انجام اتصالات مودم و رایانه برای استفاده از ADSL

آموزش تعمیرات کامپیوتر- به طور ساده برای استفاده از سرویس اینترنت ADSL به یک دستگاه کامپیوتر( لب تاب، تب لت یا گوشی موبایل ) ، یک دستگاه مودم adsl و یک خط تلفن که قبلا سرویس ADSL روی آن برقرار شده باشد نیاز دارید.
به طور کلی اول ارتباط بین خط تلفن و مودم adsl برقرار میشود و سپس باید ارتباط مودم با سیستم کامپیوتر را برقرار کنیم. که این اتصالات در یک نگاه مانند شکل زیر برقرار میگردد.

اسپلیتر یا میکروفیلتر ( به بیان ساده تر نویزگیر ) وسیله ایست که امکان استفاده همزمان از تلفن و اینترنت را در ارتباط dsl برقرار میکند به این ترتیب اگر نخواهید روی خط تلفن از گوشی تلفن استفاده کنید نیازی به نویزگیر هم نخواهید داشت.
همانطور که در شکل زیر میبینید دستگاه splitter دارای یک پورت ورودی به نام line و دو پورت خروجی با نام های phone و modem می باشد.
از پریز تلفن یک سیم دوسر سوکت تلفن گرفته و آن را به ورودی line وصل کنید، حالا دو سیم دیگر تلفن نیاز دارید تا از پورت phone برای گوشی تلفن و از پورت modem برای دستگاه مودم خروجی بگیرید.

در صورتی که روی خط تلفن بیش از یک گوشی داشته باشید و یا بخواهید همزمان از چند دستگاه مختلف مثل فکس یا دستگاه کارت خوان نیز استفاده کنید میتوانید از خروجی phone انشعاب های بیشتری بگیرید ولی باید توجه کنید که تمام انشعابات اضافه باید بعد از دستگاه اسپلیتر و فقط از طریق پورت phone باشد.

پورت modem که ممکن است روی بعضی دستگاه های نویزگیر با آیکون کامپیوتر مشخص شده باشد برای اتصال دستگاه مودم به خط تلفن است که جای آن در پشت دستگاه مودم adsl با رنگ طوسی و یا مشکی مشخص شده است و معمولا روی آن کلمه line نوشته شده است. ( البته در پشت مودم فقط یک پورت وجود دارد که دقیقا به اندازه سوکت تلفن است و معمولا در این مورد دچار اشتباه نخواهید شد)

همانطور که در شکل بالا میبینید پورت نقره ای رنگ که با نام line مشخص شده است نسبت به پورت های زرد رنگ که با نام ethernet مشخص شده اند از پهنای کمتری برخوردار است که این اختلاف اندازه به خاطر باریک تر بودن سوکت تلفن از سوکت های کابل شبکه است. در این شکل پورت های زرد رنگ برای ارتباط بین مودم و کامپیوتر با استفاده از کابل شبکه است. ( کابل شبکه معمولا با رنگ های زرد، مشکی و یا نقره ای در جعبه مودم قرار دارد )
اتصال بین کامپیوتر و مودم از طریق کابل لن برقرار میشود ولی اگر مودم شما فرستنده wireless داشته باشد میتوانید این اتصال را به جای کابل از طریق اتصال wifi برقرار نمایید.

برخی مدل های قدیمی مودم dsl فقط دارای دو پورت هستند که یکی مربوط به سیم تلفن یا line میباشد و دیگری مربوط به کابل اتصال کامپیوتر usb که در این مدل هم سیم تلفن را بعد از خروجی phone دستگاه نویزگیر به پورت تلفن مودم وصل میکنید.

اتصالات مودم به تلفن و مودم به سیستم کامپیوتری برقرار شد حالا با انجام تنظیمات مودم adsl میتوانید از اینترنت پر سرعت adsl استفاده کنید.
منبع: اموزش کامپیوتر