تاریخچه تبلت

استیو جابز سال ۲۰۱۰ با معرفی رایانه لوحه ای iPad به سال ها تفکر درباره نوآوری در این عرصه پایان داد.
در حقیقت جابز به شروع دوره جدیدی در عرصه سخت افزار رایانه ای کمک کرد.
اگرچه چند سالی بود که تبلت های شخصی عرضه شده بود، اما iPad اولین دستگاهی بود که توانست از این قابلیت در بازار مصرف بخوبی بهره ببرد.
موفقیت اپل برای شرکت های دیگر و همچنین برای علاقه مندان فناوری که به دنبال جایگزینی برای پیشنهاد اپل بودند، سودمند بود.
اما، تبلت واقعا چیست؟ در ساده ترین تعریف می توان گفت؛ تبلت یک دستگاه همراه محاسباتی است که از تلفن های هوشمند بزرگ تر است البته تبلت، اندازه خاصی ندارد؛ برای مثال صفحه نمایش iPad مقداری کمتر از ۱۰ اینچ است، اما تبلت های دیگر می توانند بزرگ تر یا کوچک تر باشند.
به طور کلی، اگر یک دستگاه محاسباتی از یک صفحه نمایشگر لمسی استفاده کند و تلفن همراه نباشد، آن گاه یک تبلت است.
سال ۲۰۱۰، شرکت Lenovo دستگاهی به نام IdeaPad U1 را در نمایشگاه محصولات الکترونیک لاس و گاس معرفی کرد.
در نگاه اول، این دستگاه شبیه یک لپ تاپ معمولی به نظر می رسید اما اگر شما صفحه نمایشگر را از پایه اش جدا می کردید، لپ تاپ به تبلتی با سیستم عامل مستقل تبدیل می شد. در همان سال Lenovo نام این دستگاه را به LePad تغییر داد و در چین روانه بازار کرد.
اگرچه تبلت ها در شکل، اندازه و ویژگی ها متنوع هستند، اما آنها مشخصات مشابه زیادی دارند. تقریبا همه آنها صفحه نمایشگر لمسی دارند و سیستم عاملشان توانایی اجرای برنامه های کوچک را دارد. لزومی ندارد که تبلت ها جایگزین رایانه های قدرتمند شوند؛ اما آنها یک فرآیند جدید در زمینه دستگاه های محاسباتی به شمار می آیند.
در ادامه نگاهی به ویژگی های مشترک و اساسی تبلت ها خواهیم داشت.

چه چیزی تبلت ها را نازک کرده است؟
اگر شما یک دستگاه تبلت را باز کنید تا درون آن را نگاه کنید، متوجه سه نکته می شوید؛ اول این که شما ضمانت نامه دستگاه را باطل کرده اید، دوم کارخانه سازنده تمام اجزای تبلت را کنار هم قرار داده تا دستگاهی مناسب و کارآمد بسازد و سوم بیشتر اجزایی که در تبلت می بینید مشابه اجزایی است که در یک رایانه معمولی پیدا می شود.
مغز متفکر یک تبلت، ریزپردازنده آن است. به طور معمول، تبلت ها از پردازنده ای کوچک تر از پردازنده های یک رایانه تمام عیار استفاده می کنند.
این ویژگی باعث می شود فضای کمتری اشغال شود و میزان گرما تولیدی کاهش یابد. گرما برای رایانه ها مضر است و به لحاظ مکانیکی به دستگاه آسیب می رساند.
رایانه های لوحه ای به طور معمول انرژی خود را از باتری های قابل شارژ دریافت می کنند. با توجه به مدل تبلت مدت شارژ باتری متفاوت است و زمانی بین ۸ تا ۱۰ ساعت خواهد بود.
برخی از تبلت ها باتری های قابل تعویض دارند، اما برخی دیگر مانند آیپد و آیپد۲، این امکان را در اختیار کاربر قرار نمی دهند.
برای تعویض باتری این تبلت ها یا باید آنها را به فروشگاه های مجاز بدهید تا این کار را برایتان انجام بدهند یا از خیر گارانتی تبلت تان بگذرید و خودتان این کار را انجام دهید.
با توجه به کارخانه سازنده، یک تبلت ممکن است برای کار خاصی ساخته شده باشد. CPU رایانه ها دستورات را در چرخه های زمانی اجرا می کند که بیشتر این چرخه ها در هر ثانیه اجرا می شود و بنابراین CPU دستورالعمل های بیشتری را می تواند پردازش کند.
برخی تبلت ها پردازشگر تحت ساعت (underclocked) دارند، به این معنا که تعداد فرامینی که CPU در هر ثانیه اجرا می کند کمتر از میزان توانایی واقعی آن است. دلیل این که CPU را به این صورت می سازند، مصرف انرژی کم و کاهش تولید گرماست. نکات بالا می تواند کمک به آموزش تعمیر تبلت کند.