تاریخچه تبلت

استيو جابز سال ???? با معرفي رايانه لوحه اي iPad به سال ها تفکر درباره نوآوري در اين عرصه پايان داد.
در حقيقت جابز به شروع دوره جديدي در عرصه سخت افزار رايانه اي کمک کرد.
اگرچه چند سالي بود که تبلت هاي شخصي عرضه شده بود، اما iPad اولين دستگاهي بود که توانست از اين قابليت در بازار مصرف بخوبي بهره ببرد.
موفقيت اپل براي شرکت هاي ديگر و همچنين براي علاقه مندان فناوري که به دنبال جايگزيني براي پيشنهاد اپل بودند، سودمند بود.
اما، تبلت واقعا چيست؟ در ساده ترين تعريف مي توان گفت؛ تبلت يک دستگاه همراه محاسباتي است که از تلفن هاي هوشمند بزرگ تر است البته تبلت، اندازه خاصي ندارد؛ براي مثال صفحه نمايش iPad مقداري کمتر از ?? اينچ است، اما تبلت هاي ديگر مي توانند بزرگ تر يا کوچک تر باشند.
به طور کلي، اگر يک دستگاه محاسباتي از يک صفحه نمايشگر لمسي استفاده کند و تلفن همراه نباشد، آن گاه يک تبلت است.
سال ????، شرکت Lenovo دستگاهي به نام IdeaPad U1 را در نمايشگاه محصولات الکترونيک لاس و گاس معرفي کرد.
در نگاه اول، اين دستگاه شبيه يک لپ تاپ معمولي به نظر مي رسيد اما اگر شما صفحه نمايشگر را از پايه اش جدا مي کرديد، لپ تاپ به تبلتي با سيستم عامل مستقل تبديل مي شد. در همان سال Lenovo نام اين دستگاه را به LePad تغيير داد و در چين روانه بازار کرد.
اگرچه تبلت ها در شکل، اندازه و ويژگي ها متنوع هستند، اما آنها مشخصات مشابه زيادي دارند. تقريبا همه آنها صفحه نمايشگر لمسي دارند و سيستم عاملشان توانايي اجراي برنامه هاي کوچک را دارد. لزومي ندارد که تبلت ها جايگزين رايانه هاي قدرتمند شوند؛ اما آنها يک فرآيند جديد در زمينه دستگاه هاي محاسباتي به شمار مي آيند.
در ادامه نگاهي به ويژگي هاي مشترک و اساسي تبلت ها خواهيم داشت.

چه چيزي تبلت ها را نازک کرده است؟
اگر شما يک دستگاه تبلت را باز کنيد تا درون آن را نگاه کنيد، متوجه سه نکته مي شويد؛ اول اين که شما ضمانت نامه دستگاه را باطل کرده ايد، دوم کارخانه سازنده تمام اجزاي تبلت را کنار هم قرار داده تا دستگاهي مناسب و کارآمد بسازد و سوم بيشتر اجزايي که در تبلت مي بينيد مشابه اجزايي است که در يک رايانه معمولي پيدا مي شود.
مغز متفکر يک تبلت، ريزپردازنده آن است. به طور معمول، تبلت ها از پردازنده اي کوچک تر از پردازنده هاي يک رايانه تمام عيار استفاده مي کنند.
اين ويژگي باعث مي شود فضاي کمتري اشغال شود و ميزان گرما توليدي کاهش يابد. گرما براي رايانه ها مضر است و به لحاظ مکانيکي به دستگاه آسيب مي رساند.
رايانه هاي لوحه اي به طور معمول انرژي خود را از باتري هاي قابل شارژ دريافت مي کنند. با توجه به مدل تبلت مدت شارژ باتري متفاوت است و زماني بين ? تا ?? ساعت خواهد بود.
برخي از تبلت ها باتري هاي قابل تعويض دارند، اما برخي ديگر مانند آيپد و آيپد?، اين امکان را در اختيار کاربر قرار نمي دهند.
براي تعويض باتري اين تبلت ها يا بايد آنها را به فروشگاه هاي مجاز بدهيد تا اين کار را برايتان انجام بدهند يا از خير گارانتي تبلت تان بگذريد و خودتان اين کار را انجام دهيد.
با توجه به کارخانه سازنده، يک تبلت ممکن است براي کار خاصي ساخته شده باشد. CPU رايانه ها دستورات را در چرخه هاي زماني اجرا مي کند که بيشتر اين چرخه ها در هر ثانيه اجرا مي شود و بنابراين CPU دستورالعمل هاي بيشتري را مي تواند پردازش کند.
برخي تبلت ها پردازشگر تحت ساعت (underclocked) دارند، به اين معنا که تعداد فراميني که CPU در هر ثانيه اجرا مي کند کمتر از ميزان توانايي واقعي آن است. دليل اين که CPU را به اين صورت مي سازند، مصرف انرژي کم و کاهش توليد گرماست. نکات بالا مي تواند کمک به آموزش تعمير تبلت کند.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ