مشخصات چاپگرهای جوهر افشان

سرعت چاپ :
سرعت چاپ در تمام چاپگرها بر 3 اساس بیان می شود.
ـ تعداد صفحه در دقیقه ( Page Per Minute = PPM )
ـ تعداد كاراكتر در ثانیه ( Character Per Second = CPS )
ـ واحد دقیقه بر صفحه ( Minute Per Page = MPP )

امروزه بیشتر از واحد PPM برای نشان دادن سرعت چاپ چاپگرها استفاده می شود. نوع اطلاعاتی که در صفحه وجود دارد ، پیچیدگی های آن و تعداد رنگ های مورد نیاز تفاوت های زیادی در زمان چاپ ایجاد می کنند. معمولا 4 الی 12 صفحه در دقیقه برای چاپ صفحات سیاه و سفید و 1 الی 2 صفحه در دقیقه برای چاپ صفحات رنگی عددی مناسب برای چاپگرهای جوهر افشان است. اغلب اعداد و ارقامی که از طرف شرکت های سازنده چاپگرها ارائه می شود ، از واقعیت دور است. حتی در بعضی از موارد برای پی بردن به سرعت واقعی چاپگر خود ، می توانید نصف و یا حتی یك سوم این عدد را در نظر بگیرید. هم چنین در اعداد اعلام شده توسط این شرکت ها ، زمان لازم برای کشیدن کاغذ درون چاپگر محاسبه نمی شود. بهترین راه برای پی بردن به سرعت واقعی چاپگر خود خرید یک کرنومتر است !

• کیفیت چاپ :
همیشه بر سر اینکه کیفیت چاپ در جوهرافشان ها بهتر است و یا در لیزری ها بحث وجود داشته است. واقعیت این است که نظرات مختلف ، که گاه هم بر اثر آزمایش بدست آمده است ، ناشی از مارک های مختلف چاپگرها و کاغذهای مورد استفاده است. اینکه شما کدام مارک را و با چه خصوصیاتی خریداری نمایید ، بسیار مهم است. یکی از مشکلات چاپگرهای جوهر افشان در سرعت و زمان جذب جوهر بر روی کاغذ است. اگر جوهر به آسانی و با سرعت جذب کاغذ شود ، باعث کاهش کیفیت و روشن تر شدن رنگ ها می شود ، و اگر جوهر دیر جذب کاغذ شود ، باعث ایجاد لکه هایی برجسته در سطح کاغذ خواهد شد.

• تفکیک پذیری چاپگر :
دقت چاپ در چاپگرها بر اساس تعداد نقطه در اینچ (Dot Per Inch = DPI ) بیان می شود. بدیهی است هر چه این عدد بیشتر باشد ، شما کیفیت بهتری بدست خواهید آورد. امروزه حداقل دقت چاپ در چاپگرهای جوهرافشان 1200 * 1200 نقطه در اینچ و حداکثر 1200 * 4800 نقطه در اینچ می باشد.

• هزینه تعویض کاتریج :
هزینه تعویض کاتریج یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب چاپگر می باشد. شما باید بررسی کنید که هر کاتریج چه تعداد صفحه را می تواند چاپ کند. گاهی اوقات هزینه کاتریج هایی که در طول 6 ماه مصرف می کنید ، بیشتر از قیمت خود چاپگر خواهد شد.

• طول عمر مفید :
در مورد طول عمر مفید چاپگرهای جوهر افشان دو نکته مطرح است اول طول عمر خود دستگاه دوم طول عمر کاتریج آن.
به طور کلی چاپگرهای جوهر افشان بسیار مقاوم بوده و طول عمر زیادی دارند. میانگین زمان خرابی در این چاپگرها به طور متوسط 30000 صفحه می باشد اما جوهر درون کاتریج همیشه بر سر دو راهی قرار دارد. زیرا از یک طرف ما انتظار داریم وقتی جوهر بر روی کاغذ قرار می گیرد سریعا خشک شودو زمانیکه هنوز درون کاتریج و نازل است ، اصلا خشک نشود ! ولی باید بدانید ، کافی است شما چند هفته از چاپگر خود استفاده نکنید تا کاتریج آن خشک شود.

• ظرفیت سینی کاغذ
به این علت که معمولا چاپگرهای جوهر افشان برای مصارف خانگی و یا کارهای ادارای با حجم کم بکار می روند ، سینی کاغذ ندارند. یعنی شما مجبور هستید بطور مکرر کاغذ درون دستگاه قرار دهید. البته بعضی از انواع جوهر افشان ها تعداد محدودی کاغذ را در سینی خود جای می دهند ، که می تواند از 50 برگ الی 300 برگ متغیر باشد.

• محدوده قابل چاپ
چاپگرهای جوهر افشان و لیزری احیه قابل چاپ مشخصی دارند. این ناحیه معمولا کمتر از سطح کامل کاغذ است. در حقیقت این دسته از چاپگرها نمی توانند بر روی تمام سطح کاغذ چاپ نمایند. یعنی ناحیه نشتی لبه کاغذ ( Bleed) دست نخورده باقی می ماند. اگر شما به محدوده وسیع تری برای چاپ بر روی کاغذی خاص نیاز دارید ، قبل از خرید ، حداکثر ناحیه قابل چاپ را در چاپگر مورد نظر ، بررسی نمایید.

• رابط های اتصال (Interface Port )
اگر دوربین دیجیتالی دارید و می خواهید بدون نیاز به رایانه ، عکس های خود را چاپ نمایید ، از Photo Printer ها استفاده کنید. این چاپگرها دارای پورت USB برای برقراری ارتباط با دوربین دیجیتالی و پانل LCD برای کنترل و ویرایش عکس می باشند.

• توان مصرفی
چاپگرهای جوهر افشان بطور معمول توان مصرفی پایینی دارند. در حالت Stand By 5 الی 7 وات و در حال فعالیت 15 الی 60 وات خواهد بود. در حالیکه در چاپگرهای لیزری در هنگام کار ، توان مصرفی گاهی به چند صد وات نیز می رسد.
ج ) چاپگر لیزری تک رنگ ( Black & White Laserjet Printer )
چاپگرهای لیزری تک رنگ بهترین انتخاب برای کسانی هستندکه خواهان سرعت و کیفیت بالا و هزینه های پایین در چاپ صفحات سیاه و سفید می باشند. قیمت چاپگرهای لیزری تک رنگ از چاپگرهای جوهر افشان بیشتر است اما اگر شما هزینه های ثانویه که شامل تعداد کاغذی که توسط یک کاتریج چاپ می شود را محاسبه نمایید ، به نفع شما خواهد بود که چاپگر لیزری تک رنگ تهیه کنید. برای آشنایی بیشتر در مورد آموزش تعمیرات پرینتر می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.