آموزش تست کردن آی سی های کریستالی

آی سی کریستال چیست:
قطعه ای است جهت محافظت دستگاه در برابر ESD و EMI که توسط مهندسی به صورت کریستالی شکل طراحی شده و در بین تعمیرکاران به ای سی کریستالی معروف شده است. در زیر به صورت مختصر در مورد ESD و EMI صحبت میکنیم. آموزش تعمیرات موبایل

Electro Static Discharge:
هر گاه 2 جسم با بارهای الکتریکی نا برابر با هم تماس داشته باشند الکترونها از قطعه ای که دارای بار الکترون بیشتری است به سمت قطعه ای که دارای الکترون کمتری است حرکت میکنند.تا هر 2 با هم برابر شوند.به این عمل تخلیه الکتریسیته ساکن گفته میشود.الکتریسیته ساکن ممکن است از مسیرهای ارتباطی تلفن همراه با کاربر (سیم کارت, مموری کارت , صفحه کلید و ...) وارد گوشی شده و صدمات جدی به قطعات اصلی (cpu,power IC ) برساند.به همین منظور از آی سی فیلترهای ESD جهت جلوگیری از ورود الکتریسیته ساکن بدن به تلفن همراه استفاده میکنند.

Electro Magnetic Interfrence filters :
در مدارات فرکانس بالا (مانند تلفن همراه) هرگاه از 2 قطعه نزدیک به هم جریان عبور کند بر روی یکدیگر اثر الکترو مغناطیس میگذارند که باعث اشکال در عملکرد مدار میشود.به همبن جهت از فیلتر EMI جهت حذف امواج الکترومغناطیس استفاده میشود.
در صورت خرابی این آی سی ها در موبایل با مشکلات عدم کار کرد یا صحیح کار نکردن مدارات میکرفن , سیم کارت , مموری کارت , صفحه نمایش , صفحه کلید و ... میشویم.
منبع: سرزمین دانلود