ورود به حالت safe mode در ویندوز xp و ۷

آموزش تعمیرات کامپیوتر- حالت امن ویندوز یا اصطلاحا Safe Mod حالتی است که در اون هیچ برنامه و هیچ فایلی به صورت اتوماتیک اجرا نمیشود، پس اگر در ویندوز به مشکلی برخورده ایم که ناشی از اجرای ناقص نرم افزار ها و یا حتی ناشی از ویروسی شدن سیستم باشد در حالت safe mode آن مشکل را نخواهیم داشت چرا که هیچ برنامه ای چه مخرب و چه غیر مخرب در حالت امن اجرا نخواهد شد.
بحث در مورد ماهیت حالت امن ویندوز و لزوم شناخت آن را به پستی دیگر موکول میکنیم و در این پست روش ورود به حالت امن یا همان safe mode را میبینیم. مراحل ورود به حالت امن در ویندوز های مختلف متفاوت است که در ادامه ورود به حالت امن ویندوز در ویندوز xp ، ویندوز vista و ویندوز seven را میبینید.

ورود به حالت safe mode در ویندوز xp و ویندوز seven :
مراحل کار در ویندوز ایکس پی و ویندوز سون یکسان است به این ترتیب که کامپیوتر خود را ریست میکنید و بعد از ریست شدنف قبل از این که لوگوی ویندوز نمایان شود کلید F8 را روی ویندوز فشار میدهید ( میتوانید بلافاصله بعد از ریست کردن شروع به فشار دادن F8 کنید تا زمان مناسب را از دست ندهید ) تا منوی Boot ویندوز ظاهر شود، به صورت کاملا نشخص سه گزینه مربوط به safe mode را خواهید دید:

حالا با کلید های جهت نما روی کیبورد ( در اینجا موس کار نمیکند )، و با حرکت به بالا و پایین میتوانید روی گزینه مورد نظرتان رفته و بازدن کلید Enter آن را انتخاب کنید.

این که چه هدفی از ورود به حالت امن ویندوز دارید تایین کننده این است که کدام گزینه را انتخاب کنید؛ اگر میخواهید اشکالات نرم افزاری را برطرف کنید یا از شر ویروسی راحت شوید گزینه Safe Mode انتخاب مناسب شما خواهد بود، اگر میخواهید اشکالاتی را در قسمت های مختلف ویندوز نظیر رجیستری را ببینید Safe Mode With Command Prompt را انتخاب کنید و اگر میخواهید اشکالات مربوط به اینترنت را برطرف کنید و یا در زمان کار با حالت امن ویندوز نیاز به اینترنت دارید باید Safe Mode With Networking را انتخاب کنید.

بعد از این که روی گزینه مورد نظرتان Enter زدید سیستم شروع به چک کردن فایل های موجود در پوشه ویندوز میکند و بعد از آن شما با پنجره ای به شکل زیر روبه رو میشوید
در این پنجره باید روی OK کلیک کنید و بعد از آن هم با استفاده از اکانت administrator وارد ویندوز میشوید.

پس از این که کارتان در حالت امن ویندوز یا همان Safe Mode تمام شد کافیست یک بار سیستم را RESTART کنید تا بتوانید ویندوز را در حالت نرمال و با همان شکل همیشگی داشه باشید.

منبع: اموزش کامپیوتر