یك اسكنر چگونه كار می‌كند؟

اسكنرها چشمان كامپیوترشخصی شما هستند. آنها به PC این اجازه را می‌دهند كه یك نقاشی و یا عكس را به كدی تبدیل كند كه برنامه‌های گرافیكی و یا نشر رومیزی از آن برای نمایش تصویر بر روی صفحه نمایش استفاده كنند، تا بتوانند دوباره تصویر را به كمك یك چاپگر گرافیكی ایجاد نمایند و یا این كه یك اسكنر به كمك نرم‌افزار نوری كه برای شناسایی كاراكتر به كار می‌رود به شما این امكان را می‌دهد كه یك نوعِ چاپی را به متن قابل ویرایش تبدیل كنید. تفاوتی كه سه نوع اصلی اسكنرها با هم دارند اساسا" در نحوهٔ حركت كاغذِ مصوّر با هِدِ(شاخك) پویش (كه كارش خواندن تصویر است) می‌باشد.آموزش تعمیر ماشینهای اداری

در اسكنر تغذیه‌ای، غلتك‌های مكانیكی كاغذ را بر روی هد پویش می‌كشند. در اسكنر مسطح، كاغذ پشت یك پنجره شیشه‌ای ثابت است در حالی كه هِد اسكنر از روی كاغذ عبور می‌كند درست شبیه كاری كه دستگاه فتوكپی انجام می‌دهد. كار اسكنر دستی بر این اساس است كه دستِ كاربر، هِد پویش را حركت می‌دهد. هر كدام از این اسكنرها مزایا و معایب (مخصوص به) خودش را داراست. در اسكنرهای مسطح نیاز به یك سری آینه است كه تصویر را نگه داشته تا هِد متحرك آن را جستجو (پویش) نماید. این هِد بر روی لنزهایی كه تصویر را به یك سری حس كننده می‌رسانند، متمركز شده است. از آنجایی كه هیچ آینه‌ای دقیق نیست، هر بار كه تصویر منعكس می‌شود، كیفیتش تغییر می‌كند. اما از مزایای یك اسكنر مسطح این است كه به كمك آن می‌توان صفحات بزرگ و یا اسنادی مانند كتاب كه صفحات آن زیاد است را اسكن كرد.

در اسكنر تغذیه‌ای تصاویر بوجود آمده دقیق‌ترند اما شما تنها صفحاتی را كه منفرد و در اندازه‌های معمولی هستند می‌توانید اسكن كنید. اسكنر دستی حد وسط (دواسكنر قبلی) است. این اسكنر می‌تواند صفحات كتاب را پویش كند اما اغلب پهنای هِد آن كمتر از هِد اسكنرهای مسطح و یا تغذیه‌ای است. بیشتر نرم‌افزارهای اسكنرهای دستی به طور خودكار دو نصف صفحه را با هم یكی كرده و به صورت یك تصویر، اسكن می‌كنند.

اسكنر دستی، كه كارش بستگی به ثابت بودن دست شما دارد تا با دقت تصویری را پویش كند، معمولا" ارزانتر است زیرا به مكانیسم خاصی برای حركت دادن هِد پویش و یا كاغذ نیاز ندارد. كارآیی یك اسكنر بستگی به توانایی آن در تبدیل دامنه گسترده‌ای از سطوح ولتاژ پیوسته به مقادیر رقمی دارد. بعضی از اسكنرها فقط می‌توانند رنگ‌های سیاه وسفید راشناسایی كنند كه از این اسكنرها برای پویش متن و یا آثار خطی استفاده می‌شود. انواع دقیق‌تر می‌‌توانند سایه خاكستری رنگ را هم شناسایی كنند. اسكنرهای رنگی برای تشخیص رنگ‌های موجود در نور منعكس شده از فیلترهای رنگ قرمز، آبی و سبز استفاده می‌كنند.
منبع: افتابیر