در خرید تبلت چه نکاتی مهم است؟

خريد يک تبلت خوب همواره از نگراني‌هاي خريد وسايل ديجيتالي مانند يک گوشي خوب و يا لپ‌تاپ بيشتر مي‌باشد که دليل آن را مي‌توان در کارايي تبلت دانست که هر دو کارايي گوشي و لپ‌تاپ را اکثرا پوشش مي‌دهد. البته بسته به علاقه کاربر به اندازه صفحه نمايش، کاربري‌هاي تبلت نيز متغير است. اولين گام براي خريد يک تبلت خوب، تعريف نيازمندي‌ هايي است که هر کاربر از تبلت مورد نظر خود انتظار دارد. سپس با آشنايي با مفاهيم و اصطلاحات بکار برده شده براي تبلت‌ها و محدود کردن دامنه خريد، مي‌توان لذت خريد خوب را تجربه کرد.
در حالت کلي، دسته‌بندي‌‌هاي زيادي را براي يک گجت و مخصوصا تبلت مي‌توان تعريف کرد. براي مثال مي‌توان با ابعاد، قدرت پردازشي، سيم کارت‌خور بودن، باتري و … تبلت‌ها را دسته‌بندي کرد. به همين دليل بهتر است اولويت بندي براي پارامترهاي خريد تبلت مشخص کنيم. براي ساده کردن مساله، بهتر است ابتدا مشخص کنيد تبلت مورد نظرتان سيم کارت خور باشد يا نه، بدين شکل دامنه انتخاب‌ها را در حد قابل توجهي محدود مي‌کنيد. در ادامه به بررسي ساير پارامترها مي‌پردازيم.
بديهي است که قبل از بررسي ساير پارامترها براي خريد يک تبلت، بايد نوع سيستم عامل دستگاه را مشخص کنيم که عمدتا يا اندرويد، يا ويندوز فون و يا iOS مي‌باشد. انتخاب سيستم عامل قبل از هر چيزي بستگي به سليقه کاربر دارد.

کنار از سليقه کاربر، گفتني است که طبيعتا هر يک از اين سيستم عامل‌ها در مواردي برتري‌هايي نسبت به يکديگر دارند. براي مثال سرعت بارگذاري اپليکيشن‌ها در سيستم عامل iOS بالاتر از ويندوزفون و اندرويد مي‌باشد و يا گستردگي اپليکيشن‌ها براي اندرويد بيشتر مي‌باشد. براي ويندوزفون نيز مزيت‌هاي زيادي مي‌توان نام برد که از جمله آنها، بايد به رابط کاربري زيباي آن اشاره کرد. اما بايد اعتراف کنيم که از بين اين سه گزينه، iOS يک سر و گردن بالاتر مي‌باشد، اما نمي‌توان تبلتي با سيستم عامل iOS پيدا کرد که قيمت اقتصادي نيز داشته باشد و معمولا در رنج قيمتي بالايي مي‌توان تبلت‌هاي اپل را تهيه کرد.

فارغ از تمامي حرف‌ها درباره اين پارامتر، طبيعتا نوع سيستم عامل تبلت به خودي خود نمي‌تواند دامنه انتخاب‌ها را چندان محدود کند، اما براي شروع گزينه خوبي مي‌باشد. در ادامه مطلب، با توجه به اينکه انتخاب‌هاي در دسترس براي iOS بسيار محدود و آسان مي‌باشد، بيشتر بحث‌مان در مورد دو سيستم عامل ديگر مي‌باشد.

چيپست ها
عملکرد و قدرت پردازشي
عملکرد و قدرت پردازشي بعد از انتخاب نوع سيستم عامل، مهمترين گزينه قابل بررسي در خريد تبلت مي‌باشد. بسته به هزينه‌اي که براي خريد در نظر گرفته‌ايد و همچنين نوع سيستم عامل، اين گزينه نيز متغيرهاي زيادي را شامل مي‌شود. براي مثال حافظه رم يک گيگابايتي براي سيستم عامل iOS تقريبا عملکرد يکساني را با حافظه رم 2 گيگابايتي براي اندرويد و ويندوزفون دارا مي‌باشد. آموزش تعمير تبلت

در هنگام خريد تبلت ارزان قيمت، مي‌توان مواردي را يافت که از حافظه رم يک گيگابايتي با چيپست‌هاي چهار هسته‌اي بهره مي‌برند. اما نکته‌اي که بايد به آن توجه کنيد، نوع چيپست مي‌باشد. معمولا اين قبيل از تبلت‌ها و مخصوصا تبلت‌هاي چيني اين دسته، از چيپست‌هاي مدياتک برخوردار هستند که عملکرد نسبتا ضعيفي نسبت به چيپست‌هاي اسنپ‌دراگون 200 و 400 دارند، اما اگر طول عمر باتري و داغ نکردن دستگاه برايتان اهميت بيشتري دارد و از تبلت فقط استفاده‌هاي روزمره و معمولي خواهيد کرد، چيپست‌هاي مدياتک گزينه خوبي هستند.

سخت‌ترين و پر گزينه‌ترين دسته در اين پارامتر، تبلت‌هاي ميان‌رده مي‌باشند. تبلت‌هاي ميان‌رده را مي‌توان با نگرش سال توليد به دو دسته تقسيم کرد. بطوري که معمولا تبلت‌هاي پرچمدار و بالارده يکي دو ساله قبل، اکنون جزو محصولات ميان‌رده بازار هستند و دسته ديگر تبلت‌هاي جديد ميان‌رده مي‌باشد. کفه ترازو در بحث قدرت پردازشي، معمولا به سمت پرچمداران قديمي سنگين‌تر است، اما هزينه خريد آنها نيز کمي بيشتر مي‌باشد و همچنين تبلت‌هاي جديد از تکنولوژي‌هاي جديد برخوردار هستند.

در مورد خريد تبلت پرچمدار و بالارده، نسبت به ميان‌رده‌ها گزينه‌هاي کمتري وجود دارد و کار نسبتا آساني پيش رو داريم. اکثر تبلت‌هاي بالارده عملکرد پردازشي يکساني دارند و به غير از دو سه محصول، بقيه تبلت‌ها در بنچمارک‌هاي مربوط به عملکرد پردازشي در يک رنج امتياز قرار دارند. اکثر اين محصولات از رم 3 گيگابايتي با چيپست‌هاي اسنپ‌دراگون 808 با 6 هسته پردازشي يا اسنپ‌دراگون 810 با 8 هسته پردازشي و يا چيپست‌هاي مدياتک مدل MT6752 – MT6753 – MT6755 با 8 هسته پردازشي بهره مي‌برند. البته برخي از تبلت‌ها نيز از چيپست‌هاي اينتل اتم با چهار هسته پردازشي برخوردار هستند که سرعت پردازنده‌ها گاها تا 2.83 گيگاهرتز نيز بالا مي‌رود و عملکرد خوبي دارند.

به طور خلاصه مي‌توان گفت، اگر کاربري‌هاي عادي و نرمالي در تبلت خواهيد داشت، چيپست‌هاي 4 هسته‌اي با کلاک 1.2 گيگاهرتز با حافظه رم يک گيگابايتي گزينه مناسبي مي‌باشد. اگر کمي انتظاراتتان از تبلت زياد است و کاربري‌هاي مختلفي خواهيد داشت، چيپست‌هاي 4 هسته‌اي با کلاک 1.6 گيگاهرتز به بالا و حافظه رم دو گيگابايتي جوابگوي نيازتان خواهد بود. و در آخر اينکه اگر پردازش‌هاي سنگيني مانند بازي‌هاي 3 بعدي ديتا دار روي تبلت خواهيد داشت، بايد به گزينه‌هايي با چيپست‌هاي 8 هسته‌اي با حافظه رم 3 گيگابايتي فکر کنيد.