ابداع یونیکد

آموزش تعمير کامپيوتر -با ظهور يوني كد تقريبا مي توان گفت مشكلات زبان هاي ديگر حل شده است. راز نهفته اين استاندارد بهره گيري از 2 بايت براي نمايش كاراكترها است؛ بدين معني كه 2 به توان 16 يا 65536 كاراكتر متفاوت در اين سيستم تعريف شده است. بنابراين ، كاراكترهاي موجود در هر زبان را مي توان با استفاده از آن نشان داد. خوشبختانه كاراكترهاي زبان فارسي نيز در اين استاندارد جاي داده شده اند و مي توان به راحتي آن را به كار برد. پس ديگر نيازي نيست كه از روش هاي قبلي براي فارسي كردن برنامه هاي كاربردي استفاده شود. مشكلي كه در رابطه با يوني كد وجود دارد عدم پشتيباني برخي از سيستم عامل ها، برنامه ها، زبان ها و مرورگرهاي قديمي مانند IE 4 و ويندوزهاي نسخه هاي قديمي مثل ويندوز 95 از اين استاندارد است. (يعني از ويندوز 98 و بعد از ان به صورت ذاتي در داخل سيستم عامل فونت ها قرار داده شده و نيازي نيست به روش هاي مختلف نرم افزاري يا سخت افزاري اقدام به نصب فونت هاي فارسي نمود و سيستم را فارسي کرد).

هم اکنون اغلب نرم افزارها، برنامه ها و سيستم عامل ها از اين استاندارد پشتيباني مي كنند و بعضي نيز مانند XML ،Java و Jscript به كارگيري آن را لازم مي دانند.

بنابراين وقتي كه شما از اين استاندارد براي نمايش كاراكترهاي فارسي استفاده مي كنيد، مثلا آنها را در يك صفحه وب به كار مي گيريد، فردي كه اين صفحه را در كامپيوتر شخصي خود نگاه مي كند، نيازي به نصب فونت خاص يا مثلا فارسي ساز ندارد. اين امر در واقع هدف نهايي يوني كد به معناي كد جهاني (Universal Code) است.

با هر كدام از اعداد 1 تا 65536 مي توان يك كاراكتر را نمايش داد. اين تعداد، همه كاراكترهاي تمامي زبان ها را شامل مي شوند و حتي خيلي بيشتر از تعداد كل كاراكترهاي زبان هاي دنيا است. در حال حاضر، بسياري از كدهاي مذكور (اعداد 1 تا 65536) به كاراكتري نسبت داده نشده و رزرو شده اند تا اگر روزي كاراكتري يا زباني اضافه شد و يا كاراكتري از قلم افتاده بود، از اين كدهاي رزرو شده استفاده شود.
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ