادی تغییر داده و به سمت استفاده از پردازنده‌های شرکت اینتل به همراه ویندوز 8.1 (همچون خانواده Surface Pro) حرکت کرده است.

سیستم روی چیپ (SoC)
همان‌طور که می‌دانیم مغز هر سیستم پردازشی، CPUیا واحد پردازش مرکزی آن است. بسیاری از سیستم‌های قابل‌حمل امروزی همچون تبلت و گوشی، از SOC ها به‌عنوان واحد پردازش مرکزی بهره می‌برند. SoC نوعی چیپ‌ست است که در آن هسته‌های پردازشی به همراه واحد پردازش گرافیکی، کنترلر شبکه و حافظه و برخی بخش‌های دیگر همگی روی یک قطعه سیلیکون قرار گرفته‌اند. چنین راهکاری به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تبلت‌هایی ارزان‌تر را با مصرف انرژی کمتر به‌دست کاربران مشتاق برسانند. شرکت اپل در آخرین نسل از آیفون و آیپد خود از SoC قدرتمند A7 استفاده کرده، در حالی که تبلت‌های اندرویدی را گستره وسیعی از چیپ‌های شرکت کوالکام (خانواده Snapdragon)، سامسونگ (سری Exynos)، انویدیا (سری Tegra) و مدیاتک (MediaTek) در برگرفته است. شرکت اینتل هم با آخرین سری از پردازنده‌های خانواده اتم (Atom)، پای خود را به بازار اندروید باز کرده است.  برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات تبلت می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.