ویژگیهای مهم یک مانیتور

پیکسل مرده (Dead Pixel)
فرض کنید صفحه نمایش TFT جدید خود را باز کرده و آن را روشن می کنید و یک نقطه سبز ۲۵ میلیمتری روی صفحه می بینید. از آن جایی که تازه پول خرج کرده و یک صفحه نمایش مارک دار جدید خریده اید ، فوراً با خود فکر می کنید حتماً جنس نامرغوبی خریده ام ، آن را برده و عوض خواهم کرد. مهم نیست. آنوقت با فروشنده تماس می گیرید و تازه متوجه می شوید که باید ۳ پیکسل مرده دیگر نیز داشته باشید تا بتوانید مانیتورتان را عوض کنید. کاملاً بی انصافی است در حالیکه شما پول خوبی برای یک مانیتور جدید پرداخت کرده اید. حتی بدتر از آن ، مانیتور شما ممکن است تا زمانی که ۳ پیکسل مرده دیگر پیدا کند ، از گارانتی خارج شده باشد. متأسفانه این مشکل برای اکثر خریدارانی که از سیاست پیکسل اطلاعی ندارند اتفاق می افتد. به دنبال تولید کنندگانی که کمترین آمار سیاست پیکسل مرده را دارند بگردید. بعضی از آن ها در حال کاهش تعداد پیکسل مرده روی صفحه نمایش خود تا میزان صفر هستند. شما باید حداقل دنبال مارکی باشید که گارانتی ۳۰ روزه برای تعداد صفر پیکسل مرده داشته باشد ، به این ترتیب حداقل اطمینان دارید که مانیتور خریداری شده ، بدون عیب و نقص است. برای اطلاعات بیشتر درباره پیکسل مرده به بخش معایب داخلی مراجعه کنید.

میزان وضوح تصویر یا کنتراست (Contrast)
این میزان در حقیقت معرف قدرت مانیتور شما در نمایش نقاط مختلف رنگی و سایه های سایه و سفید است. برای مثال ، یک TFT با میزان کنتراست (۳۰۰:۱) ، تصویر مات تری را نسبت به یک TFT به میزان کنتراست (۵۰۰:۱) ، نمایش می دهد. هر چه میزان کنتر است افزایش یابد ، مانیتور تصویر واضح تری را نمایش می دهد. در بیشتر مواقع توصیه می شود مانیتوری که میزان کنتراست آن حداقل (۴۰۰:۱) و یا بالاتر است ، خریداری کنید.

● زمان پاسخگویی (Response Time)
این زمان ، معرف سرعت عکس العمل هر پیکسل روی صفحه نسبت به تغییرات رنگی و یا روشنایی است. به طور کلی صفحه نمایش های با زمان پاسخگویی بالا نسبت به صفحه نمایش های با زمان پاسخگویی پایین بیشتر در معرض بی رنگ شدن هستند. مهمترین مزیت زمان پاسخگویی پایین این است که چشمهای شما کمتر تحت فشار قرار می گیرد ، خصوصاً وقتی در حال تماشای DVD و یا انجام بازی هستید (زیرا تنوع رنگی بیشتر است و صحنه ها سریع تر تغییر می کنند) البته در محیط شرکت ، وقتی کاربران فقط به پنجره های ثابت (بدون تصاویر متحرک) نگاه می کنند ، این مسأله چندان مهم نیست. برای شرکتها ، زمان پاسخگویی LCD ، ۳۵ میلی ثانیه و یا کمتر قابل قبول است برای بازی یا کاربردهای چند رسانه ای (صوتی ـ تصویری) مانیتوری با زمان بالاتر از ۲۰ میلی ثانیه نخرید. البته بهترین زمان پاسخگویی برای این کاربردها (صوتی ـ تصویری) ، ۱۶ میلی ثانیه یا پایین تر ، توصیه می شود.

● روشنایی (Brightness)
همانطوری که از اسم آن پیداست این مورد ، معرف میزان روشنایی کلی مانیتور است و با واحد (cd/m۲) سنجیده می شود که هر چه میزان آن بالاتر باشد ، کارایی بهتری دارد. مانیتور با میزان روشنایی بالا در نور زیاد (مثل اتفاق پر نور) ، بهتر قابل دیدن است. همچنین میزان روشنایی بالا به معنی داشتن تصویری روشن تر به رنگ های سفید و درخشان تر است. برای خرید مانیتور LCD ، به میزان روشنایی در حد۳۰۰ ( cd/m۲) یا بیشتر باشید.

● زاویه دید (Viewing Angle)
در گذشته یکی از مهمترین معایب صفحه نمایش های LCDاین بود که شما حتماً باید روبروی آن می نشستید تا تصویر واضحی ببینید ، اگر از گوشه های صفحه به آن نگاه می کردید ، رنگ ها تغییر می کردند (بنفش به نارنجی تبدیل می شد و...) با وجود اینکه تکنولوژی LCD ، تا حدی پیشرفت کرده است ، این مشکل هنوز باقی است، اما کمتر باعث اذیت می شود. زاویه دید افقی ۱۲۰ درجه به این معنی است که تصویر به صورت مجازی تغییر شکل نخواهد داد تا زمانیکه چشمهای شما نسبت به صفحه نمایش ، خارج از کمان ۱۲۰ درجه قرار گیرد. معمولا صفحه LCD ، زاویه دید افقی (چپ / راست) بهتری نسبت به زاویه ئدید عمودی (بالا / پایین) دارد. در اینجا این مسأله بسته به علاقه شخصی شما دارد ، اما واضح است که زاویه های دید بزرگتر بهتر است.

● اتصال (Connectivity)
برای اتصال کامپیوتر به مانیتور LCD دو روش وجود دارد:
از طریق اتصالات Sub - D (آنالوگ) و یا DVI (دیجیتال) ، بیشتر LCD ها به صورت استاندارد دارای ورودی Sub - D هستند و شما معمولاً با پرداخت مبلغ جزئی می توانید مدل DVI را نیز تهیه کنید با وجود اینکه ورودی DVI برای داشتن تصویر صاف و بهتر توصیه می شود ، اما اتصالSub - D نیز مشکلی ایجاد نمی کند. گر چه گاهی اوقات خطوط موج دارای روی صفحه نمایش ظاهر می شود (درست مثل اختلال امواج رادیویی روی صفحه تلویزیون ، اما این مشکل به راحتی از طریق منوی پیکربندی صفحه قابل تنظیم است. شما باید ابتدا خروجی تصویرکارت گرافیک سیستم خود را چک کنید تا مطمئن شوید که آیا LCD مورد نظرتان خروجی کارت را پشتیبانی می کند. اگر سیستم شما قدیمی است فقط می توانید از اتصالات Sub - D استفاده کنید ، البته اکثر سیستم های جدید هر دو نوع پورت را دارند. ولی اگر مانیتوری بخرید که هر دو اتصال را پشتیبانی کند ، با وجود پرداخت هزینه بیشتر ، آینده نگری بهتری انجام خواهید داد. این مطلب نکاتی را در مورد آموزش تعمیرات مانیتور ارائه می دهد.