حل مسائل مربوط به ذخیره سازی از جمله CD رم - DVD رم و هارد

وسیله­ های اپتیک (مثل سی­دی درایو) نگه دارنده نیروی حیات در کامپیوتر هستند یعنی فایلهای داده­ای و برنامه­های نرم­افزاری کاربردی را به کار می­گیرند.در این بخش مشکلات رایج و معمول کاربران و راه ­حل آنها و نیز آموزش تعمیرات کامپیوتر ارائه شده است.

وسیله­ های سی­ دی رم و DVD درایو
وسیله­های اپتیک گل سرسبد خوشی­های کامپیوتر هستند و CD ‚ DVD ‚ سی­دی­های قابل رایت مجدد ‚ DVD ‚ DVD های قابل رایت مجدد انواع رایج آنها می­باشند.همه آنها اساسا یک جور کار می­کنند:لیزری بسیار کوچک یک نقطه کوچکی را از سطح دیسک چرخان روشن می­کند و یک سنسور در درایو نورهای منعکس شده را تبدیل به صفر و یک نموده و ترکیب آنها داده دیجتالی می­گردد.حال اگر در حین این عملیات خوانده چیزی با لیزر مقدور نشد شما مجبورید که درایو خود را عوض کنید.لیکن یکسری از مشکلات هستند که به آسانی حل می­شوند و نیازی به تعویض قطعه­ای نیست.

CD درایو من باز نمی­گردد
1:آیا کلید CD درایو معیوب است؟ آنرا تست کنید.برای تست آن My Computer را باز کنید روی نام درایو سی­دی رم کلیک کنید و از نوار باز شده گزینه Eject را بفشارید
2:اگر CD درایو باز نشد ‚ آزمایش دیگری انجام دهید.کامپیوتر را خاموش کنید و دوباره روشن کنید.قبل از بالا آمدن ویندوز دکمه روی سی­دی درایور را فشار دهید ‚ اگر سی­دی داریو باز شد ویندوز و یا برنامه­های دیگر مانع از باز شده سی­دی رم می­گردند.
3:اگر درایور همچنان باز نشده است. با رعایت اصول پشت کیس را باز کنید و سیم برق و کابل داده پشت درایو را چک کنید.
4:کامپیوتر را روشن کنید و دوباره سعی کنید آنرا باز کنید. اگر باز هم باز نشد شما نیازمند تعمیر و یا تعویض درایور خود هستید.

هنگام خواندنcd (رسانه) درایور من می­لرزد
لزش غیر نرمال بخاطر سی دی یا DVD است نه بخاطر درایور اپتیک. درایو اپتیک دیسک را با سرعت بالایی می­چرخاند و اگر دیسک بالانس نباشد مثلا بخاطر لیبل هنگام چرخش لرزش هم زیاد می­شود.راهی برای رفع این مشکل این نوع CD ها نیست تنها راهش این است که یک کپی از سی­دی غیر بالانس تهیه نموده و سی­دی معیوب را دور بیندازید.

محتوای CD یا DVD به طور اتوماتیک بالا می­آید
بعضی مواقع شما به محض وارد کردن سی­دی یا DVD داخل درایور متوجه می­شوید که محتوای CD یا DVD به طور اتوماتیک بالا می­آید و این کارممکن است شما را اذیت کند مثلا اگر یک نرم افزار جدید را داخل سی­دی درایو قرار می­دهید برنامه نصب آن به طور اتوماتیک بالا می­آید بالا آمدن اتوماتیک یک برنامه از طریق win xp به دو حالت Auto Run و Auto play انجام می­گیرد و شما می­توانید هر دو عملکرد را غیر فعال کنید.