کدام رایانه برای کدام شغل؟

بررسي مشاغل مختلف و رايانه‌هايي که براي هر شغلي مناسب است
نوع کاربرد و شغل مهم‌ترين عاملي است که در زمان خريد يک سيستم جديد مطرح مي‌شود و سرانجام باعث خواهد شد بودجه در نظر گرفته شده به شکل بهتري هزينه شود و نتيجه نهايي کاربردي‌تر باشد. آموزش تعميرات کامپيوتر

بدون هيچ توضيح اضافي، سراغ مشاغل و کاربردهاي گوناگون خواهيم رفت. با توجه به شغل مخاطباني که با ما تماس گرفته اند، به بررسي پنج نمونه از مشاغلي پرداختيم که البته مي‌تواند دسته‌بندي تمام مشاغل موجود در بازار را هم دربر گيرد. به طور قطع مي‌توان از اين سيستم‌ها در کاربرد‌هاي مشابه ديگر نيز بهره برد.
مثلا رايانه‌اي که براي يک حسابدار مناسب باشد، حتما براي مديران رده مياني شرکت هم کار راه‌انداز خواهد بود چون نيازهاي اين دو تقريبا مشابه است يا رايانه‌اي که براي يک بازارياب مناسب است، جان مي‌دهد براي مديراني که دائم در سفر و جلسات خارج شرکت هستند. همچنين در اين نوشتار به شکلي ساده با برخي مفاهيم دنياي رايانه نيز آشنا مي‌شويم.

تدوينگر: سريع باش
يک تدوينگر فايل‌هاي صوتي و تصويري بايد بتواند بسرعت به فايل‌هاي خود دسترسي داشته و در کمترين زمان ممکن عمليات مورد نظر را روي اين فايل‌ها انجام دهد. به همين دليل تدوينگر حرفه‌اي بايد هزينه زيادي براي سيستم خود بپردازد که انتظار مي‌رود بخش بيشتر آن صرف پردازنده شود.

توصيه ما خريد يک پردازنده چهار‌هسته‌اي قدرتمند از سري محصولات Core i7 اينتل است تا در شرايط مختلف بتواند از پس پردازش‌هاي سريع برآيد، اما از سوي ديگر از آنجا که يک تدوينگر حرفه‌اي عموما با فايل‌هاي بزرگ دست و پنجه نرم مي‌کند، بايد مقدار حافظه RAM زيادي نيز براي سيستم خود فراهم کند تا بتواند به سرعت فايل‌ها را باز کرده يا ذخيره کند.

فضاي ذخيره‌سازي نيز به توجه جدي نياز دارد. در اين حالت از ويژگي خوبي به نام RAID 0 و دو درايو SSD استفاده خواهد شد. به کمک RAID 0 که اکثر مادربورد‌هاي امروزي از آن پشتيباني مي‌کنند، دو هاردديسک يا درايو SSD متصل به مادربورد به شکل همزمان اطلاعات را مي‌خوانند و مي‌نويسند و در نتيجه سرعت انتقال اطلاعات به شکلي قابل توجه افزايش مي‌يابد.

اگر درايو‌هاي SSD با کيفيتي خريداري کنيد، مي‌توانيد بسرعت انتقال اطلاعات تا هزار مگابايت در ثانيه نيز دست پيدا کنيد! اين قبيل افراد بد نيست يک هاردديسک پرتابل (هارد ديسک اکسترنال که قابل جابه‌جايي است) با ظرفيت بالا نيز در اختيار داشته باشند تا بتوانند از اطلاعات حياتي خود يک نسخه پشتيبان تهيه کنند.

بازارياب: از اين سو به آن سو
برخي از بازارياب‌ها اکثر اوقات در حال جابه‌جايي هستند و بايد محصولات شرکتي را که در آن مشغول به کار هستند، به مشتريان نمايش دهند. به همين علت اين افراد به وسيله‌اي همراه نياز دارند تا بتوانند تصاوير و فايل‌هاي مهم خود را جابه‌جا کنند. در اين حالت تبلت مي‌تواند يک گزينه خوب باشد، اما محدوديت‌هايي نيز دارد و به همين دليل ما اولترابوک‌ها را توصيه مي‌کنيم.

اولترابوک در واقع نوت‌بوک‌ باريکي است که سبک‌وزن و کم‌مصرف بوده و غالبا طول عمر باتري مناسبي نيز دارد. به دليل سبکي و کوچکي، جابه‌جايي آن ساده‌تر است و در طول روز باتري آن پاسخگوي کار يک بازارياب فعال خواهد بود. نکته ويژه درباره اين رايانه‌ها، نوع پردازنده آنهاست که در ابتدا ممکن است تصور شود مشابه همان پردازنده‌هايي هستند که در يک نوت‌بوک معمولي به کار رفته است (با توجه به لوگوي پردازنده چسبانده شده روي بدنه نوت بوک) اما اين سري از پردازنده‌ها در واقع نمونه‌هاي کم‌مصرف پردازنده‌هايي است که در نوت‌بوک‌هاي معمولي به کار مي‌رود و به همين علت در مقايسه با آنها کارايي پايين‌تري دارد. به اين سري پردازنده‌ها Ultra Low Voltage گفته شده و در کنار نام اين پردازنده‌ها حرف U قرار گرفته است.

(مانند Core i7-3537U‌) با اين حال کارايي چنين محصولاتي به حدي است که بتواند نياز بازارياب مثال ما را بخوبي راه بيندازد (البته قبل از هر چيز بايد با قيمت بالاتر اولترابوک‌ها کنار آمد!) اين ابزار براي مديران عامل و مهندسان مشاور که دائم در حال سفر و سرکشي به پروژه‌ها يا شرکت در جلسات خارج از دفتر خود هستند نيز مناسب است.

پزشک: دعوت به سکوت
يکي از علائمي که تقريبا در هر مطب پزشک يافت مي‌شود، علامت سکوت است. پس سيستم مورد استفاده توسط پزشک نيز بايد در حد امکان بي صدا باشد و کمترين ميزان نويز محيطي را توليد کند. بيشترين صداي يک سيستم توسط فن خنک‌کننده و هاردديسک آن ايجاد مي‌شود.

به همين دليل توصيه مي‌کنيم براي چنين سيستمي از هاردديسک‌هايي با سرعت چرخش پايين‌تر (مانند هاردديسک‌هاي سري Green کمپاني Western Digital) يا درايو‌هاي SSD که در کل هيچ‌گونه قسمت مکانيکي ندارند، اما در عين حال گرانتر است، استفاده شود.

(درايو‌هاي SSD از حافظه‌هاي فلش بسيار سريع براي ذخيره‌سازي اطلاعات استفاده کرده و کاملا بي‌صدا و بسيار سريع‌تر از يک هاردديسک است) در مورد سيستم‌هاي خنک‌کننده نيز بايد در فهرست مشخصات خنک‌کننده به دنبال عبارت دسيبل (dB(A که همان واحد اندازه‌گيري صداست بگرديد. هرچه اين عدد کمتر باشد، يعني فن کم‌صداتر است. عددي حدود 20 به معني خنک کننده آرام و بي‌صداست و مي‌تواند براي رايانه يک پزشک گزينه‌اي مناسب باشد. از آنجا که خانم يا آقاي دکتر مورد نظر ما قرار نيست پردازش‌هاي سنگيني با رايانه خود انجام دهد، يک پردازنده دو‌هسته‌اي ساده (همانند سري Pentium يا حداکثر Core i3 و يا APU‌هاي AMD) برايش کافي خواهد بود.

حسابدار: دست نزن
يک حسابدار عموما با اطلاعات مالي شرکت‌ها سر و کار دارد که بسيار مهم بوده و حفاظت از آنها امري حياتي است. پس به سيستمي نياز داريم که بتواند سطح قابل قبولي از حفاظت را در اختيار کاربر قرار دهد. کمپاني اينتل ابزار Small Business Advantages را براي اين دسته از افراد در نظر گرفته که با خريد برخي مادربوردهاي مجهز به چيپست اينتل (مانند B75) مي‌توان به آنها دسترسي پيدا کرد.

به کمک اين ابزار مي‌توانيد بخش‌هاي مختلف سيستم را مديريت کنيد. براي مثال پورت‌هاي USB سيستم را قفل کنيد تا کسي نتواند با نصب حافظه فلش سيستم را ويروسي کند يا اطلاعات را به سرقت ببرد. همچنين مي‌توان آن را به گونه‌اي برنامه‌ريزي کرد تا به طور خودکار از اطلاعات مهم نسخه پشتيبان تهيه کنيد.

در ضمن اين ابزار مي‌تواند به‌روز‌رساني‌هاي مهم سيستم‌عامل و نرم‌افزار‌هاي مختلف را به‌طور خودکار دريافت و نصب کند، بدون آن‌که در کار حسابدار خلل يا وقفه‌اي ايجاد شود. اين سيستم براي پژوهشگراني که با حجم انبوهي از اطلاعات حساس و گرانقيمت ناشي از آزمايش‌هاي وقتگير و محاسبات گرانقيمت سر و کار دارند، نيز مناسب است.

رستوران و فروشگاه: فضا و زيبايي در اولويت
يک فروشگاه زيبا يا يک رستوران با طراحي عالي تاسيس کرده‌ايد و حالا به رايانه‌هايي نياز داريد که به امور فروشگاه، خريد و فروش و موارد ديگر رسيدگي کنيد. مسلما نمي‌خواهيد دکوراسيون زيباي محيط شما با کابل‌هاي به هم ريخته پر شود و يک کيس بزرگ نيز بخشي از فضاي ارزشمند شما را اشغال کند.

اينجاست که ارزش يک سيستم All in One مشخص مي‌شود. به کمک اين سيستم که ابعاد آن کمي از يک صفحه‌نمايش بزرگ‌تر است، مي‌توانيد به تمام امور خود رسيدگي کنيد و مطمئن باشيد قدرت پردازش چنين سيستم‌هايي از سطح نيازهاي شما فراتر است. در سيستم‌هاي All in One تمام قطعات يک کيس درون بدنه صفحه‌نمايش قرار گرفته و در نتيجه ديگر به کيس نيازي نخواهد بود.

از آنجا که اين قطعات بايد در فضايي کوچک قرار گيرد، از قطعات يک نوت‌بوک در اين سري از محصولات استفاده مي‌شود تا گرماي حاصل از کارکرد آنها کمتر باشد و بتوان بسادگي آنها را به خارج از بدنه سيستم انتقال داد. سيستم‌هاي All in One جديد از صفحه‌نمايش لمسي نيز بهره مي‌برد که باعث مي‌شود کار با آنها در يک فروشگاه ساده‌تر باشد و موس و کيبورد و سيم‌هاي مزاحم آنها يا فضايي که براي قرار گرفتن نياز دارد نيز از فهرست نيازمندي‌هاي شما حذف شود. طرح‌ها و مدل‌هاي مختلف نيز انتخاب را آسان مي‌کند و مي‌توان با کمي حوصله و دقت مدلي مطابق با دکوراسيون محيطي خود پيدا کنيد.
منبع:jamejamonline.ir 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ