معماری شبکه GSM و عناصر تشکیل دهنده آن

معماری شبکه GSM و عناصر تشکیل دهنده آن به صورت زیر می باشد .
1 – زیر سیستم شبکه 2 – زیر سیستم رادیویی 3 – زیر سیستم پشتیبانی و نگهداری
1 – زیر سیستم شبکه :
این سیستم شامل تجهیزات و فانکشنهای مربوط به مکالمات end – to – end , مدیریت مشترکین و Mobility می باشد و نیز مانند رابطی میان سیستم GSM و مراکز تلفن ثابت (PSTN) عمل می کند .
2 – زیر سیستم رادیویی
شامل تجهیزات و عملیاتی مربوط به مدیریت اتصالات مسیر رادیویی مانند Handover ها می باشد .
3 – زیر سیستم مرکز نگهداری و پشتیبانی(OMC) :
شامل فانکشن های نگهداری و پشتیبانی تجهیزات GSM می باشد و پشتیبانی رابط اپراتور شبکه را نیز بر عهده دارد . OMC به تمام تجهیزات داخل سیستم سوئیچینگ و BSC متصل می شود . در حقیقت عملیاتی نظارتی GSM یک کشور را انجام می دهد ( مانند دادن صورتحساب ) و یکی دیگر از مهمترین ویژگی های آن هم , عملیات نگهداری HLR یک کشور است .
بسته به سایز شبکه هر کشور می تواند بیشتر از یک OMC داشته باشد . مدیریت سراسری و متمرکز شبکه نیز توسط مرکز مدیریت شبکه MMC انجام می پذیرد . OMC نیز مسئول مدیریت منطقه شبکه می باشد .
بخش های مختلف تلفن همراه :
تلفن همراه شامل سه بخش کلی می باشد:
1 – Base Band(دیجیتال)
2 – RF(رادیویی)
3 – AF(صوتی)
بخش power supply وظیفه دریافت ولتاژ باتری , اندازه گیری آن و هچنین تنظیم آن را برعهده دارد و پس از این مرحله ولتاژ را به تمام قسمت های گوشی از جمله قسمت RF و AF و Digital می رساند و بخش دیجیتال توسط برنامه هایی که در حافظه هایش وجود دارد و همچنین توسط پردازشگر مرکزی خود یعنی CPU , کل مدارات را کنترل کرده و دستورات لازم را به آنها می دهد . بخش RF نیز وظیفه برقراری ارتباط با BTS( ) را برعهده دارد و سیگنالهایی مثل : سیگنال شماره گیری , سیگنال های صحبت کردن و داده ها را به شبکه می فرستد , همچنین یک سری اطلاعات مانند سیگنالهای صحبت کردن کاربر مقابل و داده های شبکه را نیز دریافت می کند . بخش AF هم در ارسال و هم در دریافت اطلاعات با قسمت RF در ارتباط است . در حالت ارسال , اطلاعات را از حالت آنالوگ به دیجیتال , و در حالت دریافت اطلاعات را از حالت دیجیتال به آنالوگ تبدیل می کند و از speaker پخش می شود.
آنتن :
آنتن وسیله ای است که برای دریافت یا انتشار امواج الکترومغناطیسی به کار می رود خواص آنتن در فرستندگی و گیرندگی شبیه هم است.
آنتن دارای مشخصاتی مثل مقاومت تابشی , توان تابشی , بهره آنتن و آمپدانس آنتن می باشد و از لحاظ ظاهری روی گوشی ها دارای حالات مختلفی می باشد.
پردازشگر CPU(central processing unit):
CPU واحد پردازشگر مرکزی می باشد و در واقع مغز یک سیستم موبایل است . واضح است که در این سیستم ساخته شده بر اساس Micro Processor نقش این قسمت به منزله مدیر و فرمانده کل سیستم می باشد . اعمال کلیه بخش های گوشی تحت نظارت این واحد بوده و این واحد می تواند از سایر بخش های گوشی برای انجام امور خود استفاده نموده یا نسبت به هماهنگ کردن انجام امور سایر بخش های گوشی یا تعیین وظایف آنها اقدام نماید .به هر حال توجه به این نکته ضرورییست که کلیه اعمال در یک گوشی تحت فرمان CPU به انجام می رسد . ولی CPU برای انجام دادن این کارها نیاز به یک سری حافظه دارد که در آنها سیستم عامل گوشی , اطلاعات ثابت , اطلاعات موقت و… ذخیره می شود.
حافظه های RAM و ROM :
در پردازش اطلاعات به وسیله CPU داده باید در RAM و ROM ذخیره شود . وظیفه ROM در گوشی ذخیره اطلاعات ثابت و دائمی است . این اطلاعات عبارتند از :
برنامه هایی برای کاراکترهای مورد نمایش روی LCD و برنامه های مربوط به RF و کلیه برنامه هایی که در کارکرد گوشی دخیل هستند . همچنین RAM وظیفه ذخیره موقت اطلاعات را بر عهده دارد . در ضمن اجرای برنامه به دلایل مختلف نیاز به ذخیره سازی اطلاعات به صورت داده و یا برنامه در حافظه می باشد . به همین جهت در گوشی علاوه بر ROM از RAM نیز برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت موقت استفاده می گردد.
ICتغذیه (power supply)
وظیفه رساندن ولتاژ به تمام قسمت های مدار را بر عهده دارد . این IC زمانی که ولتاژ را از باتری دریافت می کند , آن را اندازه گیری کرده و سپس تبدیل به کد های دیجیتال کرده و به CPU می دهد , CPU مقدار شارژ باتری را روی صفحه نمایش نشان می دهد . این IC یک مبدل دیجیتال / آنالوگ نیز در داخل خود دارد که ارتباط دادن CPU و سیم کارت به خود را مربوط می سازد .
IC صوت :
این IC در واقع یک مبدل آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ است . امواج بعد از دمدلاسیون وارد IC صوت می شوند . ماهیت این سیگنالها دیجیتال است . این سیگنالهای دیجیتال از طریق خطوط ارتباطی میان IC صوت و قسمت دیجیتال به کمک CPU روی RAM ذخیره شده و دوباره IC صوت اطلاعات را از روی RAM میخواند و تبدیل به سیگنالهای آنالوگ میکند که از Speaker پخش می شوند.
صفحه نمایش (Liquid Crystal Display)LCD
کریستال مایع را یک گیاه شناس اتریشی در سال 1888 برای اولین بار در حین ذوب جامدی از مشتقات آلی کشف کرد . اما اولین LCD را یک کارخانه آمریکایی در سال 1986 ساخت . برای ساخت LCD دو شیشه پولارویدرا با 90 درجه اختلاف زاویه نسبت به هم قرار می دهند و یک کریستال مایع بین آنها می گذرد . کلیه اطلاعات مربوط به عملکرد دستگاه و پروسه در حال انجام بر روی صفحه نمایش نمایش داده می شود. مطالب بالا راهنمایی درباره آموزش تعمیرات موبایل را ارائه می دهد.