رایانه شخصی با چند cpu انتخاب کنبم

آموزش تعميرات کامپيوتر - خريدن يک رايانه شخصي هيچ وقت به اندازه خريد يک توستر يا مسواک برقي ساده نبوده است، اما امروزه شرکت هاي سازنده مغزهاي الکترونيکي يا همان ريزپردازنده هاي رايانه، با انواع توليدات خود اين کار را سخت تر نيز کرده اند.
در آغاز شرکت اينتل Intel بزرگترين سازنده ي اين تراشه ها بود اما بعدها رقيبي با نام AMD نسخه هاي ديگري از همين تراشه را ساخت که سرعت پردازش بيشتري داشتند.
وقتي اين شرکتها با استقبال مشتريان مواجه شدند، شرکت اينتل تراشه هايي با نام Pentium و شرکت اي.ام.دي تراشه هاي Athlon را ساخت. با اينحال در سالهاي اخير وقتي کسي براي خريد رايانه شخصي اقدام مي کند با انتخابهاي بسيار زيادي روبروست.
با افزايش استقبال از بازيهاي کامپيوتري در خانه و ويرايش تصاوير و فيلمهاي ويدئويي خانوادگي، وجود پردازنده هايي با دو يا چهار هسته و شايد در آينده نزديک با تعداد بيشتر، ضروري به نظر مي رسد.

اما واقعاً چه تعداد هسته براي چنين استفاده هايي لازم است؟
کارشناسان مي گويند: اگر کارکرد اصلي را وب گردي، تايپ و ايميل در نظر بگيريم، يک پردازشگر دوآل کور (دو هسته اي) واقعاً کافي است. پردازشگر هاي دو هسته اي، به جاي يک مغز، دو مغز يا سي پي يو ( CPU ) دارند. کمپاني اينتل علاوه بر پردازشگرهاي تک هسته اي و دو هسته اي، نوع چهار هسته اي را نيز براي کارهاي سنگين تر از قبيل ويرايش فيلمهاي ويدئويي با کيفيت بالا يا بازيهاي پيشرفته تر به فروش مي رساند.

با اينهمه اگر دقت کنيد پردازشگري با قدرت 1.3 تا 1.6 گيگاهرتز هم ميتواند کافي باشد. زمانيکه شما ويدئويي را از سايت يوتيوب تماشا ميکنيد يا مشغول نگاه کردن به برنامه اي از تلويزيون آن لاين در يک شبکه هستيد، گرچه کيفيت آن مانند يک تلويزيون معمولي نخواهد بود، اما قابل استفاده و ارزان تر است.

شرکت AMD در سايتش، بازديد کنندگان را به مقايسه قيمتهاي انواع ريزپردازنده هاي توليد شده دعوت مي کند: Phenom, Athlon, Turion. هر کدام از اين انواع سرعتهاي متفاوتي دارند بدين معنا که تراشه با چه سرعتي دستورالعمل داده شده را اجرا مي کند.
در سايت شرکت Intel شما با 11 نوع محصول اصلي براي انتخاب مواجه مي شويد که شامل Core 2 Extreme و Core 2 with Viiv technology و Core 2 Quad و Core 2 Duo و Pentium dual-core و Celeron مي باشند و البته اين نسخه ها تنها براي دسک تاپ است.
دليلي که باعث شد اين شرکتها به فکر ساخت پردازشگرهاي چند هسته اي بيفتند اين نبود که براي محاسبات نياز به هسته بيشتري هست، بلکه به اين خاطر بود که شرکتهاي اينتل و اي.ام.دي قادر به افزودن فرکانس ها در يک پردازشگر با يک مغز نبودند.
قبل از اينکه اين دو شرکت اقدام به ساخت پردازشگرهاي چندهسته اي بنمايند، اول آزمايش کردند که ترانزيستورها - سوئيچ هاي بسيار کوچکي که با هم نيمه رساناها را مي سازند- تا چه حد توانايي روشن و خاموش شدن را در جريان يک دستورمحاسباتي دارند.
 منبع: ميکرو رايانه

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ