آموزش نحوه رفع مشکلات مربوط به درایو های USB

آموزش تعمیرات پرینتر - درایوهای Flash یا هارد درایوهای خارجی (external) بسیار جالب هستند. فقط کافی است آنها را به سیستم خود متصل کرده و از آنها استفاده کنید. البته گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی نیز برای آنها به وجود آید. در این مقاله به 3 مشکل متداولی که درایوهای USB غالبا با آنها مواجه می شوند می پردازیم. با این مقاله آموزشی در سایت سرزمین دانلود با ما همراه باشید.

چگونه می توان یک درایو USB را از سیستم جدا کرد؟ در حالی که ویندوز اعلام می کند انجام این کار ایمن نیست؟
اگر ویندوز به جای آنکه اعلام کند USB نمی تواند با ایمنی کامل از سیستم جدا شود، علت آن را بیان می کرد، بسیار بهتر بود. حال در چنین شرایطی چه کاری می توان انجام داد؟ ویندوز از طریق یک کادر محاوره ای به شما اعلام می کند که اندکی صبر کرده و سپس مجددا اقدام به انجام این کار کنید. این کار غالبا خوب است. اما زمانی که در حال انتظار هستید، نوار وظیفه و System Tray را بررسی کنید تا ببینید فایل های کدام برنامه ها در درایو USB مشغول کار هستند. این برنامه ها را ببندید.

راه حل دیگری نیز برای این کار وجود دارد. برنامه هایی را که فایل هایشان در درایو USB در حال اجرا هستند را ببندید (حتی اگر آن فایل ها را قبلا بسته اید)

اگر این کار هم فایده ای نداشت، به Task Manager بروید. بدین منظور مراحل زیر را انجام دهید:

● دکمه های Ctrl+Alt+Delete را به طور همزمان فشار دهید. پس از انجام این کار روی Start Task Manager کلیک کنید.

● روی زبانه Processes کلیک کنید.
با استفاده از Windows Task Manager می توانید برنامه هایی را بیابید که درایو USB شما را مشغول نگه داشته اند.
● لیست مربوط به فرآیندهای در حال اجرا را بررسی کنید. تمامی مواردی را که می توانند به درایو USB مربوط باشند را بیابید (مثلا فرآیند مربوط به یکی از فایل های موجود در آن درایو)
● اگر چنین فرآیندی را یافتید، آن را انتخاب کرده و روی دکمه End Process کلیک کنید. سپس عمل خود را تائید کنید.
● سعی کنید مجددا درایو را با ایمنی کامل از سیستم جدا کنید.

اگر ویندوز باز هم به شما اجازه نداد که درایو را خارج سازید، باید اقدام دیگری انجام دهید:
در این حالت می توانید کامپیوتر خود را خاموش کرده و درایو را از سیستم جدا سازید. سپس مجددا سیستم را راه اندازی کنید.
اگر همیشه با این مشکل مواجه هستید، خاموش کردن سیستم و جدا کردن USB از آن به طور مرتب، بسیار آزار دهنده خواهد بود. در این صورت می توانید روش دیگری را امتحان کنید.

نرم افزار USB Safely Remove (دانلود USB Safely Remove)
این نرم افزار آیکون خود را در System Tray (کنار ساعت ویندوز) قرار خواهد داد. هنگامی که درایو USB شما نمی تواند به صورت ایمن از سیستم جدا شود، این برنامه به شما نشان می دهد که کدام فرآیندها موجب بروز این مشکل شده اند و به شما امکان بستن آنها را خواهد داد.
برای جداسازی آسان تر درایو USB از سیستم خود، این نرم افزار را از لینک بالا دانلود کرده و نصب کنید.

برنامه USB Safely Remove دارای ویژگی های جالبی است. با استفاده از این برنامه می توانید نام دستگاه USB خود را تغییر داده، یک کلید میانبر برای متوقف ساختن آن ایجاد کنید و یا ویژگی اجرای خودکار آن را تنظیم کنید.
اگر نمی خواهید که برخی برنامه ها به صورت خودکار بارگذاری شوند، می توانید گزینه Run on windows startup را غیرفعال کنید و فقط زمانی برنامه USB Safely Remove را راه اندازی کنید که به آن نیاز دارید؛ یعنی زمانی که ویندوز به شما اجازه دهد که به صورت ایمن یک درایو را از سیستم جدا سازید.

● آیا می توان با فرمت کردن درایو Flash به حالت NTFS، سرعت آن را افزایش داد؟
ممکن است شنیده باشید که فرمت NTFS عملکرد درایو USB Flash را بهبود می بخشد.
در بسیاری بررسی های انجام شده (به ویژه کپی کردن فایل های کوچک در درایو USB) این موضوع ثابت شده است. و در اغلب موارد فرمت NTFS بر FAT پیروز بوده است، اما اشکالی در این خصوص وجود دارد و آن عدم سازگاری است. ممکن است اگر فلش مموری خود را به صورت NTFS فرمت کنید، در ضبط ماشین یا دستگاه های پخش خانگی قابل شناسایی نباشد. در این موارد پیشنهاد میشود از سیستم FAT32 برای فرمت استفاده کنید. (نوع فرمت در هنگامی که میخواهید فلش مموری را فرمت کنید در یک پنجره کوچک قابل انتخاب است)
اگر درایو USB با قالب NTFS فرمت شده باشد، اگر پیش از نمایش پیغام Safe to Remove آن را از دستگاه جدا سازید، احتمال بروز مشکل بیشتر خواهد بود.
اگر از فلش مموری خود فقط در کامپیوتر و لپتاپ استفاده میکنید و سرعت آن برای شما مهم است، پیشنهاد میکنیم آن را به شیوه NTFS فرمت کنید.

روش کار:
1) اگر اطلاعات مهمی روی درایو فلش مموری خود دارید، از آنها یک کپی تهیه کنید.
2) از طریق My Computer روی درایو فلش مموری کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.
3) در منوی کشویی File System، گزینه NTFS را انتخاب کرده و روی Start کلیک کنید.
منبع: سرزمین دانلود