نکات مفید برای عملکرد بهتر ویندوز

آموزش تعميرات کامپيوتر -آياويندوزتان مرتب قفل (crash) مي کند ؟ تا به حال چند بار رايانه خودتان را فرمت کرده ايد؟ يا ويندوز آن را درباره نصب کرده ايد؟ فکر مي کنيد عمر مفيد هر ويندوز چقدر است , يک ماه يک سال يا ... ؟ اينجا نکاتي درباره حفاظت از ويندوز وجود دارد و اين که چگونه از آن مراقبت کنيم تا طول عمر بيشتري داشته باشد و در موقع کار با ويندوز عملکرد بهتري داشته باشيد.

- همواره سعي کنيد حداقل نرم افزارها را روي رايانه خود نصب کنيد . هرچه تعداد نرم افزارهاي شما بيشتر باشد , دردسر ويندوزتان بيشتر است . هرگز از نرم افزارهاي نسخه بتا (Beta Version) استفاده نکنيد , نصب نرم افزارهاي آزمايشي (Trial) نيز براي ويندوز دردسرساز است .

- هنگام خريد رايانه هريک از قطعات سخت افزاري را با دقت انتخاب کنيد . مارک هاي شناخته شده و معتبر قطعات مي تواند شما را در اين انتخاب ياري دهد . نامناسب بودن هريک از اين سخت افزارها يا درايوهاي مربوط به آنها مي تواند به کارايي ويندوز شما صدمه بزند .

- يک ديسکت راه اندازي سيستم (Startup Disk) داشته باشيد . اين ديسکت که معمولا هنگام نصب ويندوز ساخته مي شود , زماني که ويندوز دچار اشکال شده و سيستم نمي تواند از طريق ديسک سخت بالا بيايد شما را ياري مي کند . اگر چنين ديسکتي نداريد همين امروز دست به کار شويد و پيش از بروز هر مشکلي يک عدد ديسکت Startup تهيه کنيد .

- شرکت مايکروسافت هرازگاهي نسخه به روزآوري شده ويندوزهايش را در سايت خود قرارمي دهد , http://www.microsoft.com . شما از اين امکان استفاده کنيد و ويندوز و کليه نرم افزارهاي خود را بروز کنيد . اگر به اينترنت دسترسي داريد , اين کار به سادگي و تنها با انتخاب AutomaticUpdate در Control Panelصورت مي گيرد.

- هر چند وقت يک بار رايانه خود را هارد تکاني کنيد! هنگام کار با بسياري از نرم افزارها، فايل هاي موقتي (Temporary Files) روي ديسک سخت رايانه شما ايجاد مي شود که معمولا بايد پس از خروج از نرم افزار مزبور پاک شوند , اما گاهي به دلايل مختلف اين فايل هاي اضافي و غيرمفيد روي ديسک سخت باقي مي مانند و بتدريج فضاي آزاد آن و کارايي ويندوز را کاهش مي دهند . اين فايل ها معمولا در فهرست هاي Windows temp يا temp ايجاد مي کند و پسوند آنها tmp يا bak است .

- اگر از اينترنت استفاده مي کنيد حتما گاه به فهرست Windows Temporary Internet Files سربزنيد و فايل هاي موجود در آن را پاک کنيد .

- اگر نرم افزارهايي روي رايانه خود داريد که استفاده نمي کنيد , آن را Unistall کنيد . در پاک کردن نرم افزارها , سعي کنيد کليه ردپاي آن نرم افزار را از روي سيستم خود پاک کنيد . هرگز آنها را مستقيما delete نکنيد . براي پاک کردن آنها مي توانيد از قسمت Add/Remove Programs در Control Panel استفاده کنيد . در ضمن برخي از نرم افزارها خودشان امکان Unistall کردن را گذاشته اند . براي اين منظور کافي است به منوي Start , گزينه Programs برويد و در منوي باز شده نام نرم افزار را بيابيد . اگر چنين امکاني تعبيه شده باشد , آن را مشاهده خواهيد کرد .
منبع: ميکرو رايانه 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ