پاکسازی کامپیوتر و افزایش سرعت سیستم

آموزش تعمیرات هارد -این حرفی است که اگر کامپیوتر داشته باشید حتما برای یکبار که شده به زبان خواهید آورد. پس اگر کامپیوترتان کند است و قصد خرید یک کامپیوتر جدید را هم ندارید ، این مطلب را بخوانید.
لازم است بدانبد که دلایلی چند برای کند شدن کامپیوتر وجود دارد که از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

1. پاک کردن کوکی ها، فایلهای اینترنت و فایلهای هیستوری
قدم بعدی خلاصی از دست کوکی ها، فایلهای اینترنت موقتی و فایلهای History است که بدان نیاز ندارید. برای این کار باید به کنترل پنل بروید

Windows 2000 :
Start button_Settings_Control Panel_Internet Options

Windows XP :
Start button_Control Panel_Network and Internet Connections_Internet Options

اگر در یافتن مسیر های بالا مشکل داشتید به اینترنت بروید و در Internet Explorer روی tools کلیک کرده و internet option را انتخاب کنید. وقتی در تب General هستید به وسط و قسمت temporary internet files نگاه کنید، روی دکمه delete cookies کلیک کرده و ok که ظاهر میشود را بزنید. روی دکمه delete files کلیک کنید و روی ok کلیک کنید. روی دکمه clear history کلیک کنید و روی yes بزنید. در نهایت روی دکمه apply بزنید و با زدن کلید ok از internet options خارج شوید.

2. تمیز کاری دیسک
گاهی اوقات انجام کارهای بالا ،کار تمیز کاری را کامل نمیکند برای تمیز کردن دیسک روش زیر توصیه میشود.
روی دکمه start کلیک کنید . روی programs کلیک و به accessories بروید. system tools را انتخاب کنید تا هارد درایو C شما تمیز شود . اگر تاکنون اینکار را نکرده اید ، اجرای آن ممکن است دقایقی چند طول بکشد. وقتی فایل ها یافته شد ،یک باکس ظاهر میشود که به شما میگوید وقتی دیسک را تمیز میکنید، چقدر فضا بدست خواهید آورد. تمامی کادرهای کوچک را علامت بزنید. (در صورت لزوم برای دیدن این کادرها با یک تب disk cleanup کلیک کنید) دکمه ok یا yes را برای هر اعلانی بزنید. وقتی کار تمام شد،این کادر محو میشود.

3. اجرای برنامه ها و screensaver ها
اگر برنامه یا screen saver ی در حال اجراست ،آنها را خاموش کنید تا بتوانید برای دیفراگ دیسک آماده شوید. برای اطمینان، به آیکونهای سمت راست تسک بار (جنب ساعت ) نگاه کنید و با کلیک راست روی هر یک، آنها را exit یا disable کنید. اگر نتوانستید اینکار را برای بعضی ها انجام دهید، مهم نیست آنها را به حال خود رها کنید.
برای خاموش کردن ScreenSaver در یک نقطه خالی روی دسک تاپ (صفحه اول ویندوز) کلیک راست کنید. روی properties کلیک کنید. روی تب screen saver کلیک کرده و انتخاب none را از منوی ظاهر شده انجام داده و روی apply کلیک کنید . حال روی ok کلیک کنید. بعد از پایان دیفراگ میتوانید screen saver خود را مجددا روشن کنید.

4. دیفراگ دیسک
عمل دیفراگ دیسک قابلیتی است که فایلها را روی دیسک به ترتیبی مرتب میکند که سرعت عمل کامپیوتر افزایش می یابد. تمیز کاری و اجرای دبفراگ را برای دیسکتان طی هر هفته یکبار توصیه میکنیم، مخصوصا وقتی زیاد با اینترنت کار میکنید. حال دیفراگ را شروع میکنیم. اول روی دکمه start کلیک کنید، روی programs کلیک کنید . وارد accessories شوید. system tools را انتخاب کنید. حال disk defragmenter را انتخاب نمایید. اگر بیش از بک هارد دیسک دارید، لازم است تا درایو مورد نظرتان را انتخاب کنید. در غیر این صورت انتخاب :C خواهد بود. روی دکمه defragment کلیک کنید و به سیستم اجازه دهید تا کار خود را بکند. اگر تابحال اینکار را انجام نداده اید، ممکن است خیلی طول بکشد .

لطفا عمل آن را قطع نکنید و صبور باشید تا کارش تمام شود. بعد از پایان دیفراگ، recycle bin را دوباره کنترل کنید تا مطمن شوید خالیست. روی آن کلیک راست کنید و empty recycle bin را انتخاب نمایید . چون قبل از دیفراگ آنرا پاک کرده ایم احتمالا خالیست .اما برای اطمینان آنرا کنترل میکنیم. حال کامپیوتر را خاموش کنید و حداقل بعد از 20 ثانیه آنرا مجددا روشن نمایید. حال باید تغییر در سرعت کامپیوتر را احساس کنید. توجه کنید که خالی کردن هارددیسک از فایلهای اضافی و انتقال آنها به CD بطور مرتب، الزامی است.
منبع: سرزمین دانلود