مباحث عیوب عدم برقراری ارتباط با اینترنت

اگر دلایل متداول مشکلات ارتباط اینترنت را بررسی کرده اید ، بهتر است با بخش پشتیبانی فنی ISP خود تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید . بعضی از ISP ها ، در نواحی خاصی با مشکلات ضمنی مواجه می شوند . در واقع ، وقتی با ISP خود تماس می گیرید ممکن است یک پیام ضبط شده را بشنوید که فهرست نواحی دچار مشکل و همچنین محدود زمانی احتمالی رفع مشکل را اعلام می نماید . اگر این یک مشکل ارتباطی مابین مودم شما و ISP است . ممکن است مجبور شوید برای بررسی خط تلفن خود از یک تکنسین کمک بخواهید .

3-مشکل با Firefox , IE :

اگر وقتی برای گردش در وب از مرورگرهای IE یا Firefox استفاده می کنید و سیستم شما دائماً قفل می شود . احتمالاً طراح سایت مورد نظر شما در هنگام ایجاد آن را کدگذاری صحیح استفاده نکرده است . وقتی تنها تعدادی از گرافیکهای صفحه خانگی سایت مورد نظر شما بارگذاری می شوند و سپس مرورگرتان بطور ناگهانی بسته شده و یا یک پیام خطا را نمایش می دهد نیز احتمالاً با همین مشکل مواجه هستید . راه حل احتمالی مشکل مذکور این است که از بازدید سایت مربوطه صرفنظر کرده و یا برای بازدید آن از یک مرورگر دیگر استفاده نمائید . برای مثال اگر در حال استفاده از IE هستید ، سعی کنید با استفاده از Firefox به سایت مورد نظر مراجعه نمائید . یک دلیل متداول دیگر برای اینگونه مشکلات ، به ویندوز XP مربوط می شود. اگر سایر برنامه های مورد استفاده شما نظیر Microsoft Word یا Adobe Photoshop نیز غالباً قفل می شوند ، احتمالاً یک Spyware یا ویروس به کامپیوترتان نفوذ کرده است . همچنین ممکن است سیستم شما بخاطر فایلهای آسیب دیده و یا مشکلات حافظه ، ناپایدار شده باشد . اگر برنامه هائی که غالباً از آنها استفاده می کنید نیز به اندازه مرورگرتان قفل می شوند ، بازسازی سیستم خود با نصب مجدد ویندوز XP و یا ارتقاء به ویندوز ویستا را در نظر بگیرید . اگر مشکلات شما اصولاً به قفل شدن مرورگرتان مربوط می شوند ، احتمالاًً مجبور خواهید بود IE را مجدداً نصب نمائید .

-وب سایتهای خالی :

وقتی از یک سایت وب بازدید می کنید که ظاهراً کار می کند اما تنها بخش اندکی از متن آن بدون هیچگونه گرافیکی دیده می شود ، احتمالاً کل سایت مورد نظر بصورت یک Pop-up کار می کند . اگر مرورگر شما بطور خودکار Pop-up ها را مسدود می کند . قادر به مشاهده چنین سایت وبی نخواهید بود. برای غیرفعال کردن ویژگی مذکور در URL , Internet Exporer مورد نظر خود را وارد کرده ، کلیدهای Alt , Ctrl را نگهداشته و سپس کلید Enter را فشار دهید . برای URL Firefox مورد نظر را وارد کرده ، کلید Ctrl را نگهداشته و سپس کلید Enter را فشار دهید . نگهداشتن ترکیب کلیدهای مذکور ، ویژگی مسدود نمودن Pop-up را بطور موقتی غیرفعال می کند اما شما می توانید این ویژگی را برای اکثر سایتهای وب (که بنرهای تبلیغاتی نیز دارند) بطور دائمی غیرفعال نمائید . برای این منظور در IE 7 منوی Tools را باز کرده ، گزینه Internet Options را انتخاب نموده و سپس بر روی برگه Privacy کلیک کنید . در بخش Pop-up Blocker بر روی کلید Settings کلیک نموده و گزینه Filter Level را به Low تغییر دهید . سپس دو بار بر روی Ok کلیک نمائید . در FireFox به منوی Tools رفته ، گزینه Options را انتخاب کرده و بر روی برگه Content کلیک نمائید . گزینه Block Popup Windows را غیرفعال نموده و سپس بر روی Ok کلیک کنید . حالا تمام Pop-up برای اکثر سایتها ظاهر خواهند شد .

5-نمایش یک سایت به زمان بیش از حدی نیاز دارد :

اگر به اینترنت متصل شوید اما سرعت کافی را در اختیار نداشته باشید ، تجربه Online شما چندان لذتبخش نخواهد بود . گاهی اوقات تمام شیوه های اتصالات ، کابلها و سخت افزارها بطور صحیح کار می کنند اما دلایل دیگری برای این سرعت پائین وجود دارد . تلاش شما برای دسترسی به یک سایت وب مشهور که احتمالاً (در زمان بازدید شما) تحت ترافیکی سنگینی قرار دارد ، می تواند از این دلایل باشد .

برای برطرف نمودن اینگونه مشکلات، می توانید دسترسی به سایتهای وب مشهور و یا مرور وب را به ساعات متفاوتی از روز موکول نموده و یا با ISP خود تماس گرفته و یک سرعت اتصال بالاتر را درخواست کنید . یک شتابدهنده وب نیز می تواند به شما کمک نماید . Google یک شتابدهنده وب رایگان را در آدرس webaccelerator . google.com ارائه می کند . با اینحال ، شتابدهنده های مذکور می توانند مشکلاتی را با بعضی از سایتهای وب بوجود آورده و عملاً باعث کندی بیش از پیش سرعت ارتباط شما شوند . شما به آسانی می توانید سرعت ارتباط خود را با مراجعه به سایتهائی نظیر www.testmy .net بررسی نمائید . برای انجام این آزمایش بر روی لینک Test کلیک نمائید .

6-نیاز به یک Plug-in :

بعضی از سایتها بارگذاری نمی شوند زیرا از یک Plug-in نظیر Adobe Flash یا Adobe PDF استفاده می کنند و یا به ActiveX (یک ضمیمه مایکروسافت برای سایتهای وب غنی از نرم افزارهای کاربردی) نیاز دارند .

در اغلب موارد ، بهترین راه حل برای مشکل مذکور این است که به مرورگر خود اجازه دهید Plug-in های مورد نیاز را بارگذاری نماید و از دستورالعملهائی که ارائه می شوند پیروی کنید . برای مثال وقتی از سایتی بازدید می کنید که دارای محتویات Flash است ، مرورگر شما اعلام می کند که باید Adobe Flash را بارگذاری نمائید . شما می توانید این Plug-in را بصورت دستی نیز نصب کنید . برای مثال ، اگر به آدرس Adobe.com مراجعه نمائید ، لینک مربوط به بارگذاری Flash را خواهید دید .

سایر تنظیمات

اگر مشکلات سخت افزاری را برطرف کرده اید و هنوز در زمینه برقراری ارتباط با اینترنت مشکل دارید ، مایوس نشوید . چند مورد دیگر باقی مانده اند که می توانید آنها را بررسی نمائید .

1-تنظیمات فایروال خود را بررسی کنید :

یک فایروال برای اطمینان از عدم نفوذ یک کلاینت Spyware یا ویروس به کامپیوتر شما در طول زمانیکه Online هستید بسیار مفید است . با اینحال گاهی اوقات یک فایروال می تواند از دسترسی شما به اینترنت نیز جلوگیری نماید . یک فایروال ، درگاه های اینترنتی را مسدود می نماید که جریان اطلاعات از PC شما به اینترنت را کنترل می کنند .

بعضی از فایروال در زمینه مسدود کردن درگاه ها بیش از حد سختگیر هستند . خصوصاً اگر تصمیم به استفاده از یک برنامه انتقال فایل یا تبادل عکس بر روی یک کلاینت پیام رسانی فوری (im) داشته باشید . در ویندوز xp ، پیکربندی سیستم غیرمجاز دانستن موارد استثناء فایروال (firewall exceptions) یکی از مشکلات رایج فایروال به حساب می آید .

برای تغییر این تنظیمات ، در System Tray بر روی آیکن اتصال اینترنت خود کلیک راست نموده و سپس گزینه Change Windows Firewall Settings انتخاب کنید . گزینه Don’t Allow Exveptions را غیرفعال کرده و سپس بر روی Ok کلیک نمائید . یکبار دیگر برای دسترسی به وب تلاش کنید . اگر از یک فایروال متفاوت نظیر Zone Alarm یا Internet Security Suite 2007 System استفاده می کنید ، برای آشنائی با شیوه تغییر گزینه های پیشرفته فایروال خود که احتمالاً سایتهای ناخواسته ای را مسدود میکنند ، به مستندات یا فایلهای Help آن مراجعه نمائید .

2-آدرسهای IP را بررسی کنید :

ممکن است کامپیوتر شما طوری تنظیم شده باشد تا از یک آدرس IP ثابت استفاده نماید . برای مثال ، اگر یک Web-Cam را بر روی سیستم خود خریداری کرده باشید که بر روی یک شبکه بی سیم یا کابلی کار می کند . ممکن است فرآیند راه اندازی آن از شما خواسته باشد تا یک آدرس IP ثابت (Static) را پیکربندی نمائید . اکثر کامپیوترها برای استفاده از یک آدرس IP پویا (Dynamic) پیکربندی شده اند اما یک آدرس IP ثابت می تواند یک ارتباط مستقیم را مابین کامپیوتر شما و سایر ابزارها (مثلاً برای مقاصد نصب ) ایجاد کند . برای آنکه بفهمید سیستم شما از یک آدرس IP ثابت استفاده می کند یا یک آدرس IP پویا . در پانل کنترل ویندوز بر روی آیکن Network Connections دوبار کلیک نمائید . سپس ، بر روی Local Area Connection کلیک راست نموده و گزینه Status را انتخاب کنید در جعبه محاوره ای که ظاهر می شود ، بر روی کلید Properties کلیک کرده ، برگه Networking را انتخاب نموده و سپس بر روی (TCP/IP) Internet protocol دوبار کلیک کنید . گزینه Obtain An IP Address Automatically را فعال کرده و سپس بر روی Ok کلیک نمائید . یکبار دیگر بر روی Ok کلیک نموده و سپس کامپیوتر خود را مجدداً بوت کنید .

ارتباط مجدد

برای بسیاری از ما ، اتصال به اینترنت کاری است که هر روز بدون هیچ مشکلی انجام می دهیم . هنگامیکه مشکلاتی نظیر شل بودن کابل تلفن و یا سایت وبی که بطور موقتی غیرقابل دسترسی است خودنمائی می کنند ، راه حل معمولاً بسیار سریع بوده و مشکل را بطور کامل برطرف می نماید . بعضی از مشمکلات مزاحم در مقابل اقدامات شما مقاومت خواهند کرد . اما شما می توانید آنها را با تعمیر و یا تعویض یک ابزار برطرف کنید .