روشهایی برای حداکثر استفاده از باتری لپ تاپ

آموزش تعمير کامپيوتر - در صورتي که شما نيز لپ تاپ داريد احتمالأ تاکنون شرايطي را تجربه کرده ايد که امکان اتصال لپ تاپ به برق را نداشته و اجبارأ از باتري لپ تاپ خود استفاده کرده ايد. بسته به نوع لپ تاپ ها در صورت داشتن شارژ کامل ، لپ تاپ شما در حدود 2 ساعت و نيم با باتري کار خواهد کرد.
اما نکاتي بسيار ساده هستند که با رعايت آنها به شکل قابل توجهي کارايي باتري لپ تاپ شما افزايش پيدا خواهد کرد و در لحظات بحراني به کمک شما ميايند. در اين جا قصد داريم به معرفي 16 نکته براي حداکثر استفاده از باتري لپ تاپ بپردازيم که کارکرد باتري شما را از 2 ساعت به 4 ساعت کاملأ تضمين ميکند.

1- به طور مرتب Defrag کنيد - هر چه هارد ديسک شما سريعتر عمل کند فعاليت کمتري ميکند و در نتيجه ميزان بهره برداري اش از انرژي باتري شما کاهش مي يابد يکي از راه هاي مناسب براي بهبود عملکرد هارد ديسک Defrag کردن آن در زمان هاي متوالي و منظم است، پس در اينکار کوتاهي نکنيد.

2- نور LCD را کاهش دهيد - امروزه 99 درصد لپ تاپهايي که در بازار عرضه مي شوند اين قابليت را دارند که نور LCD يا نمايشگر آنها را تنظيم کنيد بهتر است زماني که از باتري استفاده مي کنيد روشنائي LCD خود را روي کمترين حد ممکن قرار دهيد، برخي از مدلها قابليت کاهش ميزان فعاليت CPU و بهره برداري اش از منبع تغذيه به شکل بهينه را دارا هستند اينگونه قابليتهاي جانبي لپ تاپ تان را در حين استفاده از باتري فراموش نکنيد.

3- برنامه هايي که به صورت پنهاني و در پس زمينه اجرا مي شوند را متوقف کنيد - اگر آنتي ويروسي داريد که به صورت اتوماتيک شروع به اسکن کردن هاردتان مي کند يا ابزاري مثل Google Desktop روي سيستم شما نصب است که به صورت دائم در حال ايندکس کردن فايلها و بررسي هاردتان است و… آنها را از کار بياندازيد. همه ي اين موارد باعث فعاليت بيشتر CPU و کاهش کارايي باتري مي شوند. همه ي ابزارهايي که اينگونه عملکردي دارند را در زماني که از باتري استفاده مي کنيد غير فعال نمائيد.

4- سخت افزارهاي اضافي را جدا کنيد - ماوس هاي USB برخي از انواع Cool Disk ها و… را فراموش نکنيد چون اينها نيز به منبع تغذيه نياز دارند و از باتري شما استفاده خواهند کرد.

5- حافظه ي رم بيشتري به لپ تاپ خود اضافه کنيد - هر چه حافظه ي Ram شما بيشتر باشد پروسه هايي که در حافظه ي مجازي يا Virtual Memory سيستم تان بارگذاري مي شود کمتر خواهد بود، از آنجايي که حافظه مجازي و پروسه هاي موجود در آن هارد ديسک را درگير مي کنند باعث استفاده ي بيشتري از باتري شما مي شوند در حالي که داشتن رم بيشتر اصلا سبب استفاده ي انرژي بيشتر نخواهد شد. از طرفي وقتي بخواهيد برنامه هايي سنگين که نياز به حجم بالايي از Virtual Memory دارند اجرا کنيد داشتن مقدار بيشتري از حافظه رم مي تواند به شما کمک بزرگي برساند و ميزان مصرف انرژي را کاهش دهد.

6- هارد ديسک بر CD يا DVD درايو ارجحيت دارد- هر چقدر که هارد ديسک منبع تغذيه شما را ببلعد به پاي CD يا DVD درايوها نمي رسد، ضمن اينکه وجود يک CD در داخل درايو حتي اگر در حال استفاده نباشد نيز مي تواند هر از گاهي مزيد بر علت گردد، اگر واقعا احتياج داريد از يک CD يا DVD در زماني که در حالت باتري قرار داريد استفاده کنيد بهترين راه حل تهيه يک image از آن و اجراي image مذکور توسط نرم افزارهاي درايو مجازي است.

7- پين هاي باتري خود را تميز نگه داريد - بد نيست هر از گاهي پين هاي باتري خود را تميز کنيد اين امر سبب نقل و انتقال بهتر و کامل تر جريان بين باتري و لپ تاپ ميگردد و کارايي بهتر و بيشتر مجموعه مي گردد.

8- از باتري خود مراقبت کنيد - مراقبت از باتري نيز شرط مهمي است اگر از باتري زياد استفاده نمي کنيد فراموش ننمائيد هر دفعه که باتري را شارژ ميکنيد اين شارژ را بايستي هر دو يا سه هفته يکبار مورد استفاده قرار دهيد در غير اينصورت خيلي سريعتر از چيزي که فکرش را بکنيد باتري دچار اشکال مي شود. از طرفي شارژ يک باتري Li-on (ليتيومي) نبايد هرگز به صورت کامل خالي شود و خالي شدن کامل شارژ باتري فقط در مورد مدلهاي قديمي توصيه مي شود.

9- سيستم را Hibernate کنيد نه Standby - قرار دادن لپ تاپ در وضعيت Standby در فاصله هاي زماني که به آن نيازي نيست آنهم در حين استفاده از باتري مي تواند سبب کاهش مصرف انرژي شود و از طرفي وقتي به آن نياز شد بلافاصله کارتان را از سر بگيريد اما وضعيت Hibernate تقريبا سيستم را خاموش نگه مي دارد و در زمان نياز به آن به همان سرعت حالت Standby فعالش ميکند.

10- به کاهش دماي لپ تاپ کمک کنيد - هر چه دماي لپ تاپ شما کاهش يابد عملکرد بهتري خواهد داشت و هر چه عملکردش سريعتر و بهتر باشد کارايي باتري اش بيشتر خواهد شد، لذا همواره شبکه هاي ورودي و خروجي هواي لپ تاپ تان را تميز کنيد و لپ تاپ را در وضعيتي قرار دهيد که هوا به شکل مناسبي در آن جريان پيدا کند.

11- Power Options ويندوز را تنظيم کنيد - به Power Options در کنترل پنل ويندوز برويد و آن را به شکلي که مناسب مي دانيد تنظيم کنيد اگر Power Schemes را در اين قسمت روي Max battery قرار دهيد به صورت اتوماتيک تنظيماتي برگزيده مي شوند که مي توانند سبب حداکثر کارايي باتري شوند.

12- کارهاي اضافي و همزمان را حذف کنيد - اگر در وضعيت باتري زماني که مشغول تايپ يک نامه هستيد تصميم گرفتيد MP3 گوش کنيد بهتر است از MP3 player خود استفاده کنيد تا لپ تاپتان دليلش هم که واضح است.

13- لپ تاپ مناسب خود را بخريد - اگر واقعا کسي هستيد که طول عمر باتري برايتان حياتي است بهتر است براي مدلهايي هزينه کنيد که باتري شان کارايي بيشتر و قوي تر دارند مسلما براي اينگونه مدلها و اين نوع باتري ها بايستي هزينه هاي اضافي را تقبل کنيد.

14- شارژ و دي شارژ باتري - اکثر باتري هاي لپ تاپ هاي امروزي از نوع Li-on هستند و نيازي به اينکار ندارند ولي اگر از مدلهاي خيلي قديمي استفاده مي کند دي شارژ کامل باتري و شارژ مجددش هر 15 روز توصيه مي شود.

15- قابليت Auto save را خاموش کنيد - در حين کار با ابزارهايي مثل Word مايکروسافت و… قابليت ذخيره اتوماتيک يا auto save را غيرفعال کنيد اين قابليت سبب مي شود هارد ديسک شما به صورت دائم درگير باشد. اگر نگران اين هستيد که باتري تمام شود و هر آنچه انجام داده ايد ذخيره نشده از بين بروند مي توانيد در همان قسمت Power options تنظيمات را به گونه يي تعريف کنيد که در حين تمام شدن باتري سيستم Hibernate شده و اطلاعات شما دفعه ي بعدي که به جريان الکتريسته دسترسي داشتيد مجددا در دسترستان باشد.

16- کاهش فعاليت کارت گرافيک - پائين آوردن رزلوشن صفحه نمايش و غير فعال کردن اسکرين سيورهاي تجملي و … مي توانند سبب فعاليت کمتر کارت گرافيکي و در نتيجه افزايش کارايي باتري لپ تاپ گردند.
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ