آشنایی با قطعه سخت افزاری هارد دیسک

ما در زیر چندین تعریف و توضیح از این قطعه داده ایم تا با آن به صورت کامل آشنایی پیدا کنید و مطالب را به راحتی درک کنید.
تعریف هارد دیسک
هارد دیسک (Hard Disk) یا سخت دیسک یکی دیگر از حافظه های جانبی است که به غلط بعضی ها آنرا جزء حافظه اصلی می دانند. چون جنس صفحات دیسک آن بسیار سخت و محکم می باشد و زود خراب نمی شود به آن سخت دیسک می گویند. همچنین به دلیل آنکه از چند صفحه دیسک روی هم سوار شده ساخته شده است. پس از گنجایش حافظه بیشماری سود می برد. انواع و اقسام مختلفی از هارد دیسک موجود می باشد. هارد دیسک در ظرفیت های متفاوت و به صورت ثابت و متحرک.
یک دیسک مغناطیسی چرخنده است که داده های کامپیوتر در آن ذخیره می شود. این دبسک ها می توانند چند ده گیگابایت ظرفیت داشته باشند.
هارد دیسک، سومین نوع حافظه است که اطلاعات به صورت ماندگار در آن نگهداری می شوند. سه عامل زیر، هارد دیسک را از Ram و Rom متمایز می گردانند:
روش ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک : دیسک ها اطلاعات را به صورت مغناطیسی و به همان روشی که در نوارهای موسیقی یا نوارهای ویدیو از آن استفاده می شود نگهداری می کنند. در حالی که در Rom و Ram اطلاعات به صورت الکترونیکی ذخیره می شود.
سرعت پایین تر دیسک سخت : خواندن و نوشتن اطلاعات در یک دیسک مغناطیسی مستلزم حرکت مکانیکی هد خواندن و نوشتن روی دیسک است. به همین دلیل، سرعت خواندن یا نوشتن اطلاعات روی دیسک در مقایسه با رم یا رام پایین تر است.
شکنندگی بیشتر : حرکت تکراری اجزای دیسک باعث می شود که این نوع فضای ذخیره سازی اطلاعات در مقایسه با Ram یا Rom زودتر دچار اشکال شود.
حافظه بلند مدت کامپیوتر
دیسک درایو یک کامپیوتر که اغلب با نام هارد دیسک شناخته می شود، حافظه بلند مدت آن را تشکیل می دهد. برخی کامپیوتر ها بیش از یک هارد دیسک دارند.
ظرفیت هارد دیسک کامپیوتر نیز مانند RAm بر حسب بایت سنجیده می شود، ولی ظرفیت یک هارد دیسک در مقایسه با رم بسیار بالاتر است. یک کامپیوتر مدرن امروزی نوعاً دارای دیسک درایوی به ظرفیت 20 تا 120 گیگابایت است.
ظرفیت دیسک درایو تأثیر چندانی روی سرعت بهره برداری از کامپیوتر نخواهد داشت. با این حال، هنگام خریداری یک کامپیوتر، سومین عاملی که بعد از سرعت پردازنده و ظرفیت Ram کارآیی کامیپوتر را مشخص می کند ظرفیت هارد درایو است.
اطلاعات به طور ماندگار روی هارد دیسک کامپیوتر باقی می ماند و با خاموش کردن کامپیوتر، اطلاعات موجود در هارد دیسک کامپیوتر از بین نمی روند.
هارد دیسک خارجی
هارد دیسک های خارجی، دیسک درایو هایی هستند که کاملاً به هارد دیسک های داخلی معمولی شباهت دارند با یک تفاوت که این دیسک درایو ها قابل جابجایی هستند. این درایو ها می توانند تا چندین ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کنند. یکی از معایب این دیسک درایو ها این است که زود خراب می شوند. این مطلب نکاتی را در مورد آموزش تعمیرات هارد ارائه می دهد.