اورکلاک چیست و چگونه انجام می شود ؟

آموزش تعميرات کامپيوتر-اورکلاک يعني افزايش فرکانس کار قطعات مختلف مانند سي پي يو يا پردازنده ، حافظه و ديگر اجزاي سيستم براي دست‌يابي به کارايي بيش از آنچه هر يک از آن‌ها قادر به ارايه آن هستند مي‌باشد .
کاربراني که قصد انجام اورکلاک را دارند بيشتر بر روي افزايش فرکانس‌هاي قطعات اصلي سيستم مانند پردازنده، کارت گرافيک و حافظه متمرکز مي‌شوند. انگيزه‌هاي انجام اورکلاکينگ به طور کلي در بين کاربران مختلف متفاوت است. برخي از کاربران براي افزايش کارايي سيستم‌هاي خود اقدام به انجام اورکلاکينگ مي‌کنند اما برخي ديگر تنها به عنوان سرگرمي و براي اينکه ببينند قادر هستند کارايي سيستم‌هاي خود را تا چه حد بالا ببرند اقدام به اين کار مي‌کنند. ::surprise::
به هر دليلي که اقدام به اورکلاک کردن قطعات مختلف کامپيوتر خود کنيد، اين کار داراي مزايا و معايب خاص خود خواهد بود. با استفاده از اورکلاک کردن قطعات مختلف مي‌توانيد آ‌ن‌ها را وادار کنيد که در سرعت‌هايي بالاتر از آنچه براي آن طراحي شده ا‌ند به کار بپردازند.

اين مساله مخصوصا هنگامي بسيار جالب ‌مي‌شود که متوجه مي‌شويد تنها تفاوت بسياري از قطعات قدرتمند و گران قيمت (مانند پردازنده‌هاي سطح بالا) با خويشاوندان ارزان قيمتشان در همين تفاوت فرکانس خلاصه مي‌شود. مي‌توانيد يک قطعه ارزان قيمت را خريداري کرده و با اورکلاک کردن، کارايي آن را تا حد انواع پر سرعت‌تر و گران قيمت‌تر افزايش دهيد. اما اورکلاک داراي خطرات مخصوص به خود نيز هست.
از آن‌جايي که شما قطعات مختلف را وادار مي‌کنيد تا با سرعتي بيش از آنچه براي آن طراحي شده‌اند به فعاليت بپردازند، احتمال بي‌ثبات شدن سيستم و ناپايداري آن وجود دارد.
از سويي ديگر، با وجود اينکه انجام اورکلاک داراي برخي از قواعد مخصوص به خود است اما فرايندي شديدا متکي به آزمون و خطا است.
علاوه بر اين هيچ تضميني نيز وجود ندارد که دو قطعه کاملا مشابه به ميزان مشابهي نيز اورکلاک شوند. در نهايت به دليل اينکه اورکلاکينگ سبب افزايش جريان مصرفي و حرارت توليدي قطعه مي‌شود، امکان آسيب ديدن قطعه وجود خواهد داشت.
منبع: ميکرو رايانه