دسته بندی تبلت ها

مطلب زیر می تواند نکاتی در مورد آموزش تعمیرات تبلت ارائه دهد. این عوامل در دسته بندی‌های کلی ضریب صفحه نمایش – سایز صفحه نمایش – نحوه اتصال به شبکه – و از همه مهم‌تر سیستم عامل تقسیم خواهند شد :

۴:۳ یا وایداسکرین ؟
بعضی تبلت‌ها حالتی دارند که بیشتر به صفحه کتاب شبیه است و برای کسانی مناسب است که بیشتر می‌خواهند کتابهای الکترونیکی و PDF را با تبلت بخوانند. بعضی دیگر هم از ضریب نمایشهای واید ( پهن ) و کشیده‌ای مثل ۱۶:۹ یا ۱۶:۱۰ برخوردار هستند. این ضریب‌ها به نظر من برای کار کردن با اپلیکیشن‌ها و ویدیوها مناسب است.

۷ اینچی یا ۱۰ ؟
عموما تبلت‌ها در دو دسته سایز ارائه می‌شوند. یک دسته سایز ۷ اینچ ( و کمی بالاتر مثل ۷٫۷ اینچ ) و یک دسته ۱۰ اینچ ( ۹٫۷ تا ۱۰٫۱ اینچ ) معمولا ارائه می‌شوند. تبلتها عموما توی دسته ۱۰ اینچ ارائه می‌شوند ولی دسته ۷ اینچ هم طرفداران خاص خود را دارد.
معمولا کسانی که بیشتر به کتابخوانی یا فیلم دیدن با تبلت علاقه دارند سراغ حدود ۱۰ اینچی‌ها می‌روند و آنهایی که بیشتر همیشه همراه بودن آن برایشان مهم است دسته هفت اینچی چون هم سبک‌تر هستند و هم بهتر توی جیب جا می‌شوند.

۳G یا Wi-Fi ؟
این هم بستگی به امکانات شما برای اتصال به شبکه دارد. برای مثال ۳G قابل دسترس‌تر و در همه جا کاربرد دارد اما در ایران خیلی خوب نیست. در عوض وای فای سیستم قوی‌تری است و اگر شما دسترسی به وای فای داشته باشید تجربه بهتری خواهید داشت. ولی در کل بستگی به خود شما دارد باز.
سیستم عامل تلفنهای هوشمند یا سیستم عامل تبلت؟
تبلت‌های ارزانقیمت‌تر سیستم عاملهایی دارند که برای تلفنهای هوشمند نوشته‌ شده است در اصل. مثلا اندروید ۲٫۲ و ۲٫۳٫ اگر نیاز شما در حد مرور صفحات وب، ویدیو نگاه کردن و بازی کردن خیلی محدود است همین‌ها کار شما را راه می‌اندازند. اما برای اپلیکیشن‌های مدرنتر و قوی‌تر به نسخه‌های بالاتری نیاز دارید ( مثلا اندروید سری ۳ به بعد )