سیستم عامل خود را هوشمندانه و با دقت انتخاب کنید

در سمت Computing کارها، انتخاب یک سیستم عامل کار بسیار ساده ای است؛ شما یا یک Windows PC را انتخاب می کنید و یا به دنبال یک سیستم Macمی روید. اما در دنیای تبلت، حداقل ۵ پلتفرم متفاوت که توجه شما را به خود جلب می کند، وجود دارد.
iOS کمپانی Apple که iPad2 ،iPhone و iPod touch از آن استفاده می کنند، به واسطه سازگاری با مجموعه گسترده ای از بیش از ۳۰۰۰۰۰ برنامه کاربردی در حال حاضر در این زمینه پیشتاز است.
هر چند، Google Android نیز در این مسیر پیشروی می کند. پلتفرم اکثر تبلت های غیر اپل، Android است که در سال ۲۰۱۱ در نسخه های متعددی در دسترس قرار خواهد گرفت. تبلت های فعلی نسخه های Android 1.6 ،۲٫۰ ،۲٫۱ و ‎۲٫۲ را عرضه می کنند اما نسخه ای که باید چشم به راهش باشید Android 3.0 (که با نام Honeycomb شناخته می شود) است. این نسخه بر روی تبلت های جدید ۱۰ اینچی نظیر Xoom موتورولا در دسترس خواهد بود. Android در زمینه Multitasking کمی بهتر از iOS عمل می کند و با وجود گستره وسیع تری از برنامه های کاربردی، سیستم بازتری به شمار می رود.
Research in Motion نیز با BlackBerry Tablet OS خود که برای اولین بار بر روی BlackBerry PlayBook ارائه خواهد کرد وارد این بازی شده است. یک خصوصیت منفی آن، این است که فقط در حالت افقی کار می کند اما یک اینترفیس همواره به شمار می رود و قرار است با نرم افزارBlackBerry Messenger یکپارچه شود.
کمپانی HP نیز WebOS را با TouchPad خود که یک اینترفیس تر و تمیز است و کار همزمان بر روی چندین آیتم را تسهیل می کند عرضه خواهد کرد. این سیستم عامل یکپارچگی نزدیکی با تمام محصولات دیگر HP نظیر چاپ گر ها نیز دارد و برنامه های کاربردی زیادی برای آن عرضه خواهد شد. در بین تمام این ها، مایکروسافت به توسعه Windows 7 ادامه می دهد، اگر چه این یک سیستم عامل اختصاصی برای تبلت ها نیست و در حقیقت بر روی لپ تاپ ها بسیار بهتر کار می کند.
اگر قسم خورده اید که فقط از یک پلتفرم استفاده کنید، انتخاب تان می تواند بسیار راحت باشد اما اگر ترجیح می دهید بر اساس نتایج حاصل از مقایسه دقیق ویژگی ها و امکانات پلتفرم های گوناگون تصمیم گیری کنید، قضیه دشوارتر می شود.تبلت های Apple iPad و Android‏ Google گزینه های خوبی محسوب می شوند؛ در حالی که WebOS و BlackBerry Tablet OS گزینه های مبهم تری به شمار می روند. مایکروسافت و مکینتاش در این بازی نقشی ندارند. نکات بالا می تواند کمک به آموزش تعمیرات موبایل بکند.