چگونه یک اسکنر خوب بخریم؟

برای خرید یک اسکنر باید به چه چیز هایی توجه کرد و چه موضوعاتی را مد نظر قرار داد؟آموزش تعمیر ماشینهای اداری
انواع اسکنرها معمولا به چهار دسته اسکنرهای Flatbed یا رومیزی، اسکنرهای Sheet fed که در آن، لنز اسکنر ثابت است و کاغذ با سرعت استاندارد از جلوی لنز عبور کرده و اسکن می شود.
اسکنرهای Handheld که به جای حرکت لنز اصلی توسط موتور، کاربر باید با دست عملیات اسکن را انجام دهد.
اسکنرهای Drum که معمولا توسط شرکت های چاپ و نشر مورد استفاده قرار می گیرند و تصاویر فوق العاده دقیقی باز سازی می کنند.
بخش های کلی یک اسکنر معمولی عبارتند از CCD آینه، هد، اسکن، صفحه شیشه ای، لامپ، عدسی، کاور یا درپوش، موتور، میله های تثبیت کننده، کمربند، منبع تغذیه، پورت و مدار کنترلی.
اصلی ترین بخش یک اسکنر، CCD است که چشم اسکنر برای ثبت و ضبط تصاویر است و CCD در حال حاضر رایج ترین فناوری در اسکنرهاست. CCD مجموعه ای کوچک از دیودهای حساس به نور است که قابلیت تبدیل نور به بار الکتریکی را دارند. این دیودها در صفحه ای به نام Photosites قرار گرفته اند که به نور حساس است. برخورد پرتوهای نوری به این صفحه، منجر به شارژ دیودها و آزادسازی بارهای الکتریکی می شود. ذخیره و ثبت این اطلاعات امکان ضبط تصاویر با استفاده از این تکنولوژی را فراهم می کند.
در اسکنر نیز پرتوهای نور پس از گذشتن از عدسی و برخورد به آینه ها، به CCD رسیده و ثبت تصویر را ممکن می کنند. البته ممکن است جزییات کار در برخی مدل ها و برندها متفاوت از سایر مدل ها باشد اما به طور کلی در حال حاضر کارکرد اغلب اسکنرها به همین صورت است. برای پروسه اسکن مراحل مختلفی لازم دارد تا یک سند به طور موفقیت آمیز اسکن شود. در اینجا مراحل کار در اسکنر رومیزی (Flatbed) توضیح داده شده است.
کاغذ مربوطه را روی بخش شیشه ای اسکنر قرار داده و درپوش را می گذاریم. در اغلب اسکنرها، بخش داخلی درپوش با رنگ سفید پوشیده شده است. البته ممکن است در برخی مدل ها این قسمت مشکی رنگ باشد. رنگ یکدست بخش داخلی درپوش اسکنر، به نرم افزار این امکان را می دهد که قبل از شروع عملیات اسکن، بخش های ضروری را برای اسکن سند مربوطه تشخیص دهد.


در بسیاری از اسکنرها، امکان برداشتن کامل درپوش اسکنر به منظور اسکن صفحه ای از یک کتاب قطور نیز وجود دارد. یک لامپ برای روشن کردن سطح کاغذ در زیر شیشه اسکنر قرار دارد. این لامپ در اسکنرهای جدید از نوع فلورسنت کاتدی یا لامپ زنون است در حالی که در اسکنرهای قدیمی تر از لامپ فلورسنت معمولی بدین منظور استفاده می شد.
سیستم مکانیکی که شامل آینه ها، عدسی ها، فیلتر و CCD می شود، بخش هد اسکن را در اسکنر تشکیل می دهند. این بخش به آرامی توسط یک تسمه که به موتور متصل است، سطح کاغذ را پویش می کند. علاوه بر این تسمه، هد اسکن به یک میله اطمینان نیز متصل است تا هیچ گونه انحرافی در حرکت آن ایجاد نشود. یک بار حرکت هد از بالا تا پایین سند، به معنی به اتمام رسیدن عملیات اسکن است.
تصویر سند به وسیله یک آینه زاویه دار به آینه ای دیگر منعکس می شود. در برخی مدل ها حتی از سه آینه استفاده می شود. آخرین آینه تصویر را روی عدسی منعکس کرده و عدسی تصویر را برای دریافت توسط CCD فوکوس می کند.
وضعیت فیلترها و عدسی ها در اسکنرهای مختلف متفاوت است. در برخی مدل ها تصویر به سه فیلتر رنگی (سبز، قرمز و آبی) تقسیم شده و توسط CCD دریافت و ثبت می شود، سپس فیلترها توسط نرم افزار مربوطه دوباره جمع آوری می شوند و تصویری تمام رنگی تحویل می دهد. 

منبع: افتابیر