راهنمای خرید دی وی آر

در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید سیستم های ضبط تصویر دیجیتال DVR موجود در بازار فروش سیستم های نظارتی را بررسی نماییم . این مطلب نکاتی در مورد آموزش تعمیرات دی وی آر ارائه می‌دهد و می‌تواند کمک به آموزش تعمیرات آن بکند.

معرفی مشخصات :
سیستم عامل : دی وی آر ها به دو گروه مستقل Stand alone و مبتنی بر کامپیوتر based PC تقسیم می شوند . در دی وی آر های مبتنی بر کامپیوتر سیستم عامل DVR یکی از انواع لینوکس یا ویندوز می باشد که سیستم عامل بر روی هارد دیسک داخل کامپیوتر نصب می گردد اما در دی وی آر های مستقل سیستم عامل توسط کارخانه به صورت خصوصی طراحی شده است .
کانال تصویر ورودی :
معرف تعداد دوربین های مدار بسته ای است که می تواند به دی وی آر وصل شود و تصاویر آن بر روی هارد دیسک داخل دی وی آر ذخیره می گردد .

کانال صوتی ورودی :
به شما اجازه می دهد تا صدای اطراف دوربین مدار بسته را ذخیره نمایید .

پشتیبانی شبکه :
امکانات زیر را در اختیار می گذارد .
1- تنظیم دستگاه از هر کامپیوتر متصل به شبکه
2- مشاهده تصاویر از هر کامپیوتر متصل به شبکه بدون نیاز به به مانیتور آنالوگ
3- ضبط تصاویر بر روی هر کامپیوتر متصل به شبکه

پشتیبانی خط تلفن معمولی :
دی وی آر های خیلی کمی این امکان را دارند تا تصاویر را از طریق خط تلفن PSTN ارسال نمایند به هر حال این تاکنون ساده ترین روش ممکن ارسال تصویر در ایران بوده است .

خروجی آنالوگ :
دستگاه هایی که خروجی آنالوگ دارند می توانند تصاویر را بر روی مانیتور صنعتی یا هر تلویزیونی که ورودی A/V دارد پخش نمایند . در انواعی که دو خروجی آنالوگ وجود دارد شما می توانید ترتیب نمایش تصاویر بر روی هر خروجی را به صورت مجزا برنامه ریزی کنید . به خاطر داشته باشید در اکثر دی وی آر ها خروجی دوم لوپ همان خروجی اول است که مورد نظر ما نبوده است .

خروجی VGA :
در دی وی آر هایی که این خروجی وجود دارد شما می توانید یک مانیتور کامپیتور را مستقیما به دستگاه وصل نمایید و تصاویر را بر روی آن مشاهده نمایید . همه دی وی آر های مبتنی بر کامپیوتر این خروجی را دارند .

کنترل PTZ :
دستگاه هایی که پورت RS485 را دارند می توانند فرامین لازم برای کنترل دوربین های متحرک را ارسال نمایند .

سرعت نمایش :
به سرعت مشاهده تصاویر زنده بر روی خروجی آنالوگ یا VGA گفته می شود . در اکثر دی وی آر ها سرعت نمایش زنده یعنی برابر 25 فریم در ثانیه به ازای هر دوربین مدار بسته می باشد .

سرعت ضبط :
به حداکثر تعداد فریمی که در هر ثانیه برای هر دوربین می تواند ضبط شود اطلاق می شود . اکثر دی وی آر ها قادر به ضبط تصاویر به صورت زنده نیستند .

سایز تصویر هنگام نمایش :
به ابعاد تصویر هنگام نمایش به صورت زنده بر روی خروجی آنالوگ بر حسب پیکسل گفته می شود .

سایز تصویر هنگام ضبط :
به ابعاد تصویر ضبط شده هنگام نمایش بر روی خروجی آنالوگ بر حسب پیکسل گفته می شود . دی وی آر ها برای نمایش تصویر با ابعاد بزرگتر با یکدیگر رقابت می کنند .

ظرفیت داخلی :
به حجم هارد دیسک هایی که در داخل خود دستگاه می توان نصب نمود اطلاق می شود . هر قدر این عدد بزرگتر باشد تصاویر مدت بیشتری بر روی هارد دیسک می توانند ضبط شوند .

ظرفیت خارجی :
به حجم حافظه ای که از خارج دستگاه می تواند به دستگاه وصل شود تا مدت ضبط تصاویر را افزایش دهد گفته می شود . دستگاه هایی که پرت اسکازی SCSI دارند می توانند تا چند ترابایت حافظه را به دستگاه اضافه کنند .

کپی پشتیبان :
امکان می دهد تصاویر ضبط شده به خارج دی وی آر منتقل شود . این کار از طریق سی دی آر رایتر ، کارت حافظه فلش ، پورت یو اس بی امکان پذیر است . از طریق پورت شبکه نیز می توان تصاویر را به خارج دستگاه منتقل نمود که در اینجا منظور نبوده است .

فرمت فشرده سازی ضبط :
الگوریتم فشرده سازی تصویر در دی وی آر را نشان می دهد . تکنولوژی های مختلفی تاکنون برای فشرده سازی و ضبط تصویر ابداع گردید است که کیفیت های متفاوتی را ارائه می کنند .

فرمت فشرده سازی انتقال :
در دستگاه های حرفه ای این امکان وجود دارد که تصاویر با کیفیت بالا ضبط شود اما با کیفیت پایین تری انتقال یابد تا ترافیک شبکه کاهش یابد .

امکان کنترل با موس :
در دی وی آر هایی که امکان کنترل با موس را دارند حرکت در منوها بسیار ساده تر امکان پذیر می باشد . از طرف دیگر هنگام مشاهده تصاویر ضبط شده از طریق یک میله گرافیکی می تواند به عقب و جلو رفت در حالی که در دی وی آر های فاقد این امکان فقط می توان سرعت پخش را کم و زیاد کرد . از طرف دیگر در دی وی آر هایی که امکان ارتباط با موس را دارند می توانند دور از دسترس داخل رک نصب شوند زیرا نیازی به استفاده از دکمه های روی آن نیست .