مشخصات چاپگرهای لیزری تک رنگ

سرعت چاپ
سرعت چاپ متون در این چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهرافشان بسیار بیشتر است تعداد صفحات می تواند 8 الی 20 صفحه در دقیقه باشد البته مدل های حرفه ای نیز وجود دارند که می توانند تا 35 صفحه در دقیقه چاپ نمایند. به همین تناسب نیز قیمت آنها بسیار بالا است.

• حداکثر دقت چاپ
دقت چاپ از 600 * 600 نقطه در اینچ الی 1200 * 1200 نقطه در اینچ می باشد. البته نوع هایی با دقت چاپ بسیار بالاتر نیز وجود دارند که به علت قیمت بالای آنها برای مصارف عمومی به صرفه نیستند.

• ظرفیت حافظه
چاپگرها ، فایل های ارسال شده را در حافظه موقت خود ذخیره کرده و به ترتیب آنها را برای چاپ ارسال می کنند. بدیهی است هر چه این حافظه بیشتر باشد ، چاپگرها کمتر دچار اختلال شده و سرعت چاپ نیز تا حدودی افزایش می یابد. این حافظه از 2 مگابایت الی 64 مگابایت می تواند باشد. البته در بعضی از مدل ها قابل افزایش است.

• رابط های اتصال ( Interface Port )
نوع رابط ها و واسط هایی که ارتباط بین چاپگر و رایانه را برقرار می کنند در سهولت دسترسی و استفاده از چاپگر و امکانات آن بسیار حائز اهمیت هستند. این رابط ها می توانند Parallel ، USB ، Ethernet ( شبكه ) و IrDA( مادون قرمز ) باشند.
اکثر کاربران از پورت های Parallel و USB استفاده می کنند اما در ادارات و شرکت ها که حجم کار بالا می باشد ، احتیاج به پورت Ethernet برای فعال نمودن چاپگر در شبکه می باشد. اگر Notebook و یا PDA شما دارای Infrared ( مادون قرمز ) است، برای استفاده از این امکان جدید در دستگاه خود ، باید چاپگری تهیه کنید که پورت IrDA داشته باشد.

• ظرفیت سینی کاغذ
ظرفیت سینی کاغذ در چاپگرهای لیزری تک رنگ از 100 صفحه الی 600 صفحه متغیر است البته در بعضی از مارک ها ، می توانید سینی های جانبی دیگری به چاپگر خود اضافه کنید و ظرفیت کاغذ را به 2000 صفحه برسانید.

• هزینه تعویض کاتریج
قیمت هرکاتریج سیاه چاپگرهای لیزری تک رنگ تقریبا معادل کاتریج های چاپگرهای جوهر افشان است اما به این علت که معمولا کاتریج چاپگرهای لیزری تک رنگ تعداد بیشتری کاغذ چاپ می کند ( حتی بعضی اوقات تا 3 برابر کاتریج چاپگرهای جوهر افشان در حجم یکسان ) قیمت هر برگه چاپ شده برای شما کمتر از جوهر افشان ها خواهد شد.
د ) چاپگر لیزری رنگی (Color LaserJet Printer )
چاپگرهای لیزری رنگی گران قیمت ترین چاپگرها می باشند. گاه قیمت آنها به 20 میلیون تومان هم می رسد. بعضی از این چاپگرها به قدری دارای کیفیت بالا هستند که خرید و فروش آنها احتیاج به کسب مجوزهایی دارد ، زیرا مثلا به راحتی میتوان با آنها پول تقلبی و یا هر چیزی دیگری را جعل کرد.
برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات پرینتر می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.