آيا مي خواهيد سالها به عمر رایانه خود بيفزاييد؟

آموزش تعمير کامپيوتر- در اينجا، نكاتي ساده را به اطلاع شما مي رسانيم كه از كاهش كارايي و عمر رايانه جلوگيري مي كند.

- بزرگترين دشمن رايانه و تمام قطعات الکترونيکي گرماست که باعث مي شود «چيپ» ها و ديگر اجزاي داخلي رايانه گرم شود؛ و همچنين از كارايي رايانه مي كاهد.
- اولين چيزي كه بايد چك كنيد اين است كه از جريان هوا در اطراف رايانه خود مطمئن شويد. اگر رايانه را در داخل محفظه اي قرار مي دهيد، حداقل تا فضاي 10 سانتيمتري پشت «كيس» نبايد هيچ مانعي وجود داشته باشد. اگر مانعي وجود داشت، حتماً در پشت آن سوراخ دايره اي بنسبت بزرگي براي جريان هوا باز كنيد. به طوري كه اين سوراخ مسير هواي فن رايانه شما را باز نگه دارد تا هواي خنك از داخل كيس رايانه شما بگذرد.
- مطمئن شويد که بالا و پشت نمايشگر (مانيتور) شما از گرد و خاك پاك شده است. كتابها و ورقهاي كاغذ و جعبه ها و ساير اشيا را روي نمايشگر خود قرار ندهيد. هميشه به شكافهاي بالاي نمايشگر توجه كافي داشته باشيد تا گرماي اضافي براحتي دفع شود. اگر اين گرما دفع نشود، گرماي اضافي به قطعات الكترونيكي نمايشگر سرايت مي كند كه نتيجه آن به هم ريختگي رنگ و لرزش تصوير و مشكلات ديگري براي نمايشگر است.
- كار بعدي پاك كردن گرد و غبار از سطوح داخلي رايانه است. اين كار را حداقل دو بار در سال براي نمايشگر انجام دهيد.
- به گرد و غبار همانند پتو نگاه كنيد كه چيپ هاي رايانه را داغ نگه مي دارد؛ هرچه گرد و خاك بيشتري روي آنها نشسته باشد، بيشتر داغ مي شوند. گرد و خاكي زياد به شمار مي رود كه بتوان آن را ديد، همين ميزان كم ممکن است دماي داخلي چيپها را 5% افزايش دهد. اين مقدار گرد و غبار ممکن است سالها از عمر رايانه شما بكاهد.
- راحت ترين راه براي نظافت داخل رايانه استفاده از جاروبرقي خانگي است. بعد از اينكه با مكنده اي مانند جاروبرقي آن را تميز كرديد، مي توانيد از هواي فشرده (با فشار كم، طوري كه به قطعات رايانه صدمه وارد نشود) براي بيرون راندن گرد و غبار باقي مانده استفاده كنيد.
- مطمئن شويد كه پره هاي فن هاي خنك كننده را كاملاً تميز كرده ايد. فن منبع تغذيه برق و CPU و كيس را تميز كنيد.
- براي نظافت صفحه کليد (كي برد)، هم از هواي فشرده استفاده كنيد و توجه داشته باشيد كه هيچگاه براي نظافت صفحه کليد از مايعات استفاده نكنيد؛ و از پوششي براي پوشاندن آن در زمان بيكاري استفاده كنيد. با همين روش ساده، سالها به عمر كي برد خود اضافه مي كنيد.

- به خاطر داشته باشيد كه هارد درايو شما داراي موتور و قطعات متحرك است. هرچه تهويه هوا در اطراف آن بيشتر باشد راحت تر گرماي اضافي را دفع مي كند و عمر آن بيشتر خواهد بود. در ضمن، هارد نسبت به لرزش و تكانهاي شديد - بخصوص در حال كار - حساس است. پس مراقب هارد ديسك خود باشيد و رايانه خود را روي ميزي قرار دهيد كه محكم و ثابت است.

رايانه خود را تميز نگه داريد تا در سالهاي بعد هم در خدمت شما باشد.
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

لوازم جانبی خودرو