چه چیزی تبلت ها را نازک کرده است

اگر شما یک دستگاه تبلت را باز کنید تا درون آن را نگاه کنید، متوجه سه نكته مي شويد؛ اول این که شما ضمانت نامه دستگاه را باطل کرده اید، دوم کارخانه سازنده تمام اجزای تبلت را کنار هم قرار داده تا دستگاهی مناسب و کارآمد بسازد و سوم بیشتر اجزایی که در تبلت می بینید مشابه اجزایی است که در یک رایانه معمولی پیدا می شود.
مغز متفکر یک تبلت، ریزپردازنده آن است. به طور معمول، تبلت ها از پردازنده ای کوچک تر از پردازنده های یک رایانه تمام عیار استفاده می کنند.
این ویژگی باعث می شود فضای کمتری اشغال شود و میزان گرما تولیدی کاهش یابد. گرما برای رایانه ها مضر است و به لحاظ مکانیکی به دستگاه آسیب می رساند.
رایانه های لوحه ای به طور معمول انرژی خود را از باتری های قابل شارژ دریافت می کنند. با توجه به مدل تبلت مدت شارژ باتری متفاوت است و زمانی بین 8 تا 10 ساعت خواهد بود.
برخی از تبلت ها باتری های قابل تعویض دارند، اما برخی دیگر مانند آیپد و آیپد2، این امکان را در اختیار کاربر قرار نمی دهند.
برای تعویض باتری این تبلت ها یا باید آنها را به فروشگاه های مجاز بدهید تا این کار را برایتان انجام بدهند یا از خیر گارانتی تبلت تان بگذرید و خودتان این کار را انجام دهید.
با توجه به کارخانه سازنده، یک تبلت ممکن است برای کار خاصی ساخته شده باشد. CPU رایانه ها دستورات را در چرخه های زمانی اجرا می کند که بیشتر این چرخه ها در هر ثانیه اجرا می شود و بنابراین CPU دستورالعمل های بیشتری را می تواند پردازش کند.
برخی تبلت ها پردازشگر تحت ساعت (underclocked) دارند، به این معنا که تعداد فرامینی که CPU در هر ثانیه اجرا می کند کمتر از میزان توانایی واقعی آن است. دلیل این که CPU را به این صورت می سازند، مصرف انرژی کم و کاهش تولید گرماست.
بیشتر تبلت ها نیازی به قدرت پردازش اضافی ندارند. برنامه هایی که برای تبلت ها وجود دارد نسبت به برنامه های رایانه ای از پیچیدگی کمتری برخوردارند. اصطلاح رایج برای این برنامه ها اپلیکیشن(application) یا اپ (app) است.
علاوه بر باتری وCPU ، اجزای دیگر در یک تبلت معمولی عبارت است از:
شتاب سنج
ژیروسکوپ
پردازنده های گرافیک
حافظه مبتنی بر فلش
WiFiیا تراشه های تلفن همراه و آنتن
پورتUSB و منبع تغذیه
بلندگو
تراشه کنترل کننده صفحه نمایش لمسی

حسگر دوربین، لنز و تراشه ها
شتاب سنج و ژیروسکوپ به تبلت در تعیین جهتش کمک می کند تا نمایشگر گرافیک آن تصاویر را به صورت افقی یا عمودی نشان بدهد.
پردازشگر گرافیک یا GPU برای تولید تصاویر مستقل عمل می کند. WiFi یا تراشه های تلفن همراه به شما امکان اتصال به شبکه های رایانه ای را می دهد.
تبلت ها ممکن است دارای گیرنده بلوتوث هم باشند. تنها چیزی که شما نمی توانید در تبلت ها پیدا کنید فن است که دلیل آن کمبود فضاست. برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات تبلت می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.