بیل گیتس سخن می گوید

آموزش تعمير کامپيوتر - ويليام هنري گيتس ، مؤسس و رئيس شرکت مايکروسافت به طور شگفت آوري در بسياري از زمينه ها موفق بوده است . خلاقيتهاي او در زمينه نرم افزارهاي مربوط به کامپيوترهاي شخصي توانسته تمام زندگي ما را تغيير دهد . گيتس بر اين اعتقاد قديمي که افکار بزرگ فقط از ذهن فلاسفه ، نويسندگان و استادان دانشگاه تراوش مي کند خط بطلان کشيد . در حقيقت همانگونه که ريچارد کارلگارد مي گويد اکنون آن تفاوتي که در گذشته ميان عقايد ، محصولات ، چهره هاي زودگذر و چهره هاي ماندگار وجود داشت از بين رفته است .

گيتس براي مايکروسافت چيزي بيش از يک عضو اجرايي معمولي به حساب مي آيد . او خورشيد و سلطان مايکروسافت است . شرکتي که او را در سن 31 سالگي يک ميلياردر و قبل از 40 سالگي ثروتمند ترين مرد آمريکا کرد . اکنون گيتس بازمانده و پيروز يک صنعت پيش رونده است که تاريخ اندکي داشته و روش وخصوصيات آن دقيقاً مشخص نيست .

براي فهم آنکه چگونه بعضي از مردم درباره گيتس مي انديشند مي توان به اينترنت وصل شد و به برسي سايتهايي پرداخت که سعي کرده اند گيتس را به شکل شيطاني در لباس انسان توصيف نمايند . براي مثال اگر به سايت Bill Gates Joke Page برويد در آنجا اين جمله را خواهيد ديد : «چه کار مي کرديد اگر با صدام حسين و بيل گيتس تنها بوديد در حاليکه تنها دو گلوله در اسلحه شما وجود داشت ؟ دو گلوله را به سوي بيل گيتس شليک مي کرديم .»

حملات عليه بيل گيتس تنها محدود به اينترنت نمي شود . براي مثال ميچ کاپور مبتکر نرم افزار Lotus 1-2-3 و رئيس قبلي شرکت Lotus گيتس را اينگونه توصيف مي کند : «بيل گيتس يک مرد قدرتمند ، موفق ، بي رحم و ضد اصول اخلاقي است . من تصور مي کنم هر کسي که با به کارگيري استراتژي هاي غير اخلاقي فضاي رقابت را براي سايرين از بين مي برد يک بي رحم به تمام معناست ، و بيل گيتس از اين نظر يک چهره ي موفق بوده است .»

مجله جهان کامپيوتر درباره بيل گيتس اينگونه سخن مي گويد : «تا چند سال پيش وقتي از بيل گيتس سخن به ميان مي آمد او را يک تاجر نابسامان مي شناختند که با شجاعت اساس کار خود را بر روي پهنه اي از فناوري که توسط سايرين ناديده گرفته شده بود پايه گذاري کرد . اکنون او به يک فرد خبيث و قلدر که مي خواهد تمام جهان نرم افزار را در دست خود داشته باشد تبديل شده است . او يک مرد حريص است که هم در دنياي مصرف کنندگان و هم در دنياي رقيبان ، خود را صاحب اختيار مي داند .»

با توجه به تعابير مختلفي که از بيل گيتس به عمل آمده قضاوت درباره او دشوار مي گردد . از آنجايي که او با داشتن 22 درصد از سهام شرکت مايکروسافت ثروتمند ترين مرد آمريکا و جهان است جاي تعجب نيست که مورد حسادت ، بد گماني و يا حتي تملق و چاپلوسي قرار گيرد . توصيف هاي گوناگوني که از بيل گيتس مي شود ارزيابي متعادل و درست درباره او را دشوار مي سازد .

اما آقاي ناتان ميروند که از طراحان فن آوري هاي جديد ماکروسافت است درباره بيل گيتس چنين مي گويد : «گيتس را بايد با پيشگامان انقلاب صنعتي مقايسه کنيم . والبته ارتباطي که در اين مقايسه وجود دارد از اين نظر درست است که پيشگامان صنعتي و يا افرادي مانند چون بيل گيتس که پيشگامان فن آوري هستند همه موجب تغيير روش زندگي مردم شده اند . ميروند توضيح مي دهد که در سالهاي 1875 تا 1900 اختراعات جديدي چون ماشين تايپ ، تلفن ، موتور احتراق داخلي و غيره در همه جا فراگير شدند .»

در يک بازنگري وقتي به نخبگاني چون توماس اديسون ، الکساندر گراهام بل ، آندريو کارنگي و جان راکفلر نگاه مي کنيم مي بينيم اينان افراد متفکري بودند که فرصت ها را ديده و بر روي آنها سرمايه گذاري کردند. اين سرمايه گذاري نوعي شرط بندي بود که مي توانست تمام دارايي آنها را بر باد داده و يا همچون نتايجي که آنها به آن رسيدند موجب سرشناسي و ثروتمند شدن اين افراد شوند .

اما فقط ثروت و ابتکار عمل گيتس نيست که ديگران را مات و مبهوت کرده است بلکه تفاوت ميان طرز رفتار و موقعيت اجتماعي او باعث گيج شدن سايرين شده است . او بسيار عاميانه سخن مي گويد و مدل موها و طرز لباس پوشيدنش اصلاً نشان دهنده ي اعتبار تجاريش نيست . اين تفاوت در مورد سن او نيز قابل مشاهده است . وقتي در دهه 70 بيل گيتس کارش را شروع کرد 19 ساله بود اما بعد از سه دهه هنوز او 30 ساله نشان مي دهد .

بيل گيتس از نظر ظاهر داراي ميمک هاي ( حرکات تکراري دست وچهره ) بسياري است که او را به يک شخصيت مناسب براي کارتونها تبديل مي کند . اگرچه دفعات سلماني رفتن او در چند سال اخير زيادتر شده اما هنوز همچنان به هم ريخته و نا مرتب مي نمايد . مجله Vanity Fair گيتس را کودک 13 ساله اي مي نامد که هنگام ارائه يک سخنراني علمي ناچار است تمام انرژي و هيجان خود را پنهان سازد .

شايد تمام حرف و حديث هايي که درباره گيتس گفته شده به اين دليل است که وقتي او کارش را در جهان تجارت آغاز کرد بسيار جوان بود . او در آن زمان از لحن تند و تا حدي بي ادب برخوردار بود و بسيار از خود راضي به نظر مي رسيد اما با گذشت زمان او نيز رشد کرد و شخصيتش بهتر شد . در هر صورت با وجود اين که اکنون گيتس يک فرد ميانسال است هنوز به دشواري مي توان او را ارزيابي نمود . وقتي به ارزيابي زندگيش مي پردازيم به نظر مي رسد در هر مرحله به گونه اي که لازم بود رفتار نموده است . علاقه به عرضه فناوريهاي جديد به هيچ وجه نتوانستند مانع ازدواج و يا پدر شدن او شوند . حتي وقتي که قرار شد در مجامع دولتي حضور يابد سعي کرد چهره دوستانه تر و متشخص تري به خود بگيرد .

صرف نظر از شخصيت گيتس ، اکنون تمام تلاش او مبتني بر اين موضوع است که به رشد مايکروسافت کمک کرده و اين شرکت را همچون گذشته پر آوازه نگه دارد . در زمينه فن آوري در راس قرار گرفتن و يا حتي دوام آوردن کار دشواري است . شرکتهاي قديمي چون IBM با وجود تمام تجارب و قدمتشان از اين نظر در چند سال اخير با مشکل روبرو بوده اند .
افرادي چون راکفلر ، اديسون ، بل و پيشگامان صنعت که گيتس با آنها مقايسه مي شود صنايعي را ايجاد کردند که رونق و تکامل آنها در قرن هاي بعد صورت گرفت . کار آنها بستري براي رشد اقتصادي شرکتهاي ديگر شد . اما از آنجايي که گيتس کارش را زود شروع کرد زمان کافي براي ديدن پيشرفت مايکروسافت را در اختيار داشت .

آنچه که تا کنون گفتيم مقدمه اي بود براي آنچه که از اين پس خواهيم گفت . در سري مقالات «بيل گيتس سخن مي گويد» که در چهار بخش ارائه خواهد شد ، سعي داريم شما را با بيل گيتس ؛ يکي از شخصيتهاي شناخته شده در دنياي فن آوري آشنا سازيم . اين مقالات در مورد فن آوري نيستند ، اما سعي دارند تأثير گيتس بر جهان فن آوري و اقتصاد را مورد برسي قرار دهند . (در بخش آزاد سايت ميکرو رايانه مقالاتي نيز در اين زمينه وجود دارد) در اين مقالات نگاهي به روند ايجاد و رشد مايکروسافت خواهيم داشت و سعي داريم نشان دهيم که اين شرکت چگونه پس از 20 سال به يک غول نرم افزاري تبديل شده است . اميدواريم نکات مثبت زندگي اين شخصيت و تلاشهاي او براي رسيدن به جايگاهي که امروز دارد بتواند در طرح ريزي و تحقق اهداف بزرگ ياري گر شما باشد .

گيتس ، کودکي پر تحرک
يک پسر بچه شاداب ، چشم آبي ، با سري پر مو و دوفرقه که بسيار شبيه به مادرش به نظر مي رسد چيزهايي هستند که در عکسهاي کودکي بيل گيتس ديده مي شوند . البته عکس ها اين حقيقت را که گيتس يک کودک بسيار پر انرژي و فعال بود به طوري که همواره بر بالاي چيزي در حال پريدن بود را پنهان مي کنند .او در سن نوجواني وحتي بعد از آن ناگهان به بالا مي پريد تا شاخه درختان ، لبه بالايي در و هر چيزي که چشمانش در بالاي سرش متوجه آن مي شدند را با دستش لمس کند .
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ