نکات مهم هاردیسک و پارتیشن‌بندی آن

آموزش تعمير کامپيوتر- پارتيشن بندي به بياني ساده، عبارت است از تقسيم کردن فضاي هارد ديسک به دو يا چند قسمت به طوري که هر يک ازاين قسمتها ازديد ويندوز همانند يک هارد ديسک مستقل عمل ميکنند. امروزه بالا رفتن فضاي هارد ديسک هايي که براي کامپيوترها خريداري مي شود. پارتيشن بندي را امري تقريبا ضروري کرده است، چرا که چند ديسک کوچک، بهتر از يک ديسک بزرگ اطلاعات را نگهداري مي کنند.
امروزه بسياري از کامپيوترها به هارد ديسکي با ظرفيت بالا مجهزند اما از اين فضا به نحو مناسب استفاده نمي شود.
معمولا اطلاعات خود شما، فايل ها و برنامه هاي ويندوز در کنا رهم روي درايو C مي نشينند و اگر اتفاقي براي سيستم بيفتد، هم چيز با هم از بين مي رود. اما با تقسيم بندي هارد به دو يا چند تکه، در واقع دو يا چند درايو مستقل از هم داريد، که خراب شدن يکي،هيچ تاثيري روي اطلاعات بقيه درايوها نمي گذارد.بدين ترتيب. مي توانيدفايلهاي اطلاعاتي خود را از فايل هاي برنامه اي ويندوز جدا کرده و اسناد، عکس ها و فيلم هاي خود را حت در صورت از کار افتادن ويندوز حفظ کنيد.
يک راه حل: بک آپ
يکي از دلايلي که بسياري از کاربران به خاطر آن از سيستم خود به طور کامل بک آپ نمي گيرند اين است که جايي براي نگهداري فايل بک آپ ندارند. بک آپ گرفتن روي سي دي هم وقت گير است و هم اگر قرار باشد به طورمنظم اين کار را بکنيد، خيلي زحمت دارد.اما بک آپ گرفتن روي هاردديسک، هم سريع است، هم آسان و هم بي دردسر . البته بعيد است که همه روي سيستم خود دو هاردديسک داشته باشند،

اما خوشبختانه اگر دو پارتيشن داشته باشيد ، ميتوانيد از دومي به عنوان بک آپ پارتيشن اول استفاده کنيد. در اين حالت ميتوانيد کل ويندوز را روي پارتيشن دوم بک آپ بگيريد تا هر وقت ويندوز از کار افتاد يا دردسر درست کرد ظرف کمتر از نيم ساعت ، آن را با تمام برنامه ها و نرم افزارهايش برگردانيد. البته توجه داشته باشيد که اين کار شما را از خطر آسيب ديدگي فيزيکي هارد نجات نمي دهد،

يعني اگر هاردديسک به طور فيزيکي اشکال پيدا کرد و قابل استفاده نبود ديگر نمي توانيد از بک آپ خود استفاده کنيد. به همين دليل هميشه بهتراست روي سي دي هم يک نسخه بک آپ داشته باشيد. اگر مي خواهيد درک بهتري از نحوه پارتيشن بندي هارد داشته باشيد ، بايد ابتدا با خود هارد ديسک به صورت پايه اي آشنا شويد. در بخش سخت افزار تالار ميکرورايانه توضيح کامل هارد ديسک است.
هاردديسک به صورت فيزيکي از چند ديسک مغناطيسي تشکيل شده است که در فواصل بسيار کوچک روي همديگرانباشته شده اند ويک محور مرکزي آنها را در جاي خود ثابت نگه مي دارد.اين صفحات حول اين محور مي چرخند و مي توانند اطلاعات مغناطيسي را در هر دو روي خود ثبت کنند. براي خواندن و نوشتن اطلاعات روي صفحات هدهايي تعبيه شده اند که قابل حرکت هستند. براي درک بهتر موضوع، دستگاه هاي گرامافون را در نظر بگيريد که يک صفحه داخل آن مي چرخد و هد روي صفحه گذاشته مي شود. منتها اين مقايسه خيلي هم درست نيست؛ چرا که در گرامافون فقط يک هد وجود دارد که آن هم با صفحه تماس فيزيکي دارد. در حالي که درهارد ديسک چنين نيست ( براي هر صفحه يک هد گذاشته شده و تماس فيزيکي هم ندارند )

ديگر اين که هد، در گرامافون به صورت مارپيچي به طرف مرکز صفحه حرکت مي کند. در حالي که در هارد ديسک، هدها با آزادي کامل به جلو و عقب مي روند. چرش صفحات و جلو- عقب رفتن هد،باعث مي شود که هر نقطه از ديسک قابل دسترسي باشد.
منبع: ميکرو رايانه 

لوازم جانبی خودرو