خاموش کردن کامپيوتر بدون از بين رفتن اطلاعات

آموزش تعمیرات کامپیوتر-حتما تا به حال برايتان پيش آمده زماني که مشغول کار با کامپيوتر هستيد و برنامه هاي متعددي در حال اجرا است، به دليلي ناچار به خاموش کردن کامپيوتر مي شويد. در اين صورت چه کاري انجام می‌دهيد؟! ::question:: آيا لازم است که حتما همه پنجره‌ها را ببنديد؟ نه! اصلا لازم نيست!! ::victory::
يک راه Stand by کردن کامپيوتر است که البته راه مناسبي نيست؛ زيرا با رفتن برق يا restart شدن کامپيوتر تمام برنامه‌ها و صفحات باز، بسته می‌شوند و ممکن است اطلاعاتتان از بين برود. بهترين و مطمئن ترين روش Hibernate كردن ويندوز است. يکي از قابليتهاي ويندوز XP و 2000 خاموش کردن کامپيوتر بدون بستن پنجره هاست که به اين قابليت Hibernate گويند. در اين روش هنگامي که سيستم روشن می‌شود ويندوز دقيقا به همان حالتي كه سيستم را خاموش كرده ايد برمي گردد.

فعالسازي قابليت Hibrenate:
قابليت Hibrenate فقط در زماني اجرا خواهد شد که قبلاً فعال شده باشد. براي فعال کردن اين قابليت به Control panel رفته وPower Options را باز کنيد. در پنجره ظاهر شده روي زبانه Hibernate کليک کنيد و Enable hibernation را علامت زده و خارج شويد .

نکته:
دقت داشته باشيد که اگر شما جزو مديران سيستم ( Administrators ) نباشيد پيغام خطايي را دريافت خواهيد کرد (a required privilege is not held by the Client) و اين قابليت براي شما فعال نخواهد شد . براي رفع اين مشکل بايد با مدير سيستم تماس بگيريد .

روش استفاده از اين قابليت:
از منوي Start گزينه Shutdown را انتخاب كنيد. در ويندوز 2000 از پنجره ظاهر شده گزينه Hibernate را انتخاب کرده و Ok را بزنيد. در ويندوز XP کليد Shift را پايين نگه داريد، در اين حالت متوجه خواهيد شد كه عبارت Stand By به عبارت Hibernate تغيير خواهد کرد. حالا روي آن Click کنيد . پس از اين کار کامپيوتر شما به طور کامل خاموش مي شود ولي مرتبه بعد که کامپيوتر را روشن مي کنيد و وارد ويندوز مي‌شويد همه پنجره ها و برنامه هاي فعال که قبل از خاموش کردن پيش رو داشتيد را ملاحظه مي کنيد.

راه دیگر:
اما يك كار ديگر هم مي توان انجام داد و آن اين است كه كليد پاور را طوري تنظيم كرد كه با فشار دادن آن به جاي خاموش شدن دستگاه، سيستم به حالت Hibernate برود. براي اين منظور در power Options بر روي قسمت Advanced كليك كنيد. در قسمت Power Buttons از منوي کشویی گزينه Hibernate را انتخاب نماييد.

نکته مهم: در حالت Hibernate سرعت Load شدن ويندوز بسيار بالاتر خواهد بود.
منبع: میکرو رایانه