کارت گرافیک با مشکل مواجه شده است

مطلب پیش رو کمک به آموزش تعمیر کامپیوتر از نظر کارت گرافیک می کند. برای مشخص کردن اشکالات مربوط به یک کارت گرافیکی مستقل ، کامپیوتر را خاموش کنید و کیس را باز نمائید . در حالی که کامپیوتر هنوز هم به برق متصل است و قبل از لمس کردن قطعات داخلی آن ، برای تخلیه الکتریسیته ساکن ، یکی از بخش های فلزی رنگ نشده را لمس نمائید . سپس ، کابل برق را درآورید ، کابل ویدئویی را جدا کنید و کارت گرافیکی را چک کنید . اگر کارت گرافیکی به درستی در شکاف توسعه جای گرفته بود یا اگر گرد و خاک زیادی بر روی آن نشسته بود که چک کردن آن را دشوار می کرد در نتیجه باید کانکتورهای منبع تغذیه را در آورید . پیچ های پشتی را باز کنید و کارت را از شکاف توسعه بیرون بکشید . ممکن است برای آزاد کردن کارت گرافیکی مجبور باشید زبانه آن را خم کنید . پس از انجام این کار ، با دقت زیاد کارت را از شکاف توسعه درآورید . حالا کارت را به دقت بررسی کنید ، گرد و خاک را از روی آن پاک کنید و همچنین شکاف توسعه مادربرد را نیز تمیز کنید . کارت گرافیکی را دوباره در سر جای خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که با شکاف ، align شده باشد . پیچ های آن را ببندید ، کابل ویدیوئی را به آن متصل کنید و کیس را ببندید و کامپیوتر را روشن کنید .

اگر شما کارت گرافیکی دیگری نیز بر روی سیستم خود دارید، آن را در شکاف توسعه همین کارت نصب کنید . اگر این کار نیز مشکل شما را حل نکرد ، احتمالاً باید اشکال کارت گرافیکی را بررسی و برطرف کنید .

اجزا و قطعات داخلی کامپیوتر را چک کنید . گاهی اوقات ، قطعاتی که در مجاورت مانیتور یا کارت گرافیکی قرار گرفته اند می توانند باعث بروز مشکلات ویدئویی شوند. یکی از این اشکالات رایج ، به ram مربوط می شود. اگر ماژول های رم موجود بر روی سیستم شما به شکلی نادرست نصب شده باشند و یا از کار افتاده باشند ، صفحه نمایش شما شناسایی نمی شود و کامپیوتر بوت نمی گردد . کامپیوتر از خاموش کنید . یک قسمت فلزی از کیس را برای تخلیه الکتریسیته ساکن لمس کنید و کامپیوتر را از برق بکشید . ماژول های رم عموماً در سمت راست پردازنده قرار دارند . برای برداشتن ماژول ها ، کلیپ هایی را که در دو انتهای هر ماژول قرار دارند فشار دهید . با انجام این کار ، ماژول ها باید از شکاف خود بیرون بزنند . ماژول ها را برای آگاهی از خرابی های قابل رویت چک کنید ، گرد و غبار آن ها را پاک کنید و چنان چه از نظر فیزیکی اشکالی در آن ها مشاهده نکردید ، آن ها را مجدداً سر جای خود بگذارید . اطمینان حاصل کنید که ماژول ها به درستی در شکاف های خود قرار گرفته باشند و سپس ماژول ها را برای جای گرفتن در شکاف های مربوطه رو به پائین فشار دهید . کیس را ببندید . پی سی را به برق متصل کنید و آن را روشن نمائید . اگر مشکل هنوز هم وجود داشت . ممکن است نیاز به عیب یابی ram داشته باشید .

اگر بعد از امتحان تمام راه های بالا هنوز هم نمی توانید تصویری بر روی مانیتور خود ببینید ، هر یک از قطعات پی سی شما می تواند باعث بروز این اشکال شده باشند.

CMOS را پاک کنید . CMOS (یا Complimentary Metal Oxide Semiconductor ) ، زمان ساعت داخلی و تنظیمات سیستمی اصلی کامپیوتر شما را نگه می دارد. اگر تنظیمات BIOS به شکلی نادرست تعریف شده باشند و کامپیوتر شما بوت نشود. ممکن است نیاز به پاک کردن حافظه CMOS و بازیابی تنظیمات پی سی به حالت کارخانه ای پیدا کنید .

سعی نکنید CMOS را دست کاری کنید مگر این که به این کار وارد باشید . در این فرآیند باید کیس کامپیوتر را باز کنید ، در نتیجه این کار را با احتیاط انجام دهید . کامپیوتر را خاموش کنید ، کیس را باز کنید ، الکتریسیته ساکن را همان گونه که در بالا توضیح داده شد تخلیه کنید و کامپیوتر را از برق بکشید . سپس مکان باطری دکمه ای سیستم را که انرژی CMOS را تامین می کند مشخص کنید این باطری شبیه به یک سکه است . در نزدیکی این باطری ، شما می توانید جامپر CMOS را مشاهده کنید که از سه جامپر یا پین بر روی مادربرد تشکیل می شود . برای پاک کردن حافظه CMOS ، cap جامپر را بردارید و آن را حرکت دهید و آن را در پین میانی قرار دهید . cap را در حدود 10 ثانیه در همین جا قرار دهید . سپس ، cap جامپر را به محل اولیه خود برگردانید ، بازگرداندن آن به مکان اولیه بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت کامپیوتر بوتنخواهد شد . وقتی CMOS پاک شد ، کیس را ببندید ، پی سی را به برق متصل کنید و آن را روشن کنید . ممکن است در حالی که کامپیوتر بوت می شود مجبور باشید برای تائید این که تنظیمات کامپیوتر به حالت کارخانه ای بازگشته ، دکمه ای را فشار دهید .