آموزش انجام کانفیگ مودم ADSL

آموزش تعمیرات کامپیوتر - برای استفاده از سرویس اینترنت پرسرعت ADSL پس از برقراری اتصالات بین مودم، خط تلفن و کامپیوتر که قبلا آموزش آن را آوردیم لازم است تنظیمات مودم نیز انجام پذیرد که این تنظیمات پیچیدگی چندانی ندارد چرا که اکثر مودم های بازار از تنظیمات اولیه لازم برخوردار هستند و کافیست دو یا سه مقدار و گزینه در تنظیمات تغییر کند، در این پست سعی میکنیم نحوه انجام تنظیمات مودم adsl رو به صورت ساده و البته کلی بیان کنیم.
این که مودم شما چه مدل یا چه مارکی از مدل های موجود مودم adsl در بازار باشد دلیل بر متفاوت بودن تنظیمات آن نیست و غالبا کلیات کانفیگ مودم adsl به یک شکل است، البته در سرعت ارتباط شما هم تاثیری ندارد ( به استثنا مودم تک پورت usb که ممکن است کیفیت ارتباط را کاهش دهد ) و تنظیمات اتصال به اینترنت دو نوع متفاوت مودم مثلا D-LINK سری U کاملا یکسان است با این تفاوت که مدل وایرلس گزینه هایی برای تنظیمات wifi دارد که مودم های کابلی قاعدتا این تنظیمات را ندارند.

معمولا در جعبه مودم یک دفترچه و یک سی دی برای راهنمایی انجام تنظیمات قرار داده میشود ولی با این حال اکثر مودم های adsl موجود در بازار از کنسول و تنظیمات مشابه به هم برخوردار هستند و با درک درست تنظیمات یک مدل خاص مودم میتوانید بقیه مدل ها رو هم کانفیگ کنید. ( البته تا حد امکان سعی میکنیم مدل های مختلف رو به صورت جداگانه توضیح بدیم )

در حالت کلی دو حالت برای تنظیمات اولیه مودم adsl تعریف شده به این ترتیب که از پروتکل Bridging برای استفاده از اینترنت روی فقط یک سیستم استفاده میشود و پروتکل pppoe برای اتصال اتوماتیک و استفاده همزمان روی چند سیستم مختلف از اینترنت تعریف شده است که در حالت اول لازم است شما یک کانکشن دستی broadband روی سیتمتان ایجاد کنید ( آموزش ساخت کانکشن دستی در ویندوز ) و یوزرنیم پسورد را در آن وارد کنید ولی در حالت دوم یا همان اتصال pppoe یوزر نیم پسورد روی خود مودم تعریف میشود و هر سیستمی بعد از اتصال به مودم به صورت اتوماتیک به اینترنت وصل خواهد بود.

قسمت هایی که در تنظیمات مودم نقش اصلی را دارند را در ادامه بیان میکنیم:
– در اولین مرحله باید آی پی تنظیمات مودم را ( معمولا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ ) در قسمت آدرس مرورگر اینترنت خود و سپس یوزر نیم پسورد کنسول مودم را ( معمولا admin ) در کادری که باز میشود تایپ کنید تا وارد صفحه تنظیمات مودم شوید.

– VPI و VCI دو فیلد اصلی هستند که معمولا در اولین گزینه های تنظیمات به آن برمیخورید و مقدار آن را باید از شرکتی که تامین کننده adsl شماست بخواهید. ( مثلا برای adsl مخابرات VPI=0 و VCI=35 است و برای سرویس adsl شرکت عصر انتقال VPI=8 و VCI=35 تعریف شده )

– بعد از وارد کردن دو فیلد بالا نوبت میرسد به انتخاب نوع اتصال شما که میتواند pppoe و یا bridging باشد که تفاوت هر کدام را پیشتر بیان کردیم.

– اگر در طول انجام کانفیگ گزینه bridg را انتخاب کنید کار تنظیم مودم تمام است و کافیست کانکشن دستی بسازید و متصل شوید و در صورتی که بخواهید با پروتکل pppoe و به صورت اتوماتیک وصل شوید باید در مرحله بعدی نام کاربری و رمز عبور خود را هم وارد کنید و صفحات بعدی را next بزنید تا تنظیمات به پایان برسد.