ارتباط افزايش حافظه اصلی با سرعت کامپيوتر

آموزش تعمیرات لپ تاپ-آيا سرعت اجرای برخی برنامه ها بر روی کامپيوتر شما پائين است؟ برای حل مشکل بدنبال چه راهکاری هستيد؟ آيا فکر می کنيد اگر حافظه کامپيوتر خود را افزايش دهيد، سرعت اجرای برنامه ها بهبود پيدا می نمايد؟ با مطالعه ايـن مطلب شايد پاسخ به سوالات فوق، مشخص گردد.
افزايش حافظه اصلی کامپيوتر (RAM)، باعث افزايش سرعت برخی عمليات در کامپيوتر می شود (واقعيتی انکار ناپذير). RAM يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری موجود در کامپيوتر است که سيستم های عامل برای مديريت بهينه آن جايگاهی خاص را در نظر می گيرند. زمانی که يک برنامه کامپيوتری نظير يک واژه پرداز و يا برنامه ای نظير مرورگرهای وب را اجراء می نمائيد، ريزپردازنده موجود در کامپيوتر، فايل اجرائی حاوی برنامه را از محل استقرار دائم (هارد ديسک) به درون حافظه اصلی کامپيوتر، مستقر می نمايد (فرآيند معروف Loading ). حجم فايل اجرائی برخی از برنامه ها نظير Word و يا Excel به پنج مگابايت و بیشتر هم می رسد. ريزپردازنده، همچنين در اين زمينه تعداد زيادی فايل های DLL مشترک (dynamic link libraries ) (بخش هائی از کدهای به اشتراک گذاشته شده توسط چندين برنامه) را به درون حافظه منتقل می نمايد. (دراین موارد مقالات متعددی در سایت میکرو رایانه وجود دارد، به فهرست مقالات رجوع کنید) فايل های DLL ممکن است بين بيست تا سی مگابايت ظرفيت داشته باشند. در ادامه ريزپردازنده، فايل های حاوی داده مورد نياز يک برنامه را که ممکن است چندين مگابايت باشند را نيز در حافظه مستقر می نمايد (ميزان داده مستقر شده در حافظه به نوع برنامه و عملياتی که انجام می دهد، بستگی دارد). با توجه به موارد فوق، يک برنامه معمولی به فضائی معادل چندين مگابايت (مثلا" بين ده تا سی مگابايت) به منظور اجراء نياز خواهد داشت .

فرض کنيد که نرم افزارهای زير بر روی کامپيوتر شما در حال اجراء می باشند :

يک واژه پرداز (مثل Word)
يک صفحه گسترده (مثل Excel)
يک برنامه گرافيکی
سه تا چهار پنجره فعال ويندوز

علاوه بر برنامه های فوق، سيستم عامل خود به تنهائی فضای زيادی را اشغال خواهد کرد. برنامه های فوق به فضائی بين يکصد تا يکصد و پنجاه مگابايت نياز خواهند داشت، ولی ممکن است کامپيوتر شما صرفا" دارای مثلا" شصت و چهار مگابايت حافظه باشد.

فضای اضافی توسط مدير حافظه مجازی (VMM) ايجاد می گردد. VMM با جستجو در حافظه، محلی را که در آن لحظه مورد نياز نمی باشد را پيدا نموده و بخش های فوق را در يک فايل Swap بر روی هارد ديسک ذخيره می نمايد. مثلا" در صورتی که برنامه پست الکترونيکی (نظير outlook ) فعال شده باشد و به مدت زمان مشخصی (مثلا" 45 دقيقه) از آن استفاده نمی گردد، VMM، تمامی عناصر تشکيل دهنده فايل اجرائی مربوط به برنامه پست الکترونيکی را بهمراه فايل های DLL و داده بر روی هارد ديسک منتقل می نمايد. به فرآيند فوق، Swapping out برنامه گفته می شود. در ادامه و زمانی که بر روی برنامه پست الکترونيکی کليک می گردد، VMM، مجددا" تمامی اطلاعات مربوط به برنامه را از هارد ديسک خوانده و آنان را با برنامه ديگری که موجود در حافظه می باشد و از آن استفاده نمی گردد، جايگزين می نمايد. با توجه به اين واقعيت که سرعت هارد ديسک نسبت به RAM کمتر می باشد، فرآيند "جايگزينی اطلاعات " زمان خاص خود را داشته و عموما اين فرآيند با تاخير انجام می شود .
در صورتی که کامپیوتر شما دارای حجم اندک حافظه باشد (مثلا" شانزده مگابايت)، VMM همواره و با فرکانس بيشتری اقدام به عمليات جايگزينی اطلاعات نموده و سرعت کامپيوتر بطرز کاملا" محسوسی کاهش خواهد يافت. در صورتی که کامپيوتر شما دارای 256 مگابايت حافظه می باشد، VMM دارای فضای لازم بوده و فرآيند جايگزينی با فرکانس کمتری انجام شده و کاهش سرعت کامپیوتر چندان محسوس نخواهد بود.

برخی از برنامه ها (نظير فتوشاپ، اکثر کمپايلرها، اکثر برنامه های ويرايش فيلم و انيميشن) نيازمند حجم بسيار بالائی از حافظه به منظور انجام عمليات خود می باشند. در صورتی که اين نوع برنامه ها را بر روی کامپيوتری که دارای حجم اندکی از حافظه است، اجراء نمائيد، فرآيند جايگزينی بطور دائم انجام و سرعت اجرای اين نوع برنامه ها، مطلوب نخواهد بود. با افزودن حافظه به سيستم و بهينه سازی فرآيند جايگزينی (و يا حذف آن)، برنامه های فوق با سرعت بالائی اجراء می گردند .
منبع: میکرو رایانه