آشنایی با عملکرد ویروس های تلفن همراه

آموزش تعمیرات موبایل - ویروس تلفن همراه همانند ویروس های کامپیوتری یک برنامه قابل اجرا است که سیستم هدف را آلوده کرده و خود را در سیستم های دیگر گسترش می دهد.

اولین ویروس تلفن های همراه در سال 2004 به نام کابیر.اِی (Cabir.A) توسط گروهی از برنامه نویسان طراحی شد. هدف این ویروس تلفن های بلوتوث دار بود ولی هیچ فعالیت مخربی نداشت و فقط برای اثبات اینکه می توان ویروسی برای سیستم عامل تلفن همراه نوشت ، ساخته شد. در حال حاضر این ویروس ها خیلی دردسر ساز نیستند ولی در آینده همانند ویرویس های کامپیوتر به مشکل بزرگی تبدیل خواهند شد. در اینجا در سایت سرزمین دانلود به کارکرد این ویروس ها و راه های مقابله با آن ها اشاره می کنیم . با ما همراه باشید.

به همان صورت که ویروس های کامپیوتری توسط شبکه ها و اینترنت و ایمیل به سیستم های دیگر سرایت می کنند، ویروس های تلفن همراه نیز از طریق ارسال فایل توسط بلوتوث و ام.ام.اس ؛ به تلفن های دیگر نفوذ می کنند. در حال حاضر شایع ترین نوع آلوده شدن به این ویروس ها از طریق اتصال تلفن به کامپیوتر و اینترنت است.

یکی از دلایل فراگیر نبودن ویروس های موبایل به اندازه ویروس های کامپیوتر تعدد انواع مختلف سیستم عامل های موبایل ها است ولی در حال حاضر هدف اصلی بیشتر ویروس های تلفن همراه سیستم عامل سیمبین ( Symbian ) است.

این ویروس ها معمولا در قالب برنامه های مختلف بازی و فیلم و فایل های آهنگ ظاهر می شوند. یکی دیگر از راه های نفوذ که آسیب پذیری دارندگان تلفن های همراه از این ویروس ها را افزایش می دهد دریافت این ویروس ها در قالب پیامک هایی با نام های افراد داخل دفترچه تلفن است و یا با موضوع هایی که قبلا از دوستان دریافت کرده اند.

تنها باز کردن این پیامک ها و فایل ها به آلوده شدن تلفن شما نمی انجامد. اجرای برنامه نصب این برنامه ها برای فعال شدن ویروس ضروری است. این هم یکی دیگر از دلایل شایع نبودن این ویروس ها است.

تلفن هایی که تنها تماس برقرار و دریافت می کنند در معرض این ویروس ها نیستند و تنها تلفن های دارای بلوتوث هدف این ویروس ها قرار دارند.

این ویروس ها به سه طریق به سیستم های دیگر نفوذ می کنند و خود را منتشر می کنند:

1) برنامه های دریافتی از اینترنت : تلفن های همراه یا خود توانایی اتصال به اینترنت را دارند و یا با اتصال به کامپیوتر می توانند به اینترنت متصل شوند. این همان طریقی است که ویروس ها کامپیوترهای شخصی را نیز آلوده می کنند؛ با ارسال فایل به صورت زنگ تلفن یا بازی و برنامه هایی از این قبیل.

2) اتصال بلوتوث : وقتی بلوتوث تلفن همراه در حالتی روشن است که برای تمام تلفن های دیگر قابل رویت است، ویروس خود را برای تلفن های مجاور ارسال میکند.

3) ام.ام.اس (پیام های چند رسانه ای) : همانند ویروس ها که با نفوذ به ایمیل خود را منتشر می کنند، ویروس های تلفن همراه نیز خود را در قالب یک ام.ام.اس ارسال می کنند. با باز کردن این پیام ها و نصب برنامه های آلوده ویروس فعال می شود و با نفوذ به شماره تلفن ها خود را ارسال می کند.

طریقه ضربه زدن اکثر این ویروس ها ساده است. اولین ویروس های تلفن همراه تنها یک برنامه بود که هدفش ارسال به تلفن های دیگر بود. ویروس های کنونی خسارات قابل توجهی می توانند وارد کنند. آن ها با ارسال کردن خود به صورت ام.ام.اس به تمام شماره های داخل تلفن، هزینه بسیار زیادی را به صاحبان این تلفن ها تحمیل می کنند. اگر خیلی بدشانس باشید و تلفن شما به ویروس هایی مثل Locknut.B و Fontal. A آلوده شود، تمام برنامه های تلفنتان مختل می شود.
منبع: سرزمین دانلود