تعمیر موبایل

تلفن به وسیله الکساندر گراهام بل در سال 1876 اختراع گردید و مخابرات بی سیم ریشه در اختراع رادیو توسط نیکولای تسلا در 1880 دارد (اختراع رادیو رسما در سال 1894 بوسیله یک جوان ایتالیایی به نام مارکونی به ثبت رسیده است )البته این طبیعی است این دو تکنولوژی بزرگ به تدریج با یکدیگر ترکیب شده اند .
در سال 1983 استاندارد تلفن سلولی آنالوگ به نام AMPS (سیستم تلفن همراه پیشرفته ) بوسیله FCC مورد تصویب قرار گرفته و برای اولین بار در شیکاگو مورد استفاده قرار گرفت . AMPS از یک طیف فرکانسی بین 824 مگاهرتز تا 894 مگاهرتز برای تلفن های سلولی آنالوگ استفاده می کند .
تلفن های سلولی دیجیتال از تکنولوژی رادیویی یکسانی با تلفن های آنالوگ استفاده میکنند آما این کار را با روش متفاوتی انجام می دهند . سیستم های آنالوگ به طور کامل از سیگنال بین تلفن و شبکه سلولی استفاده نمی کنند و به سادگی یک سیگنال دیجیتال فشرده سازی یا دستکاری نمی شوند به همین دلیل شرکت های تلفن روز به روز به سمت سویچینگ دیجیتال روی می آورند.
مقدمه ای بر GSM
مخابرات سلولی یکی از سریع ترین application های رو به رشد در صنعت ارتباطات است . هر روزه بر تعداد مشترکین این نوع ارتباط در جهان افزوده می شود . تجارت ارتباطات تلفن همراه به سرعت در CEPT ( دفاتر پست و مخابرات اروپایی ) در حال رشد و توسعه است . CEPT از طریق بازارهای پرقدرت تلفن همراه توسعه فناوری تلفن همراه را رهبری می نماید و همکاری های جدیدی در ضمینه سیستم های استاندارد ساز , پیاده سازی و اجرای این فناوری ها به وجود آورده است . یکی از مهمترین محصولات این استانداردها که در CEPT شکل گرفته است استاندارد GSM است . این استاندارد سیستم ارتباط تلفن همراه سلولی دیجیتالی نسل جدید را درCEPT اروپا توسعه داده است . برای اولین بار کار استاندارد سازی GSM جهت پیاده سازی این سیستم در سال 1991 صورت گرفته است .
معماری شبکه GSM
قبل از اینکه درباره معماری شبکه GSM توضیح دهیم بهتر است آشنایی کلی با آن داشته باشیم و در مورد عملکرد قسمت های مختلف آن اطلاعات کلی داشته باشیم .
چگونگی کارکرد شبکه تلفن همراه :
در شبکه تلفن ثابت , مخابرات با کشیدن دو رشته سیم مسی تا در منزل یا محل کار و دادن بوق , برای مشترک هویتی مشخص می کند . مرحله اول در شبکه مخابرات ” هویت ” یا شناسایی معتبر بودن مشترک است . مکان مشترک نیز دقیقا مشخص است و این دیگر نیاز به توضیح ندارد یعنی سوئیچ , هنگامی که کسی با این مشترک کار دارد راحت آن را پیدا کرده و به آن زنگ می زند . قسمت بعدی “محل ثبت charging” است یعنی مشترک هر چقدر با تلفن خود به دیگران زنگ بزند هزینه آن در سوئیچی که به آن متصل است ثبت می شود . قسمت بعدی ” ارائه سرویس های جانبی ” است مثل نمایشگر , شماره تلفن و انتقال مکالمه و … که این هم در سویچی که تلفن به آن متصل شده است انجام می گیرد .
پس به طور خلاصه شبکه تلفن ثابت مشخصات زیر را دارا می باشد :
1 – هویت یا شناسایی مشترک
2 – مکان مشخص جهت تماس گرفته شدن با آن
3 – محل ثبت charging
4 – ارائه سرویس های جانبی
در شبکه موبایل ما گوشی تلفنی داریم که بدون سیم است و از لحاظ فیزیکی به جایی متصل نیست و هر لحظه مکان خود را تغییر می دهد و ممکن است در یک روز در نقاط مختلف کشور حرکت کند . حالا سوال این است که چگونه باید چهار مشخصه بالا را برای آن پیاده کنیم ؟ قبل از هرچیز ذکر این مورد ضروری است که گوشی تلفن همراه را با روش بدون سیم (wireless) از طریق امواج الکترومغناطیسی با آنتنی که به آن BTS گفته می شود ارتباط دارد و از طریق آن به شبکه تلفن همراه وصل می شود ( به جای دو رشته سیم مسی ).
1 – تعیین هویت :
در تلفن همراه به علت تغییر مکان مشترک نیاز به مرکزی داریم که اطلاعات تمام مشترکین یک کشور و یا یک شرکت ارائه دهنده سرویس تلفن همراه در آن ثبت شود تا هر وقت شبکه نیاز داشت در اختیار شبکه قرار گیرد . به این مرکز HLR گفته می شود(Home Location Register) این مرکزها به صورت متمرکز در یک یا بعضا در نقاط محدودی از یک کشور ایجاد می شود . و برای اینکه یک مشترک امکان استفاده از شبکه را داشته باشد به مشترک کارتی به نام SIM(Subscriber Identity Module) داده می شود که این کارت وسیله شناسایی مشترک در شبکه است . پس اگر SIM کارت در تلفن همراه قرار گیرد و تعاریف مخصوص آن در HLR ثبت گردد مشترک هر جا از کشور که برود امکان تماس گرفتن و یا تماس گرفته شدن را دارا می باشد .
2 – مکان مشترک در شبکه تلفن همراه :
هنگامی که یک مشترک در شبکه حرکت می کند با تکنین هایی که به آن اشاره خواهیم کرد آخرین مکان آن در HLR ثبت می شود . بنابراین هر کس بخواهد به یک تلفن همراه زنگ بزند آخرین مکان آن از HLR پرسیده می شود و بعد به تلفن همراه زنگ می خورد .
3 – ثبت charging :
ثبت مقدار هزینه مکالمه موبایل تلفن همراه در آخرین سوئیچی که به تلفن همراه سرویس می دهد انجام می گیرد . مثلا مشترکی از گیلان به سمت تهران رفته و از آنجا به کرمان می رود و در طی مسیر چندین بار به نقاط مختلف تماس گرفته است , هنگامی که در محدوده گیلان بوده در سوئیچcharging گیلان ثبت شده و در تهران در سوئیچ های تهران و در کرمان هم در سوئیچ های کرمان ثبت می شود . در آخر کلیه هزینه مکالمات از سراسر کشور به مرکزی در تهران , که مرکز صورتحساب است ارسال می شود و بعد از جمع بندی و محاسبه برای مشترک صورتحساب ارسال می شود.
4 – ارائه سرویس های جانبی :
این سرویس ها توسط آخرین سوئیچ سرویس دهنده به تلفن همراه از طریق HLR سوال می شود که چه سرویس هایی باید در اختیار مشترک گذاشته شود مثل انتقال مکالمه , انتظار مکالمه , نمایشگر شماره و … سپس آن سرویس ها توسط آخرین سویچ سرویس دهنده در اختیار مشترک قرار می گیرد . 

مطالب بالا چگونگی آموزش تعمیرات موبایل را اشاره می کند.