چرا بعضی از برنامه ها از Register خارج می شوند؟

چرا بعضي نرم افزار ها بدون اينکه از طريق اينترنت به سايت خود متصل شوند از حالت Register خارج مي شوند؟

نرم افزارها براي حفظ خود که در مقابل Cracker ها هنوز هم ناتوانند ترفندهايي را استفاده مي کنند بلکه کمي زودتر از کار بيفتند و کاربر نتواند از آن استفاده کند و مجبور به خريد برنامه شود. بعضي از طريق اتصال به اينترنت با Upload شدن و برخي ديگر بدون نياز به اينترنت نيز اعتبار خود را از دست مي دهند.آموزش تعميرات کامپيوتر

عوامل بسيار زيادي مي تواند اين کار را صورت دهد که مهم ترين آن Registry ويندوز است. حتماً فايل Regedit در شاخه ويندوز را ديده و مي شناسيد. هنگام نصب برنامه ممکن است در آنجا ثبت شود که مثلاً اين برنامه با ساعت کامپيوتر کار کند و به محض گذر از تاريخ مشخصي از کار بيفتد که شما با به عقب کشاندن ساعت کامپيوتر مشکل را حل مي کنيد که اين ترفند کمي قديمي شده است و زماني که تازه Windows XP به بازار ارائه شده بود از اين ترفند زياد استفاده مي شد.

روش ديگري که کمي نوين تر است اين است که هنگام نصب برنامه بدون اينکه مسير کپي شدن فايل هاي برنامه به کاربر نمايش داده شود (Silent Installation) يک فايل مهم در جايي که اصلاً ذهن کاربر هم به آن خطور نمي کند و معمولا جزء پوشه هاي پنهان (Hidden Folders) است کپي مي شود. کسي که برنامه را Crack کرده است و شماره سريال و Crack برنامه را ساخته است بي اطلاع از آن فايل ، برنامه را شکسته است و شما نيز با خيال راحت استفاده مي کنيد بي آنکه بدانيد فايل مهمي مانند يک بمب ساعتي هر لحظه به زمان انفجار خود نزديک مي شود. سپس در موعد خود منفجر شده و وارد عمل مي شود و برنامه را از کار مي اندازد.

اين امر بيشتر در مورد Register شدن به وسيله Serial Number يا همان شماره سريال رخ مي دهد. شکسته شدن يک برنامه توسط شماره سريال بسيار ضعيف تر از شکسته شدن به وسيله Crack و Patch است.

Crack ها با دستکاري بر روي فايل EXE که فايل اجرايي آن نرم افزار است ساخته مي شوند و گاهاً همراه آن ها يکي دو فايل از جنس DLL نيز وجود دارد که فرمان دهنده به EXE هستند. به عبارت ديگر موتور EXE هستند. EXE مخفف Execute به معني اجرا کردن مي باشد.

Patch ها نيز که از دسته قفل شکن هاي قوي محسوب مي شوند علاوه بر شکستن EXE به فايل هاي ديگري نيز حمله مي کنند و يا فايلي را حذف و فايلي را اضافه مي کنند. از اين رو در قوانين جديد CopyRight سعي شده است با اين فايل ها به ديده يک تروريست نگريسته شود و آنتي ويروس ها آن ها را ويروس تلقي کنند با اينکه اصلاً ويروس نيستند و به سيستم آسيبي وارد نمي کنند بلکه به جيب سازندگان نرم افزارها آسيب وارد مي کنند.
منبع: ميکرو رايانه 

لوازم جانبی خودرو