چاپگر، اسکنر و چندکاره‌ها

افت قیمت چاپگرهای لیزری، سال خوبی را برای این موجودات رقم زد. به‌خصوص لیزری‌جماعت که حداقل قیمت آن از دو سال پیش روند نزولی خود را آغاز کرد و در سال ۸۷ به حداقل ۱۰۵ هزار تومان رسید. بازار اسکنرها و چاپگرهای جوهرافشان تغییر خاصی نداشت و همچنان عالی است!
روند نزول قیمت این دستگاه‌ها با افت قیمت همراه بوده است و در آینده‌ای نیز ادامه خواهد داشت. اوضاع دستگاه‌های سه‌کاره فوق‌العاده است، به این ‌صورت که با ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان می‌توان سه‌کاره‌ای جمع و جور ابتیاع کرد. البته دستگاه‌های چهارکاره برای عامه چندان جذابیت ندارند و توجه عمومی بیشتر به‌ دستگاه‌های سه‌کاره متمایل است.آموزش تعمیر ماشینهای اداری

بهترین و بدترین!
دستگاه‌های لیزری ارزان‌قیمت HP سهامدار اصلی بازار چاپگرهای ارزان‌قیمت هستند و محصولات Samsung و Canon در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در بازار چاپگرهای جوهرافشان بیشترین سهم از آن Canon است و HP و Epson در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سال آینده تغییری در این ترکیب ایجاد نخواهد شد و این را نیز بگویم که مادیران به‌ عنوان نماینده انحصاری چاپگرهای Epson خیلی تلاش می‌کند که سهم بیشتری را تصاحب کند!

این را نیز به ‌یاد داشته باشید که چاپگرهای لیزری ارزان‌قیمت برای افرادی است که هفته‌ای ۱۰۰ تا ۲۰۰ برگ را چاپ می‌کنند!
به‌ جای تهیه دستگاه چهارکاره پیشنهاد می‌کنم از یک سه‌کاره و یک دستگاه فکس مستقل استفاده کنید!
این بازار در سال آتی امن و امان است!
و دیگر اینکه...
بازار حافظه فلش اعم از کارت‌‌های حافظه و قطعات فلش USB آینده درخشانی دارند و به دلیل اینکه در شماره‌های قبلی درباره آن‌ها به تفصیل صحبت کرده‌ایم، در این گذر به‌ همین مقدار اکتفا می‌کنیم. البته موجود جدیدی با نام درایو جامد (SSD) در میانه‌های سال آینده در بازار توزیع خواهند شد که به ‌موقع درباره‌اش صحبت خواهیم کرد.

بازار دستگاه‌های پخش موسیقی (MP۳) و فیلم (MP۴) تغییر چندانی نخواهند کرد، زیرا گوشی‌های تلفن همراه جدید مجهز به امکانات قدرتمند پخش فایل‌های صوتی و تصویری هستند و بازار این دو دستگاه قدری با یکدیگر تداخل پیدا کرده است.

بازار لوازم جانبی مانند صفحه‌کلید، ماوس و اسپیکر نیز دچار تغییرات خواهد شد. البته توجه عمومی به استفاده از ماوس‌های لیزری بیشتر شده است. همچنین نوع بی‌سیم این دستگاه‌ها با کاهش قیمت می‌توانند بازار داغ‌تری را تجربه کنند

درباره بخش‌های دیگر می‌توانم به کارت‌های توسعه اشاره کنم.
میزان خرید کارت مودم همچون سابق گرم خواهد بود و شاید بازار کارت شبکه اندکی افول کند،‌ زیرا تمامی مادربردهای جدید به صورت پیش‌فرض امکان اتصال به شبکه را میسر کرده‌اند.
کارت‌های TV نیز همچنان در اوج استقبال قرار دارند. امکان مشاهده و ضبط برنامه‌های تلویزیونی، برای ایرانی‌جماعت جذابیت ویژه‌ای دارد.
همچنین بازار دوربین‌ها نیز رونق فزاینده‌ای خواهند گرفت. دراین‌باره به عمد صحبت نکردم، زیرا دوستان در صفحات دیگر به این دستگاه پرداخته‌اند.
افزایش میزان خرید دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری می‌تواند رونق بیشتری به بازار کارت‌های حافظه فلش بدهد.

انواع کیف‌های لپ‌تاپ نیز مشتری بیشتری پیدا کرده‌اند و برندهای جدیدی وارد بازار خواهند شد
منبع: افتابیر