تعداد هسته تبلت ها

تعداد هسته بیشتر دقیقا همانند داستان مگاپیکسل است. به نظر شما یک ارتش هزار نفری کودکان ۵ ساله می‌تواند بر یک ارتش ۲۰ نفره ۲۵ ساله چیره شود؟ خیر. کیفیت هسته مهم‌تر از تعداد آن است. به طور مثال آیفون با وجود ۲ هسته‌یی بودن عملکردی هم تراز و گاها بالاتر از پردازنده‌های ۸ هسته‌یی مدیاتک یا سامسونگ دارد. برای تشخیص اینکه کدام پردازنده بهتر است نمی‌توان فرمول ثابتی داد که اگر این اعداد و ارقام را در لیست مشخصات دیدید مطمئن باشید که این پردازنده بهترین است. اما به راحتی می‌توان گفت که در حال حاضر شرکت‌های سازنده پردازنده مانند کوالکام که در حال حاضر بزرگترین ارائه‌دهنده پردازنده موبایل است، معمولا ۴ رده پردازنده را به بازار ارائه می‌کنند:

– پرچم‌دار مانندA8 شرکت اپل، Exynos 5433 شرکت سامسونگ، Snapdragon S805 یا به زودی Snapdragon 810 شرکت کوالکام که ۶۴ بیتی و هشت هسته‌یی نیز هست، قیمت این موبایل‌ها معمولا بالای ۱۱۰۰ هزار تومان است و نمایشگر آنها Full HD و به تازگی QHD یا ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ است که واقعا رزولوشن بالا و بی‌موردی است.
– رده بالا مانند Snapdragon 610 یا Snapdragon 615 که هر دو ۶۴ بیتی هستند و نسخه S615 هشت هسته A53 دارد. معمولا موبایل‌های این رده بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ هزار تومان قیمت دارند و نمایشگرهای HD و حتی Full HD دارند.
– میان‌رده مانند Snapdragon 410 که برای گوشی‌های ارزان قیمت‌تر که بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان و حتی زیر ۴۰۰ هزار تومان قیمت هستند استفاده می‌شوند و حتی از پس نمایشگرهای HD نیز به راحتی بر می‌آیند.
– پایین رده و پردازنده‌های پوشیدنی، البته پردازنده‌های میان‌رده مانند Snapdragon 400 در محصولات پوشیدنی استفاده می‌شوند. این رده معمولا محصولاتی با نمایشگرهای کوچک و رزولوشن پایین را شامل می‌شوند و همیشه قیمت آنها زیر ۴۰۰ هزار تومان است. پس اگر گوشی دیدید که این دسته پردازنده را دارد و قیمتی بالای ۴۰۰ هزار تومان دارد را به هیچ عنوان خریداری نکنید.
هسته همانند مگاپیکسل دوربین است، هر چه کیفیت هسته بالاتر، عملکرد بهتر و هر چه تعداد هسته بیشتر، تعداد کارهای همزمان راحت‌تر
پس تعداد هسته نشان‌دهنده سرعت پردازده نیست، عواملی مانند معماری، فرکانس کاری، حافظه کش، لیتوگرافی و بسیاری موارد دیگر بر عملکرد پردازنده تاثیر عمده دارند. برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات تبلت می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.