پاکسازی زباله های نرم افزاری

پس از آنکه مطمئن شدید هیچ مشکل سخت افزاری در سیستم شما وجود ندارد و یا مشکلات احتمالی این بخش را برطرف کردید ، بر روی نرم افزار متمرکز شوید . هر جا که با مشکلات نرم افزاری و کاهش عجیب سرعت سیستم خود سر و کار داشته باشید ، ویروسها و Spyware ها بلافاصله بعنوان اولین متهمین احتمالی مطرح می شوند . خوشبختانه تعداد زیادی از ابزارهای خودکار برای پاکسازی اینگونه Malware های مزاحم به شما کمک می کنند .

ویروسها دائماً در حال رشد و نمو هستند ، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که برنامه آنتی ویروس شما در صورتیکه تعاریف ویروس مورد استفاده آن را بطور منظم بروز رسانی نکرده باشید ، نتواند تمام اقدامات مشکوک بر روی کامپیوترتان را کنترل نماید . به همین دلیل ، کار را با ارتقاء نرم افزار آنتی ویروس خود و انجام یک اسکن کامل آغاز کنید . اگر دوره اشتراک نرم افزار آنتی ویروس شما به اتمام رسیده است و تصمیم ندارید مبلغی را برای تجدید اشتراک خود بپردازید ، می توانید یک نرم افزار رایگان نظیر AVG Free و یا AOL Active Virus Shield (که به موتور آنتی ویروس قدرتمند Kaspersky مجهز است) را در نظر بگیرید . اگر برنامه آنتی ویروس ارتقاء یافته شما هر چیزی را شناسائی و پاکسازی کرد ، سیستم خود را مجدداً بوت نموده ، چند دقیقه منتظر بمانید و مجدداً اسکن را تکرار کنید . ویروسهای سرسخت می توانند راه هائی را برای گریز از پاکسازیهای یک مرحله ای پیدا کنند . اگر پاکسازیهای مکرر نتوانستند یک ویروس را از بین ببرند ، احتمالاً ویروس مورد نظر به داخل ویندوز نفوذ کرده که در این صورت ، پاکسازی آن در شرایطی که ویندوز در حال اجرا است غیرممکن خواهد بود . در اینگونه موارد ، بهترین راه حل این است که درایو دیسک سخت خود را برای اسکن به یک کامپیوتر دیگر انتقال داده و یا از یک CD بوت سالم با ازارهای آنتی ویروس (نظیر Ultimate Boot CD ) استفادهکنید .

Spyware نیز هنگامیکه فعال می شود و کار خود را آغاز می کند ، می تواند باعث کاهش سرعت سیستم شما گردد . بدیهی است که شما باید هر یک از Spyware هائی که بر روی سیستم خود پیدا می کنید را درست همانند ویروسها حذف نمائید . دو اسکنر رایگان یعنی Spybot Search & Destroy , Ad-Aware SE توانائی خوبی برای پاکسازی اکثر Spyware های ابتدائی دارند . از سوی دیگر ، Webroot Spy Sweeper در زمینه مقابله با هجوم Spyware های سرسخت ، عملکرد فوق العاده ای را به نمایش می گذارد .

شناسائی و رفع مشکلات هسته ویندوز

تمام نسخه های ویندوز دارای برنامه های فراوانی هستند که در پشت صحنه اجرا می شوند و در میان آنها می تواند به درایورها ، سرویسها و سایر نرم افزارها کاربردی اشاره کرد . گاهی اوقات ، یکی از این برنامه ها (و یا تعدادی از آنها) با مشکل مواجه گردیده و باعث ظهور رفتارهای عجیبی در عملکرد سیستم شما می شوند . خوشبختانه ، پیدا کردن نرم افزارهای کاربردی هسته ویندوز که با مشکل مواجه شده اند و انجام اقدامات اصلاحی برای آنها ، کار نسبتاً ساده ای است .

کار را با اجرای Event Viewer آغاز کنید . برای اینکار می توانید بر روی آیکن My Computer کلیک راست نموده و سپس گزینه Manage را انتخاب کنید . در قسمت چپ پنجره ای که ظاهر می شود ، فهرست Event Viewer را باز کنید تا log های مربوط به نرم افزارهای کاربردی ، امنیت و سیستم را مشاهده نمائید. اگر علاقمند هستید ، مایکروسافت مقصود این log ها را در مقاله support.microsoft.com / kb/ 308427 تشریح مکرده است اما بطور ساده ، هر log پیامها و هشدارهای امنیتی ، سیستمی و نرم افزارهای کاربردی را فهرست می نماید . شما باید خطاها و هشدارهائی را جستجو کنید که بطور مکرر اتفاق افتاده اند . در قسمت چپ پنجره بر روی هر ورودی دوبارکلیک کنید تا پیام کامل را مشاهده نمائید .

برای مثال ، اگر مکرراً یک خطای Page File درایو دیسک سخت را مشاهده می کنید . ممکن است زمان ارتقاء درایورهای مادربردتان و یا اجرای یک اسکن تشخیصی بر روی مادربورد ، کنترلر درایو دیسک سخت و یا خود درایو دیسک سخت فرا رسیده باشد . اگر درایوری را می بینید که مکرراً در آغاز کار خود ناکام مانده است ، احتمالاً باید یک درایور ارتقاء یافته را بارگذاری کرده و یا بررسی نمائید که سخت افزار کنترل شونده توسط درایور مورد نظر با مشکلی مواجه شده است یا خیر . اگر ابزار ارتقاء (Updater) برنامه آنتی ویروس شما دائماً پیامهای خطائی را ایجاد می کند ، باید نرم افزار آنتی ویروس خود را ترمیم و یا تعویض نمائید . از سوی دیگر ، اگر طبیعت دقیق خطا از پیامی که مشاهده می کنید آشکار نمی شود ، می توانید پیام مورد نظر را در یک موتور جستجوی اینترنتی وارد کرده و راه حلهای احتمالی که برای سایر کاربران مفید بوده اند را بیابید .

حذف برنامه های Rogue

اگر PC شما هنوز کند است و یا بطور نامنظم کار می کند ، بر روی نرم افزارهائی تمرکز کنید که در پشت صحنه اجرا می شوند و منابع بیش از حدی را اشغال می نمایند . حتی با وجود آنکه اکثر این نرم افزارها دقیقاً همانطور که طراحی شده اند عمل می کنند ، Uninstall نمودن و پیکربندی مجدد آنها می تواند به افزایش سرعت شما کمک نماید .

ابتدا ، Windows Task Manager را با فشار ترکیب کلیدهای Ctrl+Shift+Esc باز کرده و بر روی برگه Processes کلیک نمائید . سپس ، دو بار بر روی هدر ستون CPU کلیک نمائید تا فهرست پردازشهای پشت صحنه در حالیکه بالاترین استفاده کننده از CPU در بالا قرار گرفته است ، مرتب شود . چند دقیقه این فهرست و تغییرات آن را زیر نظر داشته باشید و ببینید که چه برنامه هائی بطور ناگهانی به بالای فهرست جهش می کنند . شما می توانید این پنجره را هنگامیکه از سایر برنامه ها استفاده می کنید باز بگذارید تا به شما اجازه دهد برنامه هائی که بیشترین منابع سیستم شما را در طول استفاده عادی از کامپیوترتان به خود اختصاص می دهند را شناسائی نمائید . در واقع ، اگر صرفاً گهگاه با یک کاهش چشمگیر در سیستم خود مواجه می شوید .
مطالب بالا کمک به آموزش تعمیرات کامپیوتر می کند.