چگونه از پرینتر خود مراقبت کنیم؟

آموزش تعمیرات پرینتر- اگر تصور می کنید تنها مشکل شما انتخاب پرینتر مناسب است، سخت در اشتباه هستید! برخلاف بیشتر قطعات کامپیوتری که فقط کافی است آن را به برق زده و دیگر کاری به کارش نداشته باشید، باید مراقبت ویژه ای از پرینترها به عمل آورید و هزینه این نگهداری را نیز بپردازید. ممکن است تصور کنید که با خرید یک مدل ارزان قیمت، هزینه های جانبی نیز کاهش خواهند یافت، اما دقت داشته باشید که قیمت مواد مصرفی اصلی پرینترها تقریباً به اندازه قیمت یک پرینتر نو است.
قبل از نصب پرینتر، حتماً دفترچه راهنمای نصب پرینتر خود را بخوانید تا هنگام نصب دچار مشکل نشوید. بزرگ ترین مشکل پرینترهای جوهر افشان، خشک شدن جوهر آن ها در صورت عدم استفاده طولانی مدت از پرینتر است. به همین دلیل سازندگان پرینترها بخشی به نام Nozzle Check یا Test Print را در نرم افزار همراه پرینتر قرار داده اند تا در صورت عدم استفاده طولانی مدت از پرینتر، هر هفته یا ده روز یک بار این قسمت را اجرا کنید تا با چاپ یک متن یا طرح مختصر، از خشک شدن جوهر پرینتر جلوگیری کنید. خوشبختاه پرینترهای لیزری چنین مشکلی ندارند.
تا جایی که امکان دارد، سعی کنید از مواد مصرفی اصلی در پرینتر خود استفاده کنید. جوهرهای ساخته شده توسط سازنده اصلی با پرینتر شما سازگاری کامل داشته و می توانید مطمئن باشید که کیفیت چاپ نسبت به قبل تغییر نخواهد کرد. البته می توانید کارتریج را شارژ کنید، اما هر جوهر متفرقه ای با پرینتر سازگار نبوده و تنها برخی از آن ها کیفیت بهتری دارند. این که بدانید کدام جوهر متفرقه با پرینتر شما هماهنگی بهتری از نظر کیفیت نهایی چاپ دارد، تنها با آزمایش این جوهرها امکان پذیر است. شارژ جوهر و کارتریج نیز وضعیت مشابهی دارد و با آن که هزینه آن از خرید یک جوهر و کارتریج جدید بسیار کمتر است، اما مشکلات و افت کیفیت خود را دارد.هر کاغذی نیز با پرینتر شما سازگاری ندارد. وب سایت شرکت سازنده چند مدل کاغذ برای پرینتر شما معرفی کرده، اما می توان از تولیدات سازندگان دیگر نیز بدون نگرانی استفاده کرد. کاغذها در وزن های مختلفی تولید می شوند. وزن بیشتر کاغذ برابر است با کیفیت بالاتر و البته قیمت بیشتر. با این حال، هر کاغذ گلاسه ای برای پرینتر شما مناسب نیست. تصور نکنید که با خرید کاغذ گلاسه هایی که در فروشگاه های لوازم التحریر به فروش می رسند و قیمت پایینی دارند، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. کاغذهای مخصوص پرینترها طوری طراحی شده اند که بتوانند به خوبی جوهر و تونر را جذب کنند. کاغذهای گلاسه معمولی ممکن است نتوانند جوهر را جذب کرده و در نتیجه پس از چاپ با تصویری مبهم و رنگ های به هم ریخته رو به رو خواهید شد. همچنین برای داشتن بهترین کیفیت، قبل از شروع چاپ، نوع کاغذ خود را از فهرست کاغذهای موجود در نرم افزار پرینتر انتخاب کنید. برای مثال، هنگامی که کاغذ شما Premium Glossy است، باید همین مدل را از فهرست کاغذها انتخاب کنید( در شماره های آینده سعی خواهیم کرد مطلبی در مورد انواع کاغذ پرینتر بنویسیم). برای صرفه جویی در مواد مصرفی، سعی کنید در مواقعی که به چاپ با کیفیت نیاز ندارید، از حالت Draft استفاده کنید تا جوهر و تونر کمتری مصرف شود. در پرینترهای جوهر افشان، با هر بار روشن شدن پرینتر، کمی جوهر صرف تمیز کردن هد چاپ می شود. به همین دلیل اگر به صورت مداوم از پرینترهای جوهر افشان استفاده می کنید، دستگاه خود را روشن بگذارید. نگران مصرف برق آن نیز نباشید، زیرا در زمان بیکاری پرینتر در حالت Stand by قرار می گیرد که توان مصرفی را تا حدود زیادی کم می کند.