همه چیز در مورد دوربین موبایل

دوربین یکی از مهمترین معیارها برای انتخاب موبایل یا تلفن هوشمند است، اما بسیاری از ما بدون اینکه واقعا بدانیم پشت اعداد و ارقام ارایه شده از سوی تولید کنندگان چه می‌گذرد دست به انتخاب می‌زنیم و بعد از خرید بدون ارایه دلیل و منطق کافی از خرید خود دفاع می کنیم. خواندن این راهنما به شما این توانایی را می‌دهد که با چشمانی بازتر معیار دوربین موبایل‌ها را بسنجید و حتی اگر به تازگی خریدی انجام داده‌اید بتوانید در گفتگو با دوستان خود با قدرتی بالاتر از خرید خود دفاع کنید و آنها را در این بحث شکست دهید.

در مقاله ۱۰ نکته که پیش از خرید موبایل باید بدانیم به اهمیت و معیار انتخاب یک دوربین خوب به صورت اجمالی پرداختیم، در این مقاله می‌خواهیم با ارای مثال و مقایسه نمونه‌های موجود در بازار به طور دقیق‌تری مفهوم یک دوربین خوب را از دیدگاه‌های مختلف نشان دهیم.
قدرت یک دوربین موبایل از جنبه‌های مختلفی شناخته و بررسی می‌شود که در زیر آمده است:
مقاله مرتبط: نکته که باید پیش از خرید موبایل یا تبلت بدانید ۱۰ و مقاله راهنمای مقدماتی خرید موبایل و تبلت در چهار قدم و مقاله ۱۴ نکته برای طول عمر بالاتر باتری موبایل و تبلت را از دست ندهید

۱- قدرت سنسور
- اندازه سنسور : اندازه سنسور به طور کل یکی از مهمترین عوامل تعیین کیفیت خروجی دوربین موبایل یا هر دستگاه دیگری است. حال چگونه می‌توان اندازه سنسور را تشخیص داد؟ بسیار ساده، کافیست به عددی که پس از اندازه سنسور آمده است نگاه کنید و سپس از طریق چارت زیر اندازه سنسور را در یابید.
- اندازه پیکسل : این معیار دقیقا همانند اندازه سنسور بر روی کیفیت عکس تاثیر می‌گذارد، درواقع اگر سنسور بزرگتر شود و رزولوشن یا تعداد پیکسل ثابت بماند، اندازه پیکسل نیز افزایش می‌یابد.همانند اندازه سنسور این معیار بر روی کیفیت کلی عکس از دید وسعت دینامیکی، دقت رنگ و میزان حساسیت در شرایط نوری مختلف تاثیر می‌گذارد. هرچه این اندازه بزرگتر باشد، هر پیکسل تعداد فوتونهای بیشتری را دریافت می‌کند و شما می‌توانید در نور کم یا در حرکات سریع عکس‌های بهتری بگیرید. مثال زیر مقایسه دو دوربین است، آیفون ۴ اس و آیفون ۵ با رزولوشن یکسان اما اندازه سنسور یا به عبارتی اندازه پیکسل متفاوت:
- رزولوشن : معیاری که تقریبا کلاسیک ترین معیار انتخاب دوربین است و تا حدی اهمیت آن به دلیل همین معروفیت بیش از حد نیاز بزرگنمایی شده و تا حدی به یک ابزار تبلیغاتی تبدیل شده است.

- تکنولوژی سنسور : یکی از نکات مثبت این معیار این است که حتی اگر تمام معیارها ثابت بماند ، نه سنسور بزرگتر شود، نه رزولوشن بالاتر رود یا لنز بهتر شود، این معیار به تنهایی می‌تواند کیفیت عکس را بهبود دهد. شرکتهای بزرگ سازنده سنسور دوربین مانند سونی، هر ساله بهبود‌های چشمگیری در تکنولوژی CMOS می‌دهند و با معماری‌های جدیدی برای پیکسل‌ها مانند تکنولوژی BSI که لایه حساس به نور را به بخش بالایی منتقل کرده است، حساسیت پیکسل‌ها به نور را بازهم افزایش داده‌اند. بنابراین اگر همه معیارها بین دو دوربین موبایل در یک رده قیمتی یکسان بود، به احتمال زیاد دوربینی که به روزتر و جدید تر است کیفیت بهتری ارایه می‌کند.

۲- لنز
– فاصله کانونی : فاصله کانونی مهم است به این دلیل که تعیین می‌کند چه وسعتی از تصویر را ذخیره می‌نماید. به طور مثال اگر فاصله کانونی یک لنز ۲۵ میلیمتر باشد و دیگری ۲۹ میلیمتر، نشان می‌دهد که دوربین اول بسیار وسیع‌تر و به اصطلاح واید تر است و بخش بزرگتری از صحنه را ذخیره می‌نماید و برای گرفتن عکس‌های دسته‌جمعی یا طبیعت مناسب است و در عوض لنز ۲۹ میلی‌متری بخش کوچکتری از تصویر را نشان می‌دهد و برای ذخیره بیشتر جزییات در فاصله دور مناسب است.

- ضریب دیافراگم : معیار بسیار مهمی که اغلب به آن توجه نمی‌کنند. این ضریب هرچه عدد کوچکتری را نشان دهد، به این معنا است که نور بیشتری را دریافت می‌نماید و در واقع دریچه دیافراگم باز تر است. به طور مثال یک لنز با ضریب دیافراگم ۱/۱٫۹ نسبت به یک لنز با دیافراگم ۱/۲٫۲ نور بیشتری دریافت می‌نماید و در شرایط نور کم عکس‌های روشن‌تری می‌گیرد. اما باید در نظر داشت که هرچه دیافراگم بازتر باشد شفافیت بالا و رزولوشن بالا داشتن برای لنز سخت‌تر می‌شود.

- شفافیت و رزولوشن : آری، لنز نیز رزولوشن دارد. البته واحد اندازه‌گیری آن پیکسل یا پیکسل در اینچ نیست، و واحدهای دیگری مانند LP/mm ( Line pairs on millimeter ) برای آن استفاده می‌شود و برای اندازه‌‎گیری آن نیاز به یک شرایط خاص استودیویی است. در هر صورت به این دلیل که فعلا هیچ تولیدکننده‎ای از این مشخصه سخنی به میان نمی‌‎آورد، پس توجه به آن برای موبایل بی‌مورد است. اما در آینده اگر موبایل‌هایی با لنز قابل تعویض وارد بازار شوند، اصلا بعید نیست که در هنگام تبلیغات برای یک لنز از این معیار نیز استفاده شود.

۳- فوکس اتوماتیک
پیش از سال ۲۰۱۴ تقریبا تمام موبایل‌ها از سیستم تشخیص کنتراست برای فوکس کردن استفاده می‌کردند که درواقع با تشخیص کنتراست میان پیکسل‌ها شفاف ترین حالت را تشخیص می‌دهد و در اصطلاح روی تصویر فوکس می‎کند. اما به تازگی در موبایل‌‎های پرچمداری مانند گلکسی اس ۵ و آیفون ۶ تکنولوژی تشخیص فاز به سنسور اضافه شده است که بسیار سریع‌‎تر از سیستم تشخیص کنتراست عمل می‎کند و حتی در فیلم‌برداری نیز راحت‌‎تر شیئ متحرک را دنبال می‎نماید. بنابراین اگر به فیلمبرداری یا عکس برداری سریع از اشیاء و موضوعات متحرک مانند کودکان دارید، حتما این موبایلهای را به یاد داشته باشید. برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات موبایل می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.