راهنمای حذف برنامه های نصب شده از کامپیوتر

آموزش تعمیرات کامپیوتر- بعضا نرم افزارها یا برنامه هایی را روی کامپیوتر خود نصب می کنید و بعد از نصب یا پس از مدتی متوجه می شوید که نیاز شما را برطرف نمیکند و یا دیگر به آن نیازی ندارید، پس بهتر است آن برنامه را از سیستم خود حذف نمایید تا علاوه بر افزایش سرعت سیستم فضای اشغال شده توسط آن را نیز آزاد نمایید. برای این مواقع اکثر نرم افزارها گزینه هایی را برای حذف برنامه در منوی استارت در نظر می گیرند که از طریق آن لینک ها می توانید برنامه را از نصب خارج کرده یا اصطلاحا unistall نمایید، اما از طرفی معمولا حذف از طریق لینک های برنامه موجب نصب کامل نرم افزار نمی گردد و از طرفی هم برخی نرم افزار ها در کل چنین قابلیتی را ندارند، پس باید به دنبال راهی دیگر برای حذف برنامه های نصب شده باشیم. در این پست از آموزش کامپیوتر قصد داریم این کار را از طریق کنترل پنل انجام دهیم.

برای حذف برنامه های نصب شده از طریق کنترل پنل، ابتدا وارد کنترل پنل شوید ( آموزش ورود به کنترل پنل ویندوز ) و سپس به دنبال Programs and Features بگردید و روی آن کلیک کنید.
با کلیک روی Programs and Features صفحه ای شامل لیستی از برنامه های نصب شده روی کامپیوتر شما نمایان میگردد، در این لیست به دنبال برنامه ای بگردید که قصد حذف آن را دارید. روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و سپس unistall را کلیک نمایید.

در صفحه بعد بسته به نرم افزاری که قصد حذف آن را دارید، با صفحه ای شبیه شکل بعد مواجه میشوید، ممکن است نرم افزار انتخابی شما گزینه های بیشتری را داشته باشد ولی در نهایت با گذشتن از دو یا سه مرحله میتوانید کلید Unistall را پیدا کنید.

توجه : در تصویر بالا در ستون publisher نام شرکت های سازنده نرم افزارها دیده میشود، در صورتی که میخواهید نرم افزاری را حذف نمایید که نمی دانید چیست، بهتر است با برنامه هایی که سازنده آنها Microsoft Corporation می باشد کاری نداشته باشید، چرا که ممکن است حذف برنامه های ضروری ویندوز، عملکرد آن را دچار اختلال نماید.
پس از کلیک بر روی unistall معمولا پس از انجام مراحل حذف برنامه از روی کامپیوتر، صفحه شامل کلید Finish و یا Done را خواهید دید که با کلیک بر روی آن مراحل حذف تمام شده و برنامه مورد نظر از لیست برنامه های شما در کنترل پنل حذف میگردد.
منبع: اموزش کامپیوتر