خلاصه مزایای هارد های اکسترنال

1- به راحتي نصب شده و مورد استفاده قرار مي گيرند، یعنی Plug & Play بوده و بر خلاف هارد های اینترنال نیازی به استفاده از کابل های SATA یا IDE جهت انجام عملیات "هارد به هارد " و یا برای اتصال مستقیم به کامپیوتر ندارند.

2- بهترين روش براي تهيه بك آپ استفاده از هارد هاي اكسترنال مي باشد زيرا استفاده از CD يا DVD بسيار زمان بر بوده و احتمال خرابي و صدمه ديدن CD یا DVD در دراز مدت بسیار بيشتر از نگهداری اطلاعات بر روی هارد های اکسترنال مي باشد.
3- مي توانيد فايل هايي كه از اينترنت مي گيريد را مستقیما" بر روي هارد هاي اكسترنال ذخيره كنيد تا سيستم عامل و هارد اصلي سيستم شما از حملات احتمالي ويروس ها و خطرات حتمالی دیگر در امان باشد.
4- با استفاده از هارد هاي اکسترنال مخصوص شبكه به جای NAS,DAS,… مي توان در شبكه هاي كامپيوتري فضاي بزرگي را به سادگی میان تمام کاربران شبکه به اشتراك گذاشت که هزینه نصب و راه اندازی هارد های اکسترنال مخصوص شبکه بسیار پایین تر از نصب NAS,DAS,… در شبکه های کامپیوتری است.
چگونه بهترین هارد اکسترنال را انتخاب کنیم؟بهترين انتخاب فقط و فقط به شما بستگي دارد، زیرا شما بايد ابتدا نياز هاي خود را بشناسيد ،سپس با توجه به نياز هايتان هارد مناسب را انتخاب كنيد،تنها راه خريد بهترين هارد همين است!!
جهت خرید یک هارد اکسترنال مناسب ابتدا باید ظرفيت مورد نياز خود را با توجه به مقدار اطلاعات،عكس،فيلم،آهنگ و. . . تعيين كنيد و نسبت به نیازتان ظرفیت دلخواه را انتخاب نمایید،
اگر در خانه و يا در سركار به شبكه كامپيوتري متصل هستيد به دنبال هارد هاي اکسترنال مخصوص شبكه باشيد، فقط به این نکته توجه کنید که در هارد هاي شبكه فقط مي توان از طريق كابل شبكه اطلاعات را به اشتراك گذاشت .
اگر معمولا سفر مي كنيد و جا به جايي هارد و اطلاعات درون آن برايتان مهم است،هارد اكسترنالي تهيه كنيد كه كوچك و راحت براي حمل و نقل باشد، یعنی سری 2.5 اینچی انتخاب بهتری نسبت به نیاز شما است.
در انتها حتما" به پورت هاي موجود در هارد و هماهنگي آنها با پورت هاي سيستم خود دقت كنيد، مثلا" اگر بر روی مادر برد خود پورت FireWire یا E-SATAوجود ندارد ، لازم نیست هارد اکسترنالی خریداری کنید که از این پورت ها پشتیبانی می کند.
پیشنهاد خرید هارد های اکسترنال؟در حال حاضر دنیای انفورماتیک وابستگی شدیدی به اطلاعات و ذخیره سازی و نگهداری از آنها پیدا کرده است و از آنجایی که اخیرا" اکثر برنامه های کاربردی ظرفیت بالایی را اشغال می کنند،در خواست بر روی هارد های اکسترنال بیشتر از اکثر ذخیره ساز های دیگر ، حتی بیشتر از USB Flash Drive ها نیز شده است، لذا کمپانی های زیادی به سمت تولید این هارد ها سوق پیدا کرده و بازار داغی را به وجود آورده اند.
از میان برند های مختلفی که در بازار موجود است می توان به Maxtor و Seagate و Western Digital و ... اشاره کرد که این کمپانی ها طیف وسیعی از محصولات را تولید کرده و در واقع تمام نیازهای کاربران را در حیطه ذخیره سازی اطلاعات بر آورده ساخته اند.
از میان طیف وسیع محصولات برند های مذکور می توانید آنچه مورد نیاز شماست را با توجه به بخش قبلی این مقاله (چگونه بهترین هارد اکسترنال را انتخاب کنیم؟) انتخاب کرده و از آن در جهت افزایش کارایی و سوددهی شغلی خود بهره ببرید.  این مطلب نکاتی را در مورد آموزش تعمیرات هارد  ارائه می دهد.