ابزار مورد نیاز عیب یابی و تعمیرات موبایل

مطالب زیر ابزارهای مورد نیاز عیب یابی و به آموزش تعمیرات موبایل اشاره دارد:

1 – Heater یا Hotjet :
هیتر دستگاهی است که با ایجاد حرارت قابل تنظیم همراه با باد ملایم جهت رفع قلع مردگی و تعویض قطعات و المانهای الکترونیکی روی برد کاربرد دارد .
2 – مواد مصرفی کار با هیتر :
در هنگام کار با هیتر در هنگام تعویض , نصب , رفع قلع مردگی و پایه سازی , نیاز به مواد مصرفی مثل مایع فلکسی , روغن لحیم و خمیر قلع می باشد.
3 – هویهESD قابل تنظیم :
جهت لحیم کاری های نقطه ای , سیم کشی , نصب یکسری قطعات مثل lcd های لحیمی , سوکت های پلاستیکی و یا دیگر قطعاتی که امکان نصب یا تعویض آنها با هیتر نمی باشد به کار می رود .
4 – قلع کش پمپی و قلع کش سیمی :
در هنگام کار با هیتر و هویه بعضی مواقع نیاز است که قلع کاملا از روی قطعه یا برد برداشته شود , یا حتی مواقعی که در حین کار دو یا چند نقطه توسط قلع به هم اتصال داده می شوند , که در حالتهای مختلف با استفاده از قلع کش سیمی یا پمپی می توانید این نقاط را از هم جدا کنید و اتصال را بر طرف نمایید .
5 – مولتی متر با تلرانس کم :
مولتی متر جهت اندازه گیری ولتاژ , جریان , مقدار مقاومت و غیره , در مدار کاربرد دارد و به دلیل اینکه در عیب یابی مقادیر بدست آمده کاملا مطمئن نیاز دارید باید از یک مولتی متر با تلرانس فوق العاده کم استفاده نمایید .
6 – منبع تغذیه دیجیتال با تلرانس فوق العاده کم :
این دستگاه جهت شوک دادن به باتری ها و همچنین تغذیه گوشیها , بدون باتری مخصوصا در هنگام عیب یابی و تست جریان کشی ها کاربرد دارد . به دلیل حساس بودن مقدار نمایش داده شده در خانه جریان در عیب یابی باید منبع تغذیه ای انتخاب کنید که از هر لحاظ مطمئن باشد .
7 – اولتراسونیک :
وظیفه این دستگاه سرویس اتوماتیک برد می باشد . این دستگاه با تولید امواج صوتی خاص , مواد موجود در مخزن این دستگاه را به زیر IC ها هدایت می کند که باعث رفع رطوبت و جرم گرفتگی ها می شود . البته این دستگاه در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است کاربرد فوق العاده بیشتری دارد .
8 – هند بلوور :
این دستگاه با دمندگی شدید بعد از خارج شدن برد از التراسونیک و شستشوی آن با آب مقطر کاربرد دارد و با باد خیلی شدید رطوبت و جرم گرفتگی های باقیمانده را از روی برد و زیر IC ها بیرون می کشد .
9 – گیره مخصوص برد :
بعضی مواقع برای کارکردن روی برد ها و یا تعویض قطعات و کارهایی از این قبیل , نیاز است که برد را روی گیره مخصوص ببندید و سپس روی آن کار کنید . در هنگام بستن برد روی گیره باید دقت شود که به برد آسیب نرسد .
10 – آچار و پیچ گوشتی مخصوص جهت باز کردن گوشی ها :
این ابزار با فرم خاصی که دارند از ضروری ترین ابزار جهت تسهیل در باز کردن گوشی هستند.
11 – دستبند آنتی استاتیک :
در حین کار برای جلوگیری از رسیدن الکتریسیته ساکن بدن به برد و صدمه ندیدن قطعات از این دستبند استفاده می شود که گیره آن به زمین متصل می شود.
12 – لوپ یا میکروسکوپ :
در هنگام تعمیرات گاهی نیاز است نقاطی را از لحاظ ظاهری کاملا بررسی کنید . مثل سوکتهای اتصال قطعات , پایه های IC ها و … همچنین برای تنظیم IC ها روی برد پیش از لحیم کاری نیاز به دید دقیق می باشد که این دستگاه جهت تسهیل در این امور به کار میرود . درصد بزرگنمایی مورد نیاز این دستگاه از 20Xتا 40X مورد نیاز است.
13 – انواع شابلون :
ورقهای فلزی هستند که در اشکال مختلفی برای IC های مختلف موجود می باشند . با استفاده از این ورق ها و خمیر قلع و بکار گیری تکنیکهای خاص میتوان برای آی سی های BGA و Micro BGA پایه سازی کرد .